چگونه حرفه ای لباس بپوشیم؟ -۱

چگونه حرفه ای لباس بپوشیم؟ -۱

لباس حرفه ای برای موفقیت در یک شرکت یا یک محیط آکادمیک موضوعی حیاتی است. ظاهر شما در مورد حرفه ای گری شما حرف می زند، و لباس نامرتب یا نامناسب می تواند منجر به مرگ حرفه شما شود! اگرچه چیزی که “حرفه ای بودن” را شکل می دهد از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است، اما چند دستورالعمل کلیدی در این زمینه وجود دارد که می توانید با رعایت آنها ظاهر حرفه ای خود را حفظ کرده یا ارتقا بخشید.

۱-تعیین سطح رسمیت محل کار

 1. همیشه مطابق با قوانین و مقررات محل کار خود لباس بپوشید.

  برخی از آنها قانون پوشش نوشته ای برای خود دارند که پوشش مناسب خاصی را مشخص کرده و آنچه نامناسب است را بیان نموده اند. برای سایر محلهایی که این قوانین نوشته شده وجود ندارد، باید بر اساس آنچه سایرین به تن کرده اند قضاوت کنید، یعنی بر اساس نانوشته ها.

 • «لباس کار رسمی» نوعاً قانون پوششی است که برای مشاغل رده بالا به کار برده می شود: مثل مأمورین دولتی، کارمندان مدیریتی، وکلا، و غیره. همچنین این قانون برای کسب و کارهایی که رسمیت را ترویج می دهند مثل موسسه های اعتباری (که به افراد کم درآمد وام های کوچکی می دهند)، به کار برده می شود. بخاطر داشته باشید که برخی کسب و کارها در اغلب روزهای هفته به طور رسمی لباس می پوشند، اما “روز تعطیل و آزاد” هم دارند یا شبیه آن، که به دلایل و موقعیتهای خاصی این قوانین را در آن روز اجرا نمی کنند (مثل وقتی که برای تعمیرات یک سری دستگاه آن روز، روز نیمه کاری یا غیر کاری اعلام می شود).
 • “محیط کاری راحت” واژه ای است که اغلب برای محیط های اداری کمتر رسمی به کار برده می شود (نه غیر رسمی). (در ادامه بیشتر در مورد “محیط کاری راحت” خواهیم گفت).  بخاطر داشته باشید که این مفهوم برای فرهنگها، مناطق و حرفه های مختلف، متفاوت است. گاهی شرکتهای دارای “محیط کاری راحت”، برای رویدادهای مهم به “محیط کار رسمی” تبدیل می شوند، مثل یک کنفرانس فوری، ورود یک بازدید کننده عالی مقام، یا یک سمینار مهم.
 • “کراوات مشکی” (یا همان کت و شلوار نیمه رسمی آقایان) معمولاً تنها برای رویدادهای خاص یا بسیار خاص پوشیده می شود (مثل شام اهدای جوایز، ضیافت رسمی، یا مهمانی باشکوه). این نوع رویدادها معمولاً به یک تاکسیدو برای آقایان و یک لباس مجلسی برای خانمها نیاز دارند (البته تاکسیدو و لباس مجلسی در فرهنگ ایرانی مرسوم نیست و در عوض همان کت و شلوار حرفه ای برای آقایان و مانتوی مجلسی برای خانمهای ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد).
 • معمولاً، هرچقدر به موقعیت بالاتر توجه داشته باشید، هرچقدر رتبه شما بالاتر باشد، لباس اداری شما باید حرفه ای تر باشد. (با این حال، توجه داشته باشید که این موضوع عمومیت ندارد- مدیرعامل یک شرکت نرم افزاری ممکن است بسیار غیر رسمی تر از یک کارآموز موسسه حقوقی لباس بپوشد!)
 • برخی از مشاغل یونیفرم خاصی دارند. به طور مثال، یک سرآشپز، پرستار، محافظ شخصی، قاضی، یا افسر پلیس. این یک قانون پوشش حرفه ای است، اما معمولاً کمتر در مورد آنها بحث می شود و به آن نیاز دارند.
 1. فرهنگ شرکتی خود را بدانید.

  در بحث پوشیدن لباس حرفه ای، این حقیقت که انواع محیط های کاری تفاوت زیادی در آنچه فرد می پوشد ایجاد می کنند، حتی گیج کننده تر است. اگرچه شما معمولاً به دستورالعمل ها توجه می کنید، اما این نکته را در نظر بگیرید که محیط های کاری ممکن است ظاهر و پوشش خاصی را ترغیب و ترویج دهند که ممکن است فراتر از تعاریف “محیط رسمی اداری” یا “محیط راحت کاری” باشند. این موضوع معمولاً به آنچه که شرکت می سازد، می فروشد یا تأمین می کند مرتبط است.

 • بطور مثال، یک سازمان کمک رسانی آفریقایی، ممکن است افراد را به پوشیدن لباس هایی که در آفریقا تولید شده و در وبسایتش به فروش می رساند ترغیب کند تا آگاهی مردم را ارتقا ببخشد.
 • برای بخش ورزشیِ یک دانشگاه احتمالاً پوشیدن لباس ورزشی مثل کفش ورزشی، بیشتر قابل قبول است.
 • محل کارهایی که بسیار هنری یا خلاق هستند احتمالاً بیشتر از قوانین پوششی امتناع کرده و از آن منحرف می شوند. انتظارات یک شرکت مُدگرا از پوشش کارکنان ممکن است بسیار با انتظارات یک شرکت حسابداری متفاوت باشد.
 1. گاهی عامل فصلی دخیل است.

  قانون پوشش حرفه ای در بسیاری از نقاط جهان فصلی است، که بخشی بر مبنای آب و هوا و بخشی به مدل های فصلی آنها وابسته است. اما بخاطر داشته باشید که برخی از مناطق پوشش خود را بر مبنای فصل تغییر نمی دهند. (مثل کشورهای گرمسیری). اما مناطقی که لباس های فصلی دارند، بیشتر از قوانین کلی زیر تبعیت می کنند:

 • لباس کتان، لباس راه راه نخی و لباس سفید درشت بافت نخی فقط برای فصل تابستان مناسبند.
 • لباس های پشمی فقط برای پاییز و زمستان پوشیده می شوند.
 • پوشیدن چند لایه لباس مناسب می تواند در فصول مختلف و زمانی که دمای هوا نوسان دارد، مفید واقع شود. بطور مثال یک ژاکت پشمی می تواند برای کار در یک روز پاییزی مناسب باشد و زمانی که هوا گرم شد بیرون آورده شود. یک جفت ساق پوش گرم به راحتی امکان پوشیدن دامن در زمستان را به شما می دهد.
 • بخاطر داشته باشید که مقداری از پوست شما که می تواند نمایان باشد در محیط های کاری مختلف اندکی متفاوت می باشد. آنچه در یک فرهنگ قابل قبول است ممکن است در فرهنگی دیگر پذیرفته نباشد. به طور مثال، آنچه برای یک خانم در فرانسه خوب است ممکن است در کشورهای اسلامی بسیار برهنه تلقی شود.
 • اگر می خواهید لایه هایی از لباس خود را بیرون بیاورید، مطمئن شوید که در فرهنگ مخاطب تان آن میزان نشان دادن پوست بدن، به هیچ وجه برهنه یا نامناسب تلقی نشود.
 1. بدانید که چه رنگی بپوشید

  هیچ رنگی مطلقاً ممنوعه نیست اما عمدتاً پوشیدن رنگهای خنثی رسمی تر و حرفه ای تر محسوب می شود. کت و شلوار/دامن رسمی برای آقایان و خانمها (بانوان ایرانی: مانتوی رسمی یا اداری) عمدتاً به رنگ مشکی، قهوه ای، خاکستری، قهوه ای برنزی، یا سورمه ای است. پیراهن همراه این دست لباس معمولاً رنگ روشنتری دارد، مثل سفید، کرم و تناژ روشن رنگ های دیگر.

 • این طیف رنگی محدود ممکن است ابتدا کسل کننده و خسته کننده به نظر برسد. اما می تواند کمدی از لباس های متنوع را پر کند که به راحتی می توان با اقلام موجود در آن به پوشش خود تنوع بخشید. داشتن کمد لباسی که پایه آن رنگ مشکی، سفید و خاکی است این اطمینان را می دهد که هر چیز ممکن است با هر چیز دیگری جور شود.
 • “جلوه و درخشش” رنگ با استفاده از لوازم جانبی مثل کراوات، کفش، و روسری معمولاً خوب است اما بهتر و مناسب تر این است که ظریف و ماهرانه لباس بپوشید تا اینکه از رنگهای درخشان و جسورانه استفاده کنید.
 • پیراهن های چند رنگی می توانند قابل قبول باشند، مثل یک پیراهن کلاسیک راه راه آکسفورد.
 • این دستورالعمل ها برای افرادی است که نیاز به لباس حرفه ای تری دارند. رنگ های درخشانتر و متنوع تر، بسته به شغل و ظاهر کلی لباس کار آن حرفه، ممکن است به طور کلی قابل قبول واقع شوند. اما اگر مطمئن نیستید یا تجربه اش را ندارید، رنگ های محافظه کارانه تری را انتخاب نمایید- لباس های اداری همیشه محبوب هستند چون همیشه مناسب به نظر می رسند.
 1. به اطرافیان خود توجه کنید

  اگر مطمئن نیستید که چگونه رسمی بپوشید یا راحت، سعی کنید به گزینه های پوششی افرادی که در حرفه شما و در محیط کارتان هستند یا در رویداد مورد نظر شما شرکت دارند، نگاه کنید و از آنها الگو بگیرید.

 • به طور کلی، بهتر است کمی بیشتر از سطح عرف لباس پوشیده باشید تا اینکه کمتر از آن به تن کنید
 • اگر نمی توانید به خوبی به اطرافیان نگاه انداخته یا با فردی در زمینه کاری خود گفتگو نمایید، سعی کنید تصاویری از اینترنت پیدا کنید که افرادی با موقعیت شغلی مشابه شما در شرکت مورد نظر، یا شرکت کنندگان در آخرین رویداد مشابه را نشان دهند. به ظاهر افراد در این تصاویر توجه کنید و مطابق پوشش آنها لباس بپوشید.
 • به رویدادهایی که ممکن است موجب تغییر اساسی در کمد لباس کاری شما شوند، توجه داشته باشید. به طور مثال، در یک کنفرانس، ممکن است به یک دست کت و شلوار و کراوات نیاز داشته باشید و در مهمانی لب استخر به مایو، پیراهن هاوایی و دمپایی ابری.
 1. پیرایش و پوشش خوب را مد نظر داشته باشید.

  اگر بهداشت شخصی را رعایت نکنید یا مدل موی بدی داشته باشید، از تصویر حرفه ای دور خواهید شد. مطمئن شوید که به تمام جنبه های ظاهر خود رسیده اید (مو، پوست، و بهداشت)، با همان وسواس حرفه ای که نسبت به لباس خود به خرج می دهید

 • دوش: تعداد دفعات دوش گرفتن به فرهنگ، آب و هوا و میزان فعالیت فرد بستگی دارد. در اغلب کشورهای آمریکایی دوش گرفتن حداقل یک بار در روز مرسوم است.
 • از دئودورانت یا خوشبو کننده استفاده کنید
 • مطمئن شوید که موی شما مرتب و آراسته است
 • بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. مطمئن شوید که دم شما بوی خاصی نداشته باشد. این موضوع به ویژه وقتی مهم است که شما سیگار می کشید یا غذای تند می خورید
 • آرایش برای بانوان باید محدود و کم باشد.

ادامه دارد …..

حرفه ای در ۲ دقیقه

دوست داری توی یک دوره رایگان شرکت کنی؟

کافیه فقط روی دکمه روبرو کلیک کنی

رایگان اما ارزشمند با بروز رسانی هفتگی

حرفه ای در ۲ دقیقه

درباره نویسنده:

مدرس دانشگاه و مدرس اتیکت و آداب معاشرت (در حال حاضر اتیکت کسب و کار)* هدف از هر کسب و کاری ایجاد روابط مثبت و مؤثر با دیگران است و ما قصد داریم با آموزش قواعد و اصول اتیکتی به افراد کمک کنیم تا راحتتر و مؤثرتر با دیگران (مثل مشتری، همکار، مدیر و رؤسای خود) ارتباط برقرار کرده و سریعتر به موفقیت دست یابند.

دیدگاه خود را بنویسید