دهه های متمادی است که یکی از پر طرفدارترین قوانین در دنیای کسب و کار، نحوه لباس پوشیدن برای دستیابی به موفقیت بوده است. این قوانین توسط John T. Molloy در سال ۱۹۷۵ در کتابی با همین نام ایجاد شده اند، که ما را با مفهوم “قدرت پوشش” آشنا کرده و تضمین می کند که این قوانین ” شما را شبیه یک میلیون می کند، پس می توانید یک میلیون بدست آورید”. از آن زمان تا کنون، یک دست لباس مناسب کسب و کار برای مردان و زنان تبدیل به یک باید و اجبار شد تا به عنوان یک فرد حرفه ای و قدرتمند درک شوند و در دنیای کسب و کار پیشرو باشند.

اما زمانه تغییر می کند. با وجود اینکه پوشش حرفه ای هنوز هم مهم است، مالکان کسب و کار امروزی در حال تعریف دوباره آن هستند. در دنیایی که مجذوب شخصیت سازی و هویت فردی است، عجیب نیست که قوانین پوشش کسب و کار نیز از همین مسئله نشأت بگیرند.

نگرش جدید در مورد “لباس برای موفقیت”، که در مقاله اخیر مجله وال استریت به طور خاص به آن پرداخته شد، لباس کسب و کار یک فرد است که باید هویت و شخصیت او را به علاوه هویت و شخصیت کسب و کارش نشان دهد. این جمله بدین معناست که “آنچه شما می پوشید کارت ویزیت شماست” و از طریق برندسازی شخصی، آنچه می پوشید باید با صدای بلند اعلام کند که کسب و کار شما چیست و شما در آن چه می کنید و چه کسانی با شما تعامل دارند.

۵ سطح لباس کاری

اگر می خواهید ظاهر حرفه ای داشته باشید، پس باید لباسهای خود را با دقت انتخاب کنید. ابتدا مشخص کنید که چه سطحی از لباس کاری برای موقعیت شغلی کنونی شما مناسب است، و سپس از “قانون ۱+/۱-” پیروی کنید. شما همیشه می توانید لباس مناسب یک سطح بالاتر از موقعیت خود را بپوشید، و حتی ممکن است به نفع شما باشد اگر اشتیاق دستیابی به رتبه های بالاتر شغلی را داشته باشید. اما پرش دو سطحی به بالا فقط شما را زیاد از حد عجیب و نامناسب سطح خود نشان خواهد داد. از آن سو تنها وقتی شما می توانید لباس یک سطح پایین تر از موقعیت کنونی خود را بپوشید که روز تعطیل یا دیگر رویدادهای غیر رسمی و دوستانه باشد.

بیشتر بخوانید  شبکه سازی چیست؟

سطح پنجم : آخرین حد لباس کاری راحت (Baseline Casual)

آقایان: تی شرت مناسب یا پیراهن یقه دار راحت/ شلوار کتان تیره و برازنده/کفش ورزشی مناسب و برازنده

b73ffec38ace3935221c5acb94c93e64 preppy casual mens casual outfits 230x300 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

بانوان: بلوز، پلوور و تی شرت مرتب و متناسب/ شلوار کتان شیک و آراسته/ صندل ظریف و برازنده

75f80a43085415e426fac5d9eeab68ad 200x300 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

بانوان ایرانی: مانتوی مناسب فصل، تمیز با رنگ و قد مناسب (که حداقل آن دو سانت بالای زانوست)/شلوار کتان شیک و آراسته/ مقنعه متناسب با عرف محیط کار / کفشهای راحتی ظریف و برازنده

wWw LiteMode iR 1copy 630713 240x300 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

سطح چهارم : شکل مرسوم لباس کاری راحت (Mainstream Casual)

آقایان: پیراهن و پلوور با نقشها و رنگهای گوناگون/ شلوار تک یا شلوار نخی راه راه یا مخمل کبریتی/ کفش راحت اما ظریف و برازنده

18a407ed3ffa4afb7c8886e69af03b6b business casual for men business casual outfits 200x300 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

بانوان: تاپ آستین کوتاه، بعضاً با جلیقه/ ترکیب شیکی از تاپ، جلیقه و دامن/کفش سرباز

d81f77014e5952badec3a3e1d941f2fa 94x300 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

بانوان ایرانی: مانتوی تک مناسب فصل و محیط کار با قد مناسب (که حداقل آن دو سانت بالای زانوست)/ شلوار مناسب محل کار (و رنگ متناسب با مانتو)/ مقنعه متناسب با عرف محیط کار / کفشهای اسپرت و برازنده

photo 2015 07 21 00 21 05 533x600 267x300 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

سطح سوم : لباس راحت هیئت اجرایی  (Executive Casual)

آقایان: پیراهن و کراوات رنگ روشن یا طرح دار/کت و ژاکت تک یا اسپرت/ شلوار شیک و رسمی/ کفش چرم پاشنه تخت (شبیه کالج) یا کفش چرم مردانه

Business Casual Outfit by Hogtownrake Single Breasted Blazer with popover shirt cotton pocket square khakis and brown tassel loafers 201x300 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

بانوان: پیراهن رنگ روشن/ زیور آلات و لوازم زینتی بزرگتر و منحصر بفرد/ کت شیک/ کفش پاشنه بلند جلو بسته

70692f067913f35c97d01440a009f044 162x300 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

بانوان ایرانی: مانتو شیک با رنگ متناسب فصل و محیط با قد مناسب که حداقل آن دو سانت بالای زانوست/شلوار شیک و متناسب با مانتو/ مقنعه متناسب با عرف محیط کار / زیور آلات و لوازم زینتی بزرگتر و منحصر بفرد/کفش پاشنه بلند جلو بسته

بیشتر بخوانید  چگونه وارد یک مهمانی تعطیلات شرکتی شویم

JamNewsImage14502371 300x212 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

سطح دوم : لباس رسمی سنتی در کسب و کار (Traditional business)

آقایان: پیراهن و کراوات طرحدار سنتی می توانند با رنگ های روشنتری انتخاب شوند/ کت و شلوار تیره، دارای طرحهای ظریف/ کفش مردانه بند دار و رو بسته قهوه ای یا سورمه ای

joseph abboud navy signature silver navy wool suit product 2 3026779 714882153 196x300 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

بانوان: تاپ حرفه ای بدون یقه خیلی باز/ کت و دامن می تواند به رنگهای روشنتری انتخاب شوند/ جوراب شلواری و کفش پاشنه بلند جلو بسته

images 102x300 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

بانوان ایرانی: مانتو و شلوار اداری سرهم که می تواند به رنگهای روشنتری انتخاب شود/ مقنعه متناسب با عرف محیط کار خود و سِت با بقیه اجزا/ کفش پاشنه بلند جلو بسته

faramodel iranian manto 2016 032 235x300 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

سطح اول : لباس هیئت مدیره  (Boardroom Casual)

آقایان: پیراهن سفید تمیز و کراوات با پهنای متوسط/ لوازم جانبی زینتی (مثل ساعت) با بهترین کیفیت/ کت و شلوار دو یا سه تکه به رنگ نوک مدادی یا سورمه ای/ فقط کفش مردانه بند دار و رو بسته مشکی

AW17 lookbook4 200x300 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

بانوان: پیراهن یا بلوز یقه دار/ کت و دامن تیره و کلاسیک/ دامن نباید کوتاهتر از ۲ انگشت بالای زانو باشد/ فقط جوراب شلواری سیاه و کفشهای پاشنه بلند

بانوان ایرانی: مانتو و شلوار اداری سرهم با رنگ تیره/ مقنعه متناسب با عرف محیط کار و سِت با بقیه اجزا/ کفشهای پاشنه بلند رسمی

tati 0203 1263702 1 catalog grid 3 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

طبق گفته دایموند جان: “ظاهر شما باید از سر تا پا با حرفه تان تناسب داشته باشد. همیشه آنگونه لباس بپوشید که برازنده هویت و حرفه شماست.”

کوین اُ. لِری می گوید: “شما باید بگونه ای لباس بپوشید که مشتریان شما انتظار دارند شما را آنگونه ببینند.”

بیشتر بخوانید  اعتبارم را پس بده

در این عصر برندسازی شخصی، به جایی رسیده ایم که انتظار داریم مدیرعاملان طوری لباس بپوشند که به کسب و کار خود شخصیت بخشند.

حرفه ای بودن مهمترین چیز است

03UNIFORMSUB COMBO master495 - تعبیر جدید امروزی از پوشش مناسب کسب و کار برای رسیدن به موفقیت (۵ سطح لباس کاری)

در حالیکه دنیای کسب و کار معاصر جایگزین هایی را برای لباس کار سنتی معرفی کرده است، باید بخاطر داشته باشید که مهم نیست در چه سطحی لباس می پوشید، حرفه ای بودن مهمترین عامل است. حتی استیو جابز و مارک زاکربرگ، که سبک پوشش سطح پنجمشان معروف است، موفق به نمایش یک ظاهر حرفه ایِ جدید شدند (و لو اینکه با یک سبک راحت باشد).  شلوار جین و تی شرتهای ساده آنها می تواند برندشان را منعکس کند- راحت، نزدیک شدنی، و دست یافتنی برای اغلب مردم. به طور مشابه، لباس حرفه ای شما (فارغ از اینکه کجای طیف رسمی تا غیر رسمی قرار بگیرد) می تواند پرتره کسب و کارتان را به شکلی خلاقانه، مطبوع، جدی، حامی محیط زیست، یا حتی به عنوان یک صفت، نشان دهد.

چیزی که تغییر نکرده این است که مردم بازهم به طور ناخودآگاه، بر اساس ظاهر کسی در موردش قضاوت می کنند؛ امروزه دیگر دوگانگیِ حرفه ای بودن و غیر حرفه ای بودن وجود ندارد. راههایی به روی شما گشوده شده اند که می توانید با یک رفتار حرفه ای، پوشش مناسبی را برای موفقیت و تاثیر گذاری بیشتر انتخاب کنید، و در عین حال سرنخهای مهمی در مورد شخصیت کسب و کار شما نیز آشکار شده اند.

برگرفته از: Business insider و  smarthustle

حرفه ای در ۲ دقیقه

دوست داری توی یک دوره رایگان شرکت کنی؟

کافیه فقط روی دکمه روبرو کلیک کنی

رایگان اما ارزشمند با بروز رسانی هفتگی

حرفه ای در ۲ دقیقه