در حال بارگزاری ...

چگونه به دیگران ارزش دهیم؟

تصویر یک را شکل بده
چگونه به دیگران ارزش دهیم؟

احساس مهم بودن برای هر یک از ما اهمیت زیادی دارد و این احساس را چگونه متوجه می شویم؟ اینکه دیگران برای آنچه انجام می دهیم یا می گوییم ارزش قائل باشند.

به عبارت دیگر وقتی ما برای چیزی ارزش قائل باشیم یعنی آن چیز برای ما مهم و ارزشمند است. مثلاً اگر شما برای نظر فردی ارزش قائل باشید قبل از اینکه تصمیم بزرگی بگیرید از او توصیه و راهنمایی می خواهید.

و یکی از مهمترین مهارتهایی که می توانیم بیاموزیم همین است که بدانیم چطور به دیگران ارزش بدهیم. این آگاهی و دانستن باعث می شود روابط بهتر و مفیدتری برای خود بسازیم و تعاملات بهتری را در زندگی تجربه کنیم.

ارزش دادن روشهای زیادی دارد و بسته به هدفی که دنبال آن هستیم برخی از این شیوه ها بیشتر می تواند برای ما مفید واقع شود.

در اینجا چند راه برای نشان دادن ارزش و اهمیت به دیگران ذکر می کنیم که می توانید از آنها در روابط خود بهره ببرید. پس با ما همراه باشید

۱۰ راه برای نشان دادن ارزش و اهمیت به دیگران:

۱- بگو «متشکرم»

زمانی رو به خاطر بیاورید که حرف خوبی به یک نفر زدید با از او تشکر کردید و او حتی به تشکر شما پاسخ نداد. چه احساسی داشتید؟

طبیعتاً حس خوبی نداشتید و شاید موقعی که این رفتار را تکرار کرد به خود گفتید دیگر از او تشکر نمی کنم. 

پس چه یک پیشخدمت باشد که صورتحساب غذای شما را تحویل می دهد چه شریک زندگیتان که لباس شسته شده شما را تا و مرتب می کند، مراقب رفتارتان باشید و از او قلباً تشکر کنید.

از این کلمه قدرتمند و جادویی غافل نشوید چون حال افراد را خوب می کند

۲-  بر روی مثبتها متمرکز شو

اشتباهات افراد نزدیک یا کارمندان خود را گوشزد کردن و به روی آنها آوردن همیشه آسانتر از این است که کارهای درستشان را به زبان آورده و تایید کنیم. اما بیایید اینبار کار دشوارتر را انجام دهیم.

دفعه بعدی که می خواهید از کسی در زندگی خود انتقاد کنید، صبر کرده و به چیز خوبی که می توانید در مورد آن فرد بگویید فکر کنید. بازخورد مثبت دادن به دیگران می تواند هم حال هر دو طرف را خوب کند هم روابطشان را بهتر سازد.

و یادتان باشد که هم کودکان و هم بزرگسالان به تایید و اطمینان از درستی کارشان نیاز دارند پس این مورد را از دیگران دریغ نکنید.

۳- هدیه بده

فکر کنید و دلیلی برای هدیه دادن به یک نفر پیدا کنید دلیلی به جز تولد، سالگرد یا عیدی. حتی بدون هیچ دلیلی این کار را انجام دهید.

هدیه می تواند یک شعر باشد، یک کادو، یک وعده غذا، یک تعریف و تحسین، یک گردش یا هرچیز خاصی که می توانید برای او انجام دهید.

و الزاماً شما مجبور نیستید پول زیادی برای هدیه دادن خرج کنید. این هدیه می تواند به سادگی وقت گذاشتن برای فرد یا گوش دادن به حرفهایش باشد.

۴- قدردانی خود را اعلام کن

به افراد بگویید چه خصلت یا ویژگی آنها را دوست داشته و تحسین می کنید و این کار را به عادت خود تبدیل نمایید

صبر نکنید تا زمان خاکسپاری و سوگواری افراد برسد یا بعد از اینکه شما را ترک کردند آنوقت خوبی هایشان را بیان کنید. به موقع بگویید یعنی وقتی که برای آن فرد هم تأثیرگذار باشد.

۵- در آغوش بگیر

یک آغوش یا یک نوازش بازو به نشانه همدلی و درک کردن، شاید همه آن چیزی باشد که یک نفر به آن نیاز دارد تا حس کند مورد محبت و تحسین واقع شده است.

لمس کردن یک اتصال فیزیکی، عاطفی و روحیست که در تمام مراحل زندگی از نوزادی تا بزرگسالی برای افراد حیاتی می باشد

پس از این عامل برای نزدیکان و دوستان خود استفاده کنید

۶- تماس چشمی بگیر

هیچ چیز به اندازه اینکه فردی با شما حرف بزند و به شما نگاه نکند حس بدی نمی دهد. این کار حس راحت نبودن، خواسته نشدن، و اهمیت نداشتن به ما می دهد.

تماس چشمی به افراد نشان می دهد که حضورشان، افکار و کلماتشان برای شما ارزشمند است.

پس ضمن اینکه موارد فرهنگی و اعتقادات مختلف را در نظر می گیرید به تماس چشمی در روابط خود اهمیت بدهید.

۷- در جمع به او ببال (پزش را بده)

چه معروف باشیم چه نه، همه ما در این دنیا نقشی داریم. اگر فردی در زندگی شما هست که حس می کنید باید از او تقدیر کنید، این کار را به شکل عمومی و در جمع انجام دهید.

این کار می تواند به سادگی تقدیر از او در یک مهمانی شام باشد یا در طی سخنرانی در یک مهمانی بزرگ. آنچه مهم است نیت تقدیر کردن از فرد در برابر دیگران است.

۸- همانجا حضور  داشته باش

هیچ چیز مثل جواب دادن به گوشی همراه یا پیام زدن به دیگران آن هم وقتی با کسی هستید نمی تواند پیام «برام اهمیت نداری» را به آن فرد برساند. مثل یک قرار عاطفیست که طرف مقابل شما تمام مدت در حال ورانداز کردن گزینه های دیگری که از کنارش می گذرند باشد.

وقتی همراه کسی هستید همانجا حضور داشته باشید یعنی تماماً حواستان به او باشد. گوشی خود را خاموش کنید و آن را کنار بگذارید. اگر مجبورید تماسی را پاسخ دهید عذرخواهی کنید و دلیل آن را توضیح دهید سپس سریع آن را خاتمه دهید.

این یعنی رفتار و اتیکت درست در هر رابطه ای.

۹- به قولهایت وفا کن

همه ما دوستان غیر قابل اعتمادی داشتیم. آنها افرادی هستند که مکرراً برنامه های خود را لغو می کنند یا نمی توانند تا دقیقه آخر به تعهدات خود عمل کنند و مجبور می شویم برنامه ها و زمانبندی خود را معطل آنها بگذاریم.

اگر شما از این مدل افراد هستید، بدانید که پیام شما با این شیوه، به دوستانتان این است که شما، زندگی شما و برنامه هایتان مهمتر از آنهاست.

پس اگر روابط شما برایتان اهمیت دارد مراقب قولهایی که می دهید بوده و به آنها وفا کنید.

۱۰- با افراد به طور یکسان رفتار کن

همه ما بخشی از نژاد بشر هستیم و حق داریم به طور یکسان به رسمیت شناخته شویم. مشهور یا غیر مشهور، سیاه یا سفید، مونث یا مذکر، کودک یا بزرگسال، همه و همه باید به عنوان یک انسان ارزش یکسانی برای ما داشته باشند.

پس باید رفتار یکسانی هم با همه افراد داشته باشیم.

و در آخر شاید بتوان همه نکات گفته شده در این مطلب را در قانون طلایی خلاصه کرد: با دیگران طوری رفتار کن که می خواهی با تو رفتار شود.

اگر به این قانون عمل کنیم هم به خودمان اهمیت داده ایم و هم به دیگران. پس روابط بهتری برای خود خواهیم ساخت.

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

2 نظر

 1. سلام من به یه پسر علاقه مند شدم عاشقشم میخوامش با هم رابطه داریم ولی لانگ
  میگه بهم اهمیت نمیدی دقیقا چیکار کنم؟ که بگه اهمیت میدم و مطمئن شه دوسش دارم؟

  1. سلام
   پیشنهاد اول و مهم: به متخصص روابط مراجعه کنید
   پیشنهاد دوم: از فرد مورد نظر بپرسید که اهمیت دادن از نظر اون به چه معنا و شیوه ای هست

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *