در حال بارگزاری ...

چطور یک کتاب را در عرض یک هفته بخوانیم؟

تصویر یک را شکل بده
چطور یک کتاب را در عرض یک هفته بخوانیم؟

بسیار ساده تر از چیزیست که فکر می کنید

جک کنفیلد در اولین دیدارش با دابلیو کلمنت استون (منتور خود) از او پرسید برای موفق شدن چه کاری باید انجام دهد؟ (۱)

 یک ساعت از زمانی که هر روز برای تماشای تلویزیون اختصاص می دهد را کم کند.

«اگر یک ساعت از تماشای تلویزیون خود کم کنی در پایان یک سال می شود ۳۶۵ ساعت اضافی برای انجام هر کار مهمتری که در نظر داری. یعنی بیشتر از ۹ هفتهٔ ۴۰ ساعتهٔ اضافه کاری یا ۲ ماه زمان اضافی»

کنفیلد گیج شد و از استون پرسید با این یک ساعت اضافه چه کاری انجام دهد؟

استون پاسخ ساده ای داد:

مطالعه کن

کنفیلد اکنون که ۷۰ سال دارد بیش از ۳۰۰۰ کتاب خوانده و یکی از موفقترین نویسنده های دنیاست. (۲)

چقدر طول می کشد یک کتاب را بخوانید؟

نوآ کاگان در مصاحبه ای با تیم فریس جمله ای را بیان می کند که اهمیت مطالعه کردن در عصر کنونی اطلاعات را به طور خلاصه بیان می دارد:

«هیچ وقت هیچ آدم فوق موفقی را ندیده ام که مطالعه نکند» (۳)

حقیقت: افراد پیشرو اهل مطالعه بسیار هستند. وارن بافت، بیل گیتس، تیم فریس، رایان هالیدی و …. .

افراد موفق نسبت به مطالعه حرص و ولع دارند چون فهمیده اند که برای کسب ثروت و موفقیت بیشتر، باید بیشتر بیاموزند.

برای اغلب ما خواندن مربوط به زمان گذشته است، فقط وقتی مطالعه می کنیم که کسل و خسته باشیم، یا وقتی که مجبور باشیم و با استرس مطالعه می کنیم (مثل زمانهایی که امتحان و آزمون درسی داریم) اما برای افراد پیشرو، مطالعه مثل سرمایه گذاریست، سرمایه گذاری بر روی آموختن.

مشکل بسیاری از ما این است که وقت نداریم ساعاتی از روز خود را مثل افراد موفق و پیشرو به مطالعه اختصاص دهیم (بافت می گوید ۵ تا ۶ ساعت از روز خود را به مطالعه می پردازد). (۴)

اما خواندن یک کتاب غیر داستانی در طول یک هفته نباید کار سختی باشد، در حقیقت وقتی چگونگی آن را دانستید، متوجه می شوید که از چیزی که تصور می کردید، آسانتر است.

چطور کتاب های بیشتری بخوانیم:

من یک کتاب غیر داستانی را با استفاده از قانونی که آن را «قانون ۱۰٪» می نامم به راحتی در طول یک هفته مطالعه می کنم.

این قانون ساده است: با هر روز خواندن ۱۰٪ از یک کتاب، شما می توانید کتاب های بیشتری را مطالعه نمایید بدون اینکه با موضوعات دیگر حواستان پرت شود.

شما می توانید بدون تندخوانی، «ترفندهای مطالعه» کتاب، یا هر چیز دیگری که شما را از تجربه حس خوب مطالعه دور می سازد، به این هدف دست یابید.

فقط کافیست نکات زیر را بخاطر بسپارید:

۱- لازم نیست هر چیزی را بخوانید. میانگین زمانی که برای خواندن یک کتاب اختصاص می دهید بسته به تعداد صفحات کتاب متفاوت است،‌ اما وقتی که بخش هدیه، پیوست، یادداشت ها، تقدیر و تشکرات، منابع و … یک کتاب ۲۴۰ صفحه ای را حذف کنید، بسیار کوتاهتر می شود.

من اخیراً کتاب عادات کوچک استفان گایز را در مدت ۳ روز خواندم. با سوا کردن بخش های غیر ضروری، این کتاب رسماً از ۷٪ کتاب شروع شده و در ۹۲٪ به اتمام می رسد. یعنی بلافاصله ۱۵٪ آن همان ابتدا حذف می شود. یعنی ۱۲۶ صفحه می ماند، ۱۲۶ صفحه ای که اصل و ضروریات کتاب است و شما آن را می خوانید (یعنی همان محتوای واقعی کتاب)، پس می توانید سریعتر مطالعه کنید.

۲- تبدیل کتابخوانی به یک عادت. بجای اینکه کتابخوانی را فقط وقتی انجام دهید که «حسش باشد» (و البته این حس غیر قابل پیش بینی است)، وقتی آن را انجام می دهید به یک عادت تبدیلش نمایید. شناسایی یک محرک ثابت برای زمانی که مطالعه می کنید (مثل یک عادت فعلی) و متعهد شدن به آن (نحوه متعهد شدن را در اینجا بخوانید)

۳۰ دقیقه از هر روز صبح خود را بلافاصله بعد از اینکه همسرم به سرکار می رفت به مطالعه می پردازم. به محض اینکه با او برای خداحافظی روبوسی می کنم، پشت میزم نشسته، تایمر را بر روی ۳۰ دقیقه تنظیم می کنم و بدون ایتکه چیزی حواسم را پرت کند به مطالعه ادامه می دهم. با برنامه ریزی زمان مطالعه، بیشتر درگیر آن می شوید و می توانید آزادانه از آن لذت ببرید.

۳- اگر کتابی که می خوانید طولانی است، آن را تقسیم کنید. برخلاف کنفیلد، بسیاری از ما یک ساعت از روز هم برای خودمان نداریم (چه برسد به مطالعه کردن) وقتی رئیسی داشته باشی که مجبور شوی به او گزارش دهی، فرزندانی داشته باشی که باید دنبالشان بروی و خانه ای که باید تمیز کنی، آن وقت مطالعه کردن برای تو در اولویت کمتریست. برای این موضوع یک راه حل وجود دارد: یک فعالیت غیر ضروری را حذف کرده یا کاهس دهید.

نیازی نیست ۴۰ دقیقه از روز خود را به خواندن صفحه اخبار اختصاص دهید. (۵) نیازی نیست همه قسمتهای سریال تلویزیونی مورد علاقه تان را ببینید چون خسته هستید. نیازی نیست دوبار جارو برقی بکشید. بجای این موارد اضافی مطالعه کنید. در مسیر رفت و آمد به خانه و بیرون، وقتی که در صف ایستاده اید، قبل از خواب و … می توانید به هدف ۱۰٪ مطالعه روزانه خود برسید. با خودتان شرط های کوچکی ببندید که «من می تونم این فصل رو امروز تموم کنم/ اگر بتونم تمومش کنم این کار رو برای خودم انجام میدم»

نتیجه گیری:

تعداد کتابهایی که باید بخوانید موضوع مهمی نیست. آنچه مهم است این است که آنچه می خوانید به کار می بندید یا خیر؟

یک کتاب در هفته بخوانید و یک نکته ای که از آن آموختید را به کار ببندید. مثل: درخواست ارتقا. رد شدن. نه گفتن به بسیاری از موارد بی اهمیت.

از خواندن کتابهایی که باورهای شما را به چالش می کشند نترسید. اگر باورهای شما محدود کننده هستند، باید به چالش کشیده شوند.

می توانید تصور کنید که با این روند در یک سال چه چیز و چقدر می توانید بیاموزید؟

[برای مطالعه وقت ندارید؟ نکات کلیدی بهترین کتابهای دنیا را با خلاصه کتابهای ما بیاموزید و به کار ببندید]


منابع:
۱-Canfield, J., and Switzer. J. The Success Principles: How to Get from Where You Are to Where You Want to Be, New York: Harper Resource Book, 2005. Print.

۲-Wikipedia (2015) Jack Canfield, Available at: http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Canfield (Accessed: 1 June 2015).

۳-Ferriss, T, (2015) How Facebook’s #30 Employee Quickly Built 4 Businesses and Gained 40 Pounds with Weight Training, Available at: http://fourhourworkweek.com/2015/05/07/noah-kagan/ (Accessed: 31 May 2015).

۴-MarketWatch (2015) Can you keep up with five-hours-a-day reader Warren Buffett?, Available at: http://www.marketwatch.com/story/can-you-keep-up-with-five-hours-a-day-reader-warren-buffett-2015-05-14 (Accessed: 1 June 2015).

۵-Brustein, J. (2014) Americans Now Spend More Time on Facebook Than They Do on Their Pets, Available at: http://www.bloomberg.com/bw/articles/2014-07-23/heres-how-much-time-people-spend-on-facebook-daily (Accessed: 1 June 2015).

۶- How To Read A Book In A Week by Sam Thomas Davis

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *