در حال بارگزاری ...

بحث سیاسی ممنوع

تصویر یک را شکل بده
بحث سیاسی ممنوع

“نمی توانستم باور کنم که او به کاندیدای من رأی نمی داد. تصور می کردم رأیمان شبیه هم است.”

تا کنون چنین جمله ای در ذهن شما چرخیده است؟

تصور می کردید یکی از دوستان یا همکاران نزدیک شما گرایش و علاقه سیاسی شبیه شما دارد اما با کمال تعجب متوجه شدید کاملاً برعکس این موضوع برایش صدق می کند. آن لحظه چه حسی را تجربه کردید؟ چه فکری در ذهنتان چرخ می زد؟

طبیعتاً حس خوبی نبوده و حسی میان تعجب و خشم را به احتمال زیاد تجربه کرده اید. گویی فقط در عرض چند ثانیه یک دوست و همکار خوب تبدیل به یک دشمن برای شما شده است. مخصوصاً اگر در بحبوهه انتخابات باشید.

اما باید بپذیریم که هر انسانی حق دارد علایق، دیدگاه و باورهای مخصوص خود را داشته باشد و این جزیی از زندگی شخصی اوست که به دیگران ارتباطی ندارد. پس بپذیریم که در محیط کار و فضای حرفه ای هم همانند سایر بخشهای زندگی با افراد با گرایشات سیاسی مختلف روبرو می شویم و نباید انتظار داشته باشیم که همه مثل ما فکر کنند.

هر کسی دنیای مطلوب خود را دارد و با توجه به فیلترهای ذهنی خود انتخابهای زندگیش را انجام می دهد. پس به دیگران احترام بگذاریم.

اما با وجود تلاش برای احترام به دیگران، می دانیم اگر بحثی سیاسی پیش بیاید و افراد حاضر در این بحث گرایشات مختلفی داشته باشند طبیعی است که حس ناخوشایند بعد از آن هم عایدمان می شود.

در نتیجه فضای کاری مثبت،‌تمرکز کاری، کار تیمی، حس مثبت دوستانه و همکاری و سایر موارد مشابه در محیط کار تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت. پس تا جای ممکن تمام تلاشمان را باید بخرج دهیم که از ایجاد بحثهای سیاسی در فضای کاری پرهیز نماییم و از پرسیدن سوالاتی نظیر سوالات زیر خودداری نماییم:

۱- شما به چه کسی رأی می‌دهید؟

هرگز این سوال را نپرسید. ممکن است جوابی دریافت کنید که انتظارش را نداشته و نمی‌خواستید بشنوید. و با این سوال ممکن است نظر شما در مورد آن شخص برای همیشه تغییر کند – که اگر به کاندید مورد نظر شما رأی ندهد، نظرتان به او منفی خواهد شد.

۲- فکر می کنید چه کسی برنده مناظره می شود؟

 اگر یک مناظره عمومی یا تلویزیونی بین نامزدها منجر به ایجاد بحثی در محل کارتان بشود، شما و همکارتان ممکن است نظرات بسیار متفاوتی در مورد اینکه چه کسی پاسخهای کارآمدی به سوالات داده است یا چه کسی پشت تریبون بهتر ظاهر شد، داشته باشید.

معمولاً بحث بر سر این موارد چیزی را حل نخواهد کرد. اگر همکارتان به ابراز نظراتش ادامه داد، شما می‌توانید بگویید « اجازه بدهید مخالف باشم» و سپس موضوع را عوض کنید.

۳- چطور می توانید به فلانی رای دهید؟

پرسیدن این سوال فقط اظهار نظر در مورد انتخاب فرد نیست، بلکه تحقیر نظرات او نیز هست. سپس ممکن است بحثهای میان شما و طرف مقابل ناپسند و غیر محترمانه شود.

۴- آیا فکر نمی کنید موضع این کاندیدا در مورد …… بی رحمانه است؟

استفاده کردن از کلمات و عبارات بسیار منفی برای بحث در مورد یک موضوع می تواند منجر به‌ یک “جنگ لفظی” با دیگران شود. اگر شما می‌خواهید در مورد یک موضوع اظهار نظر کنید، برای ابراز مخالفت خود بهتر است از عباراتی مثل این استفاده نمایید: «من با موضع این کاندیدا در مورد….. مخالفم چون…..”

اثر منفی ناشی از بحثهای سیاسی که بخاطر پاسخ به سوالاتی همانند سوالات بالا، رخ می دهد، کاملاً واضح است

قدری تامل:

مراقب حرفهایی که در موقعیت های حرفه ای می زنید باشید. زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد، حتی وقتی که موضوع سیاسی نباشد. 

حکایتی از یک مدیر فروش اهل پرتغال بخوانید که یک موقعت خجالت آور را تجربه کرد و البته شاید خیلی ها شبیه این موقعیت را تجربه کرده باشند:

این مرد و همسرش در یک مهمانی رسمی در شهر نیویورک شرکت کرده بودند. آنها در حین مراسم مهمانی زنی را دیدند که لباس خاصی داشت. پس شروع کردند به نظر دادن در مورد لباس او به زبان بومی خودشان. چند دقیقه بعد، آن زن به سمت آنها آمد و سوالی از آنها پرسید- و البته با زبان پرتغالی عالی.

حتما می توانید حال آن دو را بفهمید. از خجالت آب شدند.

بخاطر داشته باشید که هرجای این دنیای بزرگ هم باشید، حتی وقتی که اصلاً انتظارش را ندارید، کسی ممکن است زبان مادری شما را متوجه شود. یا مخالف سیاسی شما باشد. یا با باور عقیدتی شما موافق نباشد. پس مراقب زبان خود باشید تا موقعیت حرفه ای خود و همچنین تصویر حرفه ای که برای خود ساخته اید را به خطر نیاندازید.

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *