در حال بارگزاری ...

چگونه وارد یک مهمانی تعطیلات شرکتی شویم

تصویر یک را شکل بده
چگونه وارد یک مهمانی تعطیلات شرکتی شویم

بایدها و نبایدهای حضور در اینگونه مهمانیها

مهمانی تعطیلات شرکتی فرصتی است برای شما تا بتوانید اثر مثبتی بر مسئولین و مدیران اجرایی شرکت یا سازمان خود که تا کنون آنها را ملاقات نکرده اید، بگذارید؛ و اثر مثبت همکارانتان بر خود را تقویت بخشید. در مورد تأثیری که می خواهید بگذارید فکر کنید: چگونه به نظر برسید، چگونه خودتان را اداره کنید، چگونه خودتان را نشان دهید، و چگونه با دیگران رفتار کنید اثری که می سازید را شکل خواهند داد.

آیا حواستان به نحوه ورودتان هست؟ توجه به نحوه ورودتان مهم است. چرا؟ بخاطر اینکه همه افراد حاضر متوجه ورود شما به اتاق می شوند. پس این فرصتی است که برای شما که با اعتماد به نفس و اقتدار وارد شده و اثر مثبتی از خود در ذهن سایرین بسازید.


چگونه وارد شوید:

 • خود را به شکل مناسبی معرفی کنید. بررسی کنید که لباس مناسب برای این موقعیت چیست؟
 • عجله نکنید. هرگز با عجله وارد نشوید؛ هیچ وقت نباید شتابزده به نظر برسید.
 • وارد اتاق شوید، به سمت راست اتاق بروید و مکث کنید. این مکث به شما این امکان را می دهد تا افراد کلیدی را شناسایی کنید و به دیگران امکان دیدن خود را قبل از ورود به جمع بدهید.
 • وضعیت و حالت بدنی شما و نحوه اداره خود. حالت بدنی خوب بلافاصله منجر به حس اعتماد به نفس در شما شده و این تصویر را برای دیگران نیز می سازد و در نتیجه موجب پذیرش شما به عنوان یک برنده در ذهن آنها خواهد شد.
 • یک لبخند پیروزمندانه بزنید. یک لبخند گرم و با اعتماد به نفس به شما و اطرافیانتان احساس خوب و راحتی می دهد.
 • مثبت فکر کنید. نگرش شما در هر کاری که انجام می دهید نمود پیدا می کند. پس یک نگرش مثبت را به نمایش بگذارید.
 • تماس چشمی بسازید. برقراری تماس چشمی خوب با افرادی که ملاقات می کنید بسیار مهم است. به هنگام دست دادن تماس چشمی خود را حفظ کنید.
 • دست بدهید. با افراد حاضر در اتاق سلام و احوالپرسی کرده و دست بدهید (از نزدیکترین افراد شروع کنید).

بخاطر داشته باشید

بایدها:

 1. لباس مناسب بپوشید.

  برای رویدادها و مهمانیهای کاری-اجتماعی که با همکاران خود دارید، بهتر است جانب احتیاط را نگه داشته و لباس محافظه کارانه ای به تن نمایید. لباسی که پوشیده باشد و زیاد باز نباشد گزینه مناسبی است. ظاهر شما می تواند منجر به یک برداشت عالی از شما در ذهن دیگران شود یا بالعکس، یک برداشت منفی ماندگار از شما برای آنها بسازد.

 2. پیش از حضور در رویداد کمی غذا برای انرژی داشتن میل کنید.

  هجوم آوردن به سمت میز غذا یا نوشیدنی برای وجهه و تصویر حرفه ای شما مضر است.

 3. ورود مناسبی داشته باشید.

  زمانی که وارد اتاق می شوید چند ثانیه به اطراف نگاهی بیاندازید سپس شروع به چرخیدن در اتاق و سلام و احوالپرسی نمایید. یک ورود مؤثر مهم است زیرا همه افراد حاضر در اتاق متوجه ورود شما شده و آن را تماشا می کنند.

 4. اگر دیگران قرار است بج اسم بپوشند و این موضوع مرسوم است شما هم به تن کنید.

  و به خاطر داشته باشید که آن را سمت راست لباس خود قرار دهید.

 5. به هنگام گپ و گفتگوهای کوتاه، مکالمات مثبت و روشنی با دیگران داشته باشید.

  اگر در یک رویداد و مهمانی کاری-اجتماعی هستید، به گروههای کوچک همکاران گرویده و به گونه ای مکالمه و مراوده داشته باشید که نه صرفاً به صحبتهای کاری پرداخته شود نه طوری صحبت و رفتار کنید که مثل دوستان اجتماعی باشد. همچنین این مکالمات را صرف گله و شکایت از همکاران خود به رئیستان ننمایید.
  بهترین موضوعات برای صحبت در این مواقع، پرسیدن نظر دیگران در مورد تغییرات یا وقایع محلی، در مورد گرایشات ملی، فرهنگ، کتابها، فیلمهای کنونی یا چیزهایی است که در روزنامه ها خوانده اید. با این حال از بحث و جدل پرهیز نمایید.

 6. نوشیدنی خود را با دست چپ بگیرید.

  این کار دست راست شما را برای دست دادن آزاد می گذارد و نیز مطمئن هستید که دستتان بخاطر حمل لیوان نوشیدنی مرطوب یا سرد نشده است. حتی اگر دست چپ هستید، آداب و رسوم ایجاب می کند که با دست راست دست بدهید.

 7. یا بخورید یا گفتگو کنید

  هر دو را با هم انجام دادن کار مؤدبانه ای نیست.

 8. به فرد یا افرادی که شما را در این رویداد همراهی کرده اند توجه کنید.

  اگر آنها به زندگی خصوصی شما مربوط می شوند، طبیعتاً با نیمی از آن جمع آشنا نیستند و بالعکس. پس آنها را به افرادی که ممکن است حرف یا علاقه مشترکی با ایشان داشته باشند معرفی نمایید. (مثال: می توانید همسران خود را به یکدیگر معرفی نمایید یا فرزندان هم سن و سال خود را).

 9. احتیاط کنید.

  اگر در یک رویداد کاری اجتماعی هستید، در مورد مسائلی که صرفاً به کار تعلق دارند بحث نکنید. و وقتی که در یک رویداد صرفاً اجتماعی شرکت کرده اید، شاید بخواهید رها و آزادانه رفتار کنید اما مراقب باشید. هر فردی از محل کارتان در آن رویداد حضور داشته باشد به کوچکترین رفتار بیش از حد راحت شما نیز توجه خواهد نمود.

نبایدها:

 1. از مهمانی شرکتی یا سازمانی فرار نکنید، یا زمانی وارد آن نشوید که تقریباً تمام شده است.

  شاید به این فکر کنید که حضورتان اختیاری است، اما غیبت شما مورد توجه قرار خواهد گرفت. رویداد کاری-اجتماعی یک فرصت عالی است برای نشان دادن مهارتهای اجتماعی و مبادی آداب خود و نیز درآمیختن با مدیریت سطح بالا.
  ورود به این مهمانی در انتهای زمان آن، بی احترامی شما به مهمانی را می رساند و این رفتارتان در نظر مدیران و برگزار کننده ثبت خواهد شد. همچنین این تأخیر موجب دشوارتر شدن ورود شما به گروههایی که در طول این رویداد و مهمانی شکل گرفته اند، خواهد شد.

 2. حتی اگر رویداد مورد نظر هم کاری است هم اجتماعی، با ذهنیت “وقت طلاست (عجله کردن)” وارد آن نشوید.

  ممکن است این رویداد را با چند مکالمه پنج ثانیه ای به اتمام برسانید مثل: “سلام، حالتون چطوره؟” برای پرهیز از چنین سرعت و روندی، سوالات و جوابهای تک کلمه ای مطرح نکنید. آن را بسط دهید. یک حکایت بگویید. سوالی بپرسید که جوابش بیشتر از “بله” یا “خیر” باشد.

 3. از یک اصطلاح تجاری در رویداد کاری-اجتماعی استفاده نکنید مگر اینکه در حال گفتگوی کاری و تخصصی با افرادی باشید که به اندازه شما از آن لذت می برند.

  در غیر این صورت، این کلمات را بگذارید برای محل مناسبش.

 4. در اینگونه رویدادها با خود مهمان نیاورید مگر اینکه در دعوتنامه شما به طور خاص ذکر شده باشد که می توانید یک مهمان همراه خود داشته باشید.

  اگر تردید دارید، از میزبان بپرسید که امکان همراه داشتن مهمان را دارید یا خیر.

 5. اجازه ندهید نفستان بر شما مسلط شود، به ویژه اگر یک مدیر اجرایی هستید و عادت به دستور دادن برای توجه دیگران و تسلیم و احترام آنها دارید.

  ممکن است این نگرش را در عرصه اجتماعی هم همراه خود داشته باشید، اما در این مواقع اینکار اصلاً پسندیده و خوشایند نیست.

 6. خودتان را تشویق نکنید.

  اگر به احترام و افتخار شما تشویقی صورت گرفت، آن را با خوشرویی بپذیرید. خودتان برای خودتان کف نزنید.

 7. تنها با افرادی که خوب می شناسید صحبت نکنید.

  حتماً با سه فرد جدید ملاقات کنید. سعی کنید سه چیز مشترک با هر یک از آنها بیابید. این استراتژی سه-سه نه تنها برای مهارتهای اجتماعی شما مفید است بلکه محرک مهمی برای اهداف رویداد مورد نظر محسوب می شود و ممکن است مزایای فردی و حرفه ای غیر منتظره ای برای شما به ارمغان بیاورد.

 8. بدون اجازه از همکاران خود عکس نگیرید؛ و بدون رضایتشان آنها را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی قرار ندهید.

  به حریم شخصی همکارانتان احترام بگذارید.

 9. در مهمانی و رویداد کاری-اجتماعی به گوشی خود جواب ندهید یا پیامک بازی نکنید مگر اینکه ضروری باشد.

  اگر باید به تماسی پاسخ دهید از اتاق بیرون رفته و برای صحبت با آن به یک محل خصوصی بروید.

 10. قبل از ترک رویداد و مهمانی از میزبان تشکر کنید یا روز بعد یک یادداشت تشکر برای وی ارسال نمایید؛

  افرادی که در آن رویداد با آنها ملاقات داشته اید را بخاطر بسپارید و وعده هایی که به آنها در زمینه ارسال اطلاعات اضافی در مورد خدمات یا شرکت خود داده اید، پیگیری نمایید.

  اگر شما هم نکته دیگری به نظرتان می رسد که به این لیست اضافه نمایید با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *