در حال بارگزاری ...

چگونه حرفه ای نقد کنیم؟

تصویر یک را شکل بده
چگونه حرفه ای نقد کنیم؟

نقد کردن و مورد نقد واقع شدن دشوار است. اما متاسفانه یک بخش ضروری در محیط کار نیز می باشد. اگر مجبورید انتقاد کنید، پس آن را سازنده انجام دهید. از عصبانیت و جزییات نامربوط پرهیز کنید. اگر باید از دیگران تحسین و انتقاد کنید تحسین را پیش از انتقاد مطرح کرده و بدنبال آن هم یک خاتمه پر انرژی و مثبت داشته باشید.

تنها دلیل نقد کردن بهبود عملکرد است. نقد کردن، نه گله و شکایت است نه حمله کردن.

*نحوه نقد حرفه ای*

ارزیابی عملکرد یک کارمند بخش جدایی ناپذیر یک جایگاه مدیریتی است به ویژه وقتی که ارشد یا رهبر تیم باشید. وقتی مشکلی پیش آمد، اینکه بدانیم چگونه نگرانیهای خود را به شکل متفکرانه و حرفه ای و با ارتباطی مؤثر ابراز کنیم بسیار مهم است. دانستن اینکه چگونه این گفتگو را چهارچوب بندی کنیم ، پذیرش نقد از جانب کارمند را تضمین نموده و نتیجه مثبتی را به همراه خواهد داشت.

۱- خصوصی گفتگو کنید:

مطرح کردن یک مسئله با یک کارمند کار ظریفی است. نگرانی های خود را در اتاق استراحت کارکنان یا فضاهای عمومی شرکت و جلوی دیگران با او مطرح نکنید. در عوض در مکانی راحت و ترجیحاً دفتر خودتان، ‌اتاق کنفرانس یا کافی شاپی که دور از هیاهوی روز کاری باشد با وی گفتگو نمایید. این کار حس ناراحتی و معذب شدن فرد را کاهش داده و به شما امکان گفتگوی خالصانه و رک و راست را می دهد.

۲- ساندویچی نقد کنید:

مکالمه را با آنچه کارمند مورد نظر به درستی انجام داده شروع کنید. به طور مثال،« علی، بخاطر اینکه برای ایجاد طرحهای خلاصه به منظور جلسات ماهانه کارکنان داوطلب شدی ازت ممنونم.» سپس بگویید «چند پیشنهاد دارم که فکر می کنم نتیجه رو بهتر می کنه. بهتره برای دفعات بعد طرحهای آزمایشی و ماکتهای هر پروژه رو هم لحاظ کنی» و حرفتان را با تأکید بر نقاط قوت دیگر کارمند مذکور به اتمام برسانید «بخاطر اون برگه ها و تبهای برچسب دار هم ازت ممنونم چون باعث شدن جلسمون راحتتر و روونتر پیش بره». استفاده از تعاریف واقعی و دادن بازخورد سازنده، شخص مورد نظر را نسبت به تذکرات و نکاتمان پذیراتر می سازد.

۳- مسئله را مورد تمرکز قرار دهید نه فرد را:

فرض کنید که شخص مورد نظر به هنگام شنیدن انتقاد رنحیده شود. پس زمانی که نقدی را مطرح می کنید، مطمئن شوید که بر روی شرایط یا عملکرد خاصی متمرکزید تا بحث را پیش ببرید. از «من» بجای «تو/شما» استفاده کنید تا مسئله را در کانون گفتگوی خود قرار دهید نه شخصیت فرد را. بجای اینکه بگویید «شما هیچ وقت آماده نیستین» بگویید «متوجه شدم توی این چند ماه گذشته بخاطر مشتریان جدید فشار زیادی روتون بوده. با این حجم کار اضافه ای که هست، مطمئنم با کمک بقیه همکاران می تونین از پس کارها بر بیاین»

۴- نقد بیات شده ممکن است هزینه داشته باشد:

در اولین فرصت ممکن انتقاد خود را بگویید. اگر عصبانی هستید چند نفس عمیق کشیده و تا ده بشمارید. تا هر میزان که نیاز بود تکرارش کنید. بک لیوان آب بخورید! اگر برای ساختار دادن به انتقادتان به زمان نیاز دارید، مشکلی نیست زمان بگذارید. اما اهمال کاری تنها شانس تکرار اشتباه و مسئله پیش آمده را افزایش می دهد و حس شما را بدتر می کند. هم اکنون به آن رسیدگی کنید.

انتقاد با چکش مخملی

۵-مشخص حرف بزنید:

اینکه به افراد بگویید کاری را اشتباه انجام داده اند کافی نیست. باید توضیح واضحی از آنچه می خواهید ارائه دهید. گفتنِ «دوستانه تر باش» به یک کارمند، ناقص است و اطلاعاتی برای بهبود عملکرد به او نمی دهد. ولی گفتنِ«ما می خوایم مشتریامون بهترین تجربه رو با ما داشته باشن و این موضوع با پاسخگویی به تلفن با لحنی شاد و ترغیب کننده شروع میشه». تصویر واضحی از آنچه باید انجام دهد به او ارائه می دهد. یا « آقای احمدی، سفارش هفته پیش برای شرکت بِه پرداز اشتباهی به شرکت صدر ارسال شده. این سومین بار در طول این ماهه که یکی از سفارشاتشون اشتباهی ارسال میشه. باید در مورد اتفاقی که افتاده بحث کنیم و بفهمیم چطوری جلوی اشتباهات آینده رو بگیریم.»

۶- برای بهبود و رفع مسئله پیشنهاد دهید:

بجای اینکه کارکنان خود را در استیصال و تفکر رها کنید،‌چند پیشنهاد برای راه و روش درست ارائه دهید. و حتماً ذکر کنید که چطور آن پیشنهادات می توانند پیشرفتشان را راحتتر نمایند. با برگزاری کارگاههای آموزشی،‌لینک مقالات، ویدئوها و سایر مطالب پشتیبانی، کارکنان خود را پشتیبانی کنید.

۷- به امان خدا رها نکنید:

بعد از بحث اولیه خطوط ارتباطی با خود را تا مدت زمان مشخصی باز نگه دارید. به طور منظم بررسی کنید که شخص چگونه کار می کند و به هر سوالی که ممکن است داشته باشد پاسخ دهید. حمایت از کارمند خود یا پشتیبانی از پیشرفت همکارتان برای حفظ یک محیط مثبت کاری حیاتی است.

۸- در ادامه بازخورد کار فرد را به او نشان دهید:

گاهی تغییر به زمان نیاز دارد اما به این معنا نیست که شما نمی توانید در طی فرایند پیشرفت مهارتهای کارکنانتان از آنها تجلیل کنید. چه از طریق کنار کشیدن و صحبت کردن خصوصی چه با برگزاری جلسات منظم گروهی، به آنها نشان دهید که پیشرفتشان را دیده و بخاطر تلاششان از آنها متشکرید.

با ما همراه باشید

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

4 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *