در حال بارگزاری ...

انتقاد با چکش مخملی

تصویر یک را شکل بده
انتقاد با چکش مخملی

چکش مخملی چیست و برای انتقاد کردن چطور می توان از آن استفاده نمود؟

وقت آن رسیده است که روش ساندویچی (همبرگری) برای انتقاد کردن را به کنار بگذاریم.

همانطور که می دانید در روش ساندویچی ابتدا یک نکته خوب را در مورد عملکرد فرد به او می گوییم، سپس نقد خود را بیان می کنیم و در نهایت مجدداً با یک نکته خوب از عملکرد وی صحبت خود را خاتمه می دهیم.

به نظر نمی رسد که این روش باعث شود فرد مورد انتقاد به تندی و منفی بودن وسط ساندویچ توجهی ننماید؛ این روش بیشتر گفتن نقد را برای انتقاد کننده آسانتر می سازد تا انتقاد شونده.

جوی بالدریج، نویسنده کتاب لذت در کسب وکار: ایده های مبدعانه برای مثبت نگری (و سود) در زندگی کاری روزمره خود، می گوید:

« وقتی چیزی را به فردی می گویید دیگر قابل بازگشت نیست و شما نمی توانید آن را پس بگیرید. اینکه بدانی برای برقراری ارتباط با افراد و بازخورد دادن به آنها از چه کلماتی باید استفاده کنی، کار دشواریست. هنگامی که بخواهی به او نقد کنی، چه در مورد انجام دادن کاری یا چیزی باشد چه در مورد انجام ندادنش، در هر دو صورت حس ناراحتی و معذب بودن برای او به همراه خواهد داشت».

روشهای قدیمی بازخوردن دادن ممکن است اثر موجی در تیم شما به همراه داشته و موجب بیماری، ناراحتی یا حتی ترک شغل افراد شود. اما پیشگیری از تنش هم چاره کار نیست.

در عوض، بالدریج استفاده از روش «چکش مخملی» خود را توصیه می کند که مثل پارچه مخمل نرم بوده اما یک مشت را در درون خود پنهان دارد.

فرمول این روش به چه شکل است؟

با این عبارت شروع کنید: «یه لحظه وقت داری؟ عالیه. به کمکت نیاز دارم.»

بالدریج می گوید: « این عبارت باید با لحنی دوستانه گفته شود، هیچ چیز ترسناکی وجود ندارد. و عبارت به کمکت نیاز دارم یک دستورالعمل بین المللی برای تسلیم شدن هست. همچنین یک روش خلع سلاح کننده برای جلب توجه صادقانه و واقعیست. و شما به کمک آنها نیاز دارید چون رفتارشان مسئله ساز شده است.»

سپس از این عبارت بهره ببرید: «من متوجه شدم که [رفتار مسئله ساز در اینجا ذکر می شود] اتفاق افتاده. (مکث) داشتم به این فکر می کردم که چی باعث این مسئله شده (مکث)، چون نباید این مسئله ادامه پیدا کنه. به نظرت چه کاری می تونیم براش انجام بدیم؟»

بالدریج می گوید: «کلمه چون یکی از ۳۰ کلمه برتر متقاعد کننده است، زیرا همه می خواهند بدانند بعد از آن چه چیزی گفته می شود».

همچنین، به گفته بالدریج پرسیدن اینکه فرد چه پیشنهادی دارد نیز قدرتمند می باشد چون افراد با کلمات خودشان بیشتر متقاعد می شوند.

این روش برای تهدیدی نبودن، دلسوزانه بودن و با ذهن باز بررسی کردن طراحی شده است. این روش موجب مثبت نگری در ایجاد رابطه، مدیریت و رهبری شما می شود به ویژه وقتی که به اصلاح یک رفتار مسئله ساز نیاز داشته باشید.

چرا این روش عمل می کند؟

بالدریج می گوید روش سنتی «ساندویچ کثیف» خوب-بد-خوب اثری ندارد. «افراد از این روش همچنان استفاده می کنند چون برای منتقد بودن و نقد کردن استرس دارند.

چکش مخملی در واقع یک پیمان شفاهیست که شما با فرد مقابل می بندید تا هم عملکرد خود را به عنوان یک رهبر بهبود ببخشید و هم عملکرد آنها را به عنوان عضوی از گروه، یک همکار یا یک دوست.»

بازخورد منفی دادن در بسیاری از موقعیتها مهم است. اگر یک موضوع حساس را مورد بررسی قرار ندهید یا با تأخیر این کار را انجام دهید، مثل وقتی است که به یک دوست نگویید لابلای دندانهایش سبزی گیر کرده است.

بالدریج می پرسد:«اگر لای دندانهای شما سبزی گیر کرده باشد، دوست دارید زودتر بفهمید یا نه؟ مسلم است که پاسخ شما مثبت است تا تصویرتان جلوی دیگران خدشه دار نشود.

اغلب موارد وقتی چیزی نیاز به بررسی دارد و باید گفته شود، این کار با تاخیر صورت می گیرد به طوری که همه افراد سازمان آن را می دانند بجز فردی که باید بداند و بازخورد بگیرد.

این موقعیت مثل فردیست که دور شرکت راه می رود و یک علامت به من لگد بزن بر روی پشت کمرش نصب شده باشد».

قبل از اینکه امتحان کنی

بالدریج می گوید: کلمات ظرف قدرت هستند. «هر کلمه را باید با دقت انتخاب کرد. بکار گیری چکش مخملی را تمرین کنید. گاهی افراد نسخه می خواهند اما شما نمی خواهید نسخه بدهید.»

بالدریج تمرین کردن را پیشنهاد می کند. جلوی آیینه ایستادن و تکرار و تمرین جملات.

وی می گوید: «لحنی که شما با این عبارات به دنبال آن هستید باید بیشتر کمک کننده باشد تا توبیخ کننده. شما با گفتن اینکه این مسئله نباید ادامه پیدا کند انتظار خود را بیان می کنید.

با پرسیدن به نظرت چه کاری در موردش می تونیم انجام بدیم؟ نشان می دهید که ما هر دو بر علیه آن مسئله هستیم، نه اینکه من بر علیه تو هستم.

وقتی رهبران از چکش مخملی استفاده می کنند، گفتگوی میان آنها و همه افرادی که در آن درگیر می شوند بهتر پیش می رود.»

برگرفته از: fastcompany.com

نظر شما چیست؟

اکنون به نظر شما کدام روش می تواند مؤثرتر واقع شود؟ کدام نتیجه بهتری خواهد داشت؟ آیا دوست دارید این چکش نرم و مخملی را امتحان کنید؟

پس لطفاً تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا همگی بتوانیم به نتایج بهتری در روابط خود دست یابیم.

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *