در حال بارگزاری ...

اتیکت برای مردان دنیای مدرن

تصویر یک را شکل بده
اتیکت برای مردان دنیای مدرن

خبر مهم: داشتن رفتار خوب برای مردان از مد نیفتاده است.

و اکنون بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد که یک مرد، در تمام رقابتهایی که بر سر بدست آوردن موقعیتها و شغلهای خوب دارد و دعوتهایی که از جانب میزبانان بهترین مهمانی ها دریافت می کند، به اصول اتیکتی مناسب هم توجه داشته باشد.

به نظر می رسد برخی از آقایان تصور می کنند که قوی بودن یعنی نمایش رفتارهای بی ادبانه و دیگران را له کردن و از روی آنها رد شدن. اما این افراد سخت در اشتباه هستند.

رفتارهای تلویزیونی واقعیت دارند؟

برخلاف رفتاری که بسیاری از افراد در برنامه های تلویزیونی امروزی از خود نشان می دهند، اتیکت و آداب معاشرت از مد نیفتاده است. پیروی از قواعد اصولی و پایه رفتار خوب، احترام شما را به دیگران نشان می دهد و این پیام را به دیگران ارسال می کند که شما هم همان میزان احترام را برای خود از جانب دیگران خواهانید.

آداب و رفتار خوب را تمرین کنید

نیازی نیست که در رعایت اتیکت و آداب صحیح زیاده روی و اغراق کنید. آداب صحیح و مناسب باید به طور طبیعی به وجود بیاید. این یعنی شما باید قواعد رفتار مناسب را بیاموزید و سپس تمرین کنید تا بتوانید آنها را بدون نیاز به فکر کردن انجام دهید. مثل دوچرخه سواری که هرچه بیشتر انجامش دهید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

آداب قدیمی

به یاد داشته باشید که اتیکت مناسب، برای همه افراد، از جمله مردان، زنان و کودکان کاربرد دارد. ولی موارد خاصی وجود دارد که مدتها قبل از تولد شما شروع شده اند و ممکن است برای شما منطقی به نظر نرسند. حتی برخی از قوانین هستند که ممکن است در حال حاضر اعمال نشوند ولی همچنان بتوان آنها را رعایت نمود. مطمئناً وقتی آداب قدیمی را به نمایش می گذارید، افراد نسل قدیم را تحت تاثیر قرار می دهید، و یک تایید مادربزرگ فقط با اشاره سر شاید تنها چیزی باشد که می تواند باعث حس غرور و افتخار یک نوه خوب شود.

رفتارها در نگاه اول

یک ضرب المثلی هست که می گوید “شما فقط یک فرصت دارید تا برداشت اول خود را بسازید” پس مطمئن شوید که این برداشت به نفع شما تمام شود. چون انسانها تمایل دارند تا مدت ها به تصویر اولی که از شخصیت شما در ذهن خود ساخته اند، بچسبند.

حتی اگه بعداً بتوانید آنها را تحت تأثیر قرار دهید، بدانید که تصویر شما در اولین ملاقات را هنوز هم به خاطر می آورند. پس رعایت این دستورالعمل ها از همان ابتدا گزینه بهتریست، چه در مهمانی باشید و چه در یک مصاحبه برای شغل جدید.

در اینجا نکاتی برای مردان برای اولین ملاقات با افراد آورده می شود:

1- ملاقات با افراد جدید:

ملاقات با افراد جدید می تواند اعصاب خردکن باشد، اما اگر لبخندی گرم بزنید، مودب باشید و مرزهای شخصی خود را حفظ کنید، مطمئناً در هر شرایطی و با هر گروهی که باشید درخشان خواهید بود.

حبابی به اسم فضای شخصی

2- شروع گفتگو:

هنگام ملاقات با شخصی جدید لازم نیست زبان بسته باشید. به یاد داشته باشید که شما تنها فردی نیستید که استرس دارید و لازم نیست برای شروع یک مکالمه فوق العاده شوخ طبع یا جذاب باشید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دوستانه برخورد کنید، لبخندی گرم بزنید، دست بدهید و خودتان را معرفی کنید. می توانید مکالمه را با صحبت در مورد آب و هوا شروع کنید یا در مورد چیزی که فکر می کنید طرف مقابل به آن علاقه دارد، سوال کنید. به عنوان مثال، اگر آنها چیزی می خورند یا می نوشند، از آنها بپرسید که آن را دوست دارند؟ غذاها یا نوشیدنی های مورد علاقه دیگر آنها چیست؟ و غیره. چه کسی می داند گفتگو به کجا خواهد انجامید.

3- آداب دست دادن:

یادگیری نحوه دست دادن برای کل زندگی انسان مفید و ارزشمند است.

4- آداب مصاحبه شغلی:

وقتی نشان دهید که می دانید چطور رفتار و عمل کنید می توانید خود را به خوبی از سایر متقاضیان متمایز نمایید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که لباس مناسب بپوشید، با یک دست دادن محکم خود را معرفی کنید و به همه سوالات صادقانه پاسخ دهید. با مصاحبه کننده خود تماس چشمی داشته باشید و به تلفن یا سایر مواردی که حواس شما را پرت می کنند نگاه نکنید، و در مورد موضوعات بی ربط هم صحبت ننمایید.

4- رفتار خوب هر روز

نه تنها هنگام ملاقات با فردی جدید باید آداب مناسب را رعایت کنید، بلکه همه وقت و همه جا نیاز به رعایت این آداب دارید. آنقدرها هم که به نظر می رسد دشوار نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تمرین کنید تا رفتار و آداب خوب برای شما تبدیل به یک عادت شود.

اصل موضوع، توجه نشان دادن به دیگران است. یعنی همیشه ضمن احترام به خودمان، دیگران را هم در نظر داشته باشیم. مثل گفتن “لطفا” و “متشکرم” و احترام گذاشتن به فضای شخصی افراد و موارد دیگر .

نکات اضافی برای رفتار روزانه:

 • نظافت و آراستگی: دندان های خود را مسواک کنید ، دوش بگیرید ، موهای خود را شانه و ناخن های خود را کوتاه کنید.
 • کنترل شرایط ناخوشایند: وضعیت بد را بدتر نکنید فقط به این دلیل که نمی دانید چگونه با آن کنار بیایید. بسته به شرایط بهترین انتخاب شما این است که مودب باشید، بهانه نیاورید و اگر کار اشتباهی انجام داده اید عذرخواهی کنید. اگر احساس ناراحتی می کنید، تمام سعی خود را برای تغییر موضوع انجام دهید، یا مودبانه و قاطعانه توضیح دهید که ناراحت هستید و دوست دارید این رفتار متوقف شود.
 • زبان جوانمردانه: به عبارت دیگر، وقتی اطراف رئیستان، مشتریان و والدین دختری که می خواهید تحت تأثیر قرار دهید، هستید از به کار بردن کلمات بی ادبانه و مستهجن پرهیز نمایید.
 • آداب کار: از دیگران در محیط کار خود قدردانی کنید و به آنها احترام بگذارید. زیاد سر و صدا ایجاد نکنید، از نشان دادن عادات بد خود پرهیز کنید و در اتاق یا اتاقک خود بوی بد و ناخوشایند راه نیاندازید
 • پاسخ دادن به سوالات بی ادبانه: حتی اگر آداب معاشرت مناسب را بدانید، گاهی اوقات ممکن است با فرد بی ادب و گستاخی روبرو شوید. پاسخ های خوب (مودبانه) برای چنین مواقعی آماده داشته باشید و سپس موضوع را تغییر دهید.
 • در خانه ادب و احترام خود را نشان دهید: اگر می خواهید در خانه شما هماهنگی وجود داشته باشد پس سهم خود را هم از این اتفاق بپردازید. بعد از اینکه کارتان تمام شد ریخت و پاشهای خود را جمع و جور کنید، نوبت خود را در انجام کارها و وظایف آشپزخانه انجام دهید و در تربیت کودک خود مشارکت نمایید.

رفتار مناسب هنگام بیرون رفتن از خانه

وقتی همه درست رفتار می کنند بیرون رفتن بسیار سرگرم کننده تر خواهد بود. ممکن است با دلقک بازی شما چند نفر بخندند، اما احتمال این هم وجود دارد که وقتی جدی باشید آنوقت شما را جدی نگیرند.

آگاهی داشتن از ظرافتها و ادب اجتماعی به شما امتیاز می دهد و افراد بیشتری را جذب شما می نماید نسبت به زمانی که به عنوان یک فرد بی تربیت به نظر برسید.

و بخاطر داشته باشید که رفتار و آداب خوب بیشتر به این موضوع مربوط می شود که با مردم آنگونه که باید، رفتار نمایید.

منبع:

thespruce.com

شما چه موارد دیگری را برای اتیکت و آداب مردان به این لیست اضافه می کنید؟ 

7 نظر

 1. خانم یزدی مقاله ومطلب شما فوق العاده بود… آفرین برشما! امیدوارم جوانان ما و بویژه آقایان به این نکات توجه کنند بحصوص حالا که بعضی به غلط فکر میکنند بی خیالی و بی توجهی به این نکات یعنی باحال بودن و مدرن بودن … نه اینطور نیست و پیشنهاد میکنم یک بار دیگر این مقاله را بخوانید!

  1. سپاسگزارم از نظر و همراهی ارزشمند شما
   درسته! من هم امیدوارم که روز به روز همگی بتونیم بهتر از قبل باشیم و حتی شده ذره ای رشد کنیم.

 2. سلام استاد یزدی صبحتون بخیر

  ما دیشب رفته بودیم خونه عمو مون

  چون زن عمو داشت قلیون می کشید من هم آسم دارم

  از ایشان درخواست کردم که قلیون نکشند چون برام حساسیت ایجاد نی کنه
  جمله ام این بود
  میشه قلیون نکشید چون برام حساسیت ایحاد می کنه

  با عرض معذرت البته

  ایا رفتار بنده در این موقعیت ارتباطی صحبح و به جا بوده؟

  1. سلام وقت شما بخیر

   اینکه حس و درخواستتون رو بیان کردید درست بوده اما میتونه ملایم تر بیان بشه مخصوصا که بزرگتر هستن و ممکنه به چنین ابرازی عادت نداشته باشن.

   مثلا:
   «زن عمو جان، میشه یه درخواستی ازتون داشته باشم؟ میشه خواهش کنم قلیون داخل فضای بسته (خونه یا اتاق) نکشید، آخه بوش اذیتم می کنه و باعث میشه آسمم تشدید بشه»

   بعدم که پذیرفتن تشکر کنید

   سعی کنید مهربانانه درخواستتون رو بیان کنید. رفتار قاطعانه برای وقتیه که طرف مقابل لج و لج بازی می کنه و حریم شما رو خدشه دار می کنه. که البته اونم باید مودبانه بیان بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *