در حال بارگزاری ...

آداب تماس آخر هفته برای حرفه ای ها

تصویر یک را شکل بده
آداب تماس آخر هفته برای حرفه ای ها

سپری کردن یک آخر هفته در آرامش با کشیدن سیم تلفن و قطع اتصال با نت و دنیای مجازی

برخی از افراد در طول تعطیلات خود نیز انتظار تماس کاری و ایمیل دارند، اما اگر شما یکی از این افراد نیستید، وقتی از رئیس یا همکاران خود تماسی دریافت می کنید آن هم در زمانی که زمان استراحت شماست نه تایم کاری، کلافه و ناراحت می شوید. این مسئله مشکل رایجیست که می تواند باعث آزار و کلافگی شما شده و نهایتاً باعث شود از برداشتن تلفن بترسید.
اگر در طول هفته بیش از 40 ساعت کار می کنید، احتمالاً فکر می کنید که گذراندن تعطیلات آخر هفته در آرامش حق شماست، آنگاه وقتی در روزهایی که قرار نیست کار کنید مرتب ایمیل و تماس کاری دریافت می کنید، چه کار انجام می دهید؟ آیا آنها را نادیده می گیرید؟ بلافاصله به آنها پاسخ می دهید؟ یا منتظر می مانید تا روز شنبه به دفتر کار برگردید؟

وقتی یکی از همکاران هم رده و رتبه شما در تعطیلات با شما تماس می گیرید یا ایمیل کاری برایتان ارسال می کند، می توانید آزادانه به او بگویید که به زمان خارج از کار و استراحت خود اهمیت می دهید. و روز شنبه وقتی به محل کار آمدید به موضوع کاری مطرح شده خواهید پرداخت. این موضوع را با احترام و مهربانانه مطرح کنید تا بتوانید رابطه کاری مثبت خود را حفظ نمایید. ولی وقتی رئیستان با شما تماس می گیرد باید بسیار محتاط باشید اگر نمی خواهید ارتقا شغلی و افزایش حقوق را از دست بدهید.

پس وقتی رئیس ایمیل می زند یا تماس می گیرد چه کاری باید انجام داد؟

رئیس شما ممکن است در یکی از این دو دسته قرار گیرد:

آن دسته از روسایی که به ندرت در ساعات غیر کاری با شما تماس می گیرند، یا دسته ای که مرتباً مزاحم اوقات استراحت و فراغت از کار شما می شوند.

اگر جزو دسته اول است یعنی اغلب با شما تماس نمی گیرد، احتمالاً تمایل بیشتری برای پاسخگویی و بررسی هر آنچه می خواهد، خواهید داشت. ولی اگر هر پنج شنبه یا جمعه صبح ساعت 9:00 شماره اش را روی کالر آیدی دستگاه خود می بینید، ممکن است نگاه خود را از روی دستگاه برداشته و تماسش را نادیده بگیرید. فقط مشکل این کار این است که احتمالا در تمام زمان تعطیلات خود باید تماسهای مجدد او و استرسش را تحمل نمایید.


در اینجا چند نکته در مورد برخورد با این تماس های ناخواسته برای شما آورده ایم که می توانید از آنها بهره ببرید:

 • همیشه تلفن را پاسخ دهید چون ممکن است اضطراری باشد. اگر این اتفاق هر چند وقت یک بار می افتد، بروید و تا آنجا که می توانید حرفه ای موضوع مورد نظرش را مدیریت و کنترل نمایید.
 • اگر متوجه شدید که با الگویی از تماسهای رئیس خود بدون توجه به وقت استراحتتان طرفید، در روز کاری بعدی یک گفتگوی واضح و رو راست با او داشته باشید. شاید شما چیزی را از شرح وظایف شغلی خود در جایگاهی که دارید و از شما انتظار می رود، متوجه نشده اید یا برایتان واضح نبوده است. باید آن را مشخص کنید و موارد به روشنی بیان شود.
 • به هر ایمیلی که به حساب شخصی شما می آید در اسرع وقت پاسخ دهید. ولی ایمیل کاری خود را چک نکنید مگر اینکه دلیل خاصی برای آن داشته باشید.

آنچه نباید موقع تماس رئیس، بگویید یا انجام دهید

هنگام دریافت این تماس های تلفنی آزار دهنده در آخر هفته، شاید ده ها فکر در ذهن شما بچرخد. ممکن است به این فکر کنید که حرفی کنایه آمیز یا شوخ طبعانه به او بگویید، یا وسوسه شوید که رفتارش را تلافی کنید. ولی هر یک از این واکنشها از نظر حرفه ای به شما آسیب خواهد رساند.

در اینجا مواردی می آوریم که هنگام تماس تلفنی در طول تعطیلات، نباید انجام دهید:

 • بخاطر تماس گرفتن در تعطیلات به همکار یا رئیس خود کنایه و متلک نگویید. کنایه زدن غیرضروری است و ممکن است به قیمت خراب شدن یک رابطه کاری خوب یا بدتر از آن، از دست دادن شغل شما، برایتان تمام شود.
 • تماس را نادیده نگیرید. همیشه تلفن را بردارید.
 • دروغ نگویید اگر به صادق نبودن عادت کنید بالاخره گرفتار خواهید شد و قطعاً نمی خواهید در روابط حرفه ای خود به فردی غیرقابل اعتماد شناخته شوید.
 • در مورد ایمیل، به هر چیزی که اضطراری است پاسخ دهید و برای بررسی و کنترل مواردی که می شود بعداً به آن پرداخت تا روز کاری بعد صبر کنید.
 • اگر این رفتار برای شما آزار دهنده است پس شما هم در تعطیلات آخر هفته به دیگران ایمیل نزنید یا تماس نگیرید چون دیگر جایی برای اعتراض و ناراحتی برای خود نمی گذارید.

موارد دیگری که باید در نظر بگیرید:

 • برخی از مشاغل نیاز دارند که شخص همیشه در دسترس (یا بقول معروف آنکال) باشد. حتماً خط مشی شرکت در مورد چرخش نوبت آنکال بودن افراد و سرعتی که باید پاسخگو باشند را مطالعه کرده و درک کنید.
 • شاید به رئیس خود این تصور را داده باشید که تمایل دارید همیشه در تماس باشید. در این صورت می توان با یک مکالمه ساده، محترمانه و مثبت آن را شفاف نمود.
 • رئیس شما ممکن است به یک پاسخ سریع برای سوالی نیاز داشته باشد، و شما تنها کسی هستید که می تواند به او کمک کند. هرجا می توانید کمک کنید.
 • ممکن است یک وضعیت اضطراری واقعی پیش آمده باشد که نتوان تا زمان برگشت شما به محل کار صبر کرد. بعضی اوقات شرکت ها شرایط اضطراری را تجربه می کنند که ممکن است پای مرگ زندگی کسب و کارشان در میان باشد. اگر احساس کردید که اینگونه است، تماس بگیرید و هر کاری از دستتان بر می آید برای کمک به آنها انجام دهید. و در صورتی که این اتفاق ادامه پیدا کرد شاید بخواهید دنبال کار دیگری بگردید.

منبع: thespruce.com

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *