دایان عزیز،

کمتر از یکسال است که در شغلم مشغول کار هستم و می خواهم درخواست مرخصی چند روزه بدهم. افراد دیگری در شرکت هستند که اولویت بالاتری نسبت به من داشته و می دانم که برای تابستانشان برنامه ریزی کرده اند. این اولین شغل من است و نمی خواهم مشکلی پیش بیاید. حال چگونه باید درخواست بدهم؟

ارادتمند آنجلا

پاسخ:

آنجلای عزیز،

تابستان وقت خوبی برای مرخصی گرفتن و استفاده از تعطیلات برای استراحت کردن است. شما می توانید مرخصی بگیرید و به تعهدات کاری خود نیز احترام بگذارید. قبل از اینکه چمدان خود را آماده کرده و بلیط تهیه کنید، باید به دقت برنامه ریزی کنید. در اینجا چند نکته برای به جریان انداختن درخواستتان آورده می شود که می تواند برای شما مفید باشد:

توجه لازم را داشته باشید

اکثر شرکتها برای درخواست تعطیلات و مرخصی، سیاست خود را دارند. پس نسبت به سیاست و خط مشی شرکت خود آگاه باشید. اینکه چندین کارمند در طی تابستان و تعطیلات فصلی درخواست مرخصی بدهند موضوع غیر عادی و عجیبی نیست. برنامه تعطیلات خود را باید با شرکتتان هماهنگ کنید تا شرکت بتواند برای آن زمان برنامه ریزی کرده و در غیاب شما امور خود را به راحتی پیش ببرد.

به هم تیمی های خود احترام بگذارید

هر کسی نظر و ایده ای دارد. برخی ممکن است مرخصی های کوتاه درخواست نمایند، برخی نیز یک مرخصی بلند مدت در طول سال را ترجیح می دهند. تابستان زمانه بهینه ای برای والدین است چون کودکانشان مدرسه ندارند. برای زمان ترک کار خود برنامه ریزی کنید و در این زمینه منعطف باشید.

به برنامه اصلی پایبند باشید

به طور مثال شما و یکی از همکارانتان ممکن است هر دو برای تعطیلاتی درخواست مرخصی دهید که از قضا صبح روز سه شنبه است. رئیستان به شما مرخصی می دهد چون اولین درخواست دهنده بوده اسد و در نتیجه، همکار شما نمی تواند به خواسته خود برسد. در دقایق آخر، نظرتان را عوض می کنید و سر کار می روید. اکنون دو فرصت از دست رفته است. پس نهایت سعی خود را برای استفاده از فرصتی که درخواست کرده اید داشته باشید.

بخاطر مرخصی بهانه بیماری نیاورید

درخواست شما برای چند روز مرخصی برای هفته ای خاص رد شده است و ناگهان “سرماخوردگی بد” را به دروغ بهانه می کنید. حواستان باشد که این کار، بازی خطرناکی است. شبکه های اجتماعی می توانند شما را لب ساحل یا کنار استخر درحال نوشیدن یا تفریح شکار کنند. پس حسن اعتبار خود را با فریب رئیس یا تیم خود را در فشار گذاشتن، به خطر نیاندازید.

اکنون برای یک تعطیلات تابستانی آرامش بخش یا هیجان انگیز برنامه ریزی کنید

موفق باشید

برگرفته از توصیه های دایان گاتزمن