در این عصر دیجیتال که پاسخهای خودکار مرسوم شده، اکثر افراد از زمان هدیه گرفتن خبر دارند- مثلا زمانی که فردی به  رویدادی پا می گذارد یا زمانی که بعد از یک سفر طولانی به خانه باز می گردد- اما داشتن پاسخ برای چنین سوالاتی به معنای آسان بودن نوشتن یادداشت تشکر نیست.

همه دوست دارند که مورد قدردانی و سپاس قرار گیرند، دلیل آن هر چه می خواهد باشد. اما چطور و چه زمانی باید به دیگران یادداشت تشکر ارسال نمود موضوعیست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اهمیت کارت تشکر و قدردانی

با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی متعدد، بسیاری از افراد تسلیم این تفکر شده اند که یادداشتهای تشکر اهمیتی ندارند. ولی با اینکه دیگر اجباری نیستند، اما هنوز هم اهمیت دارند.

ارسال هدیه یکی از راههاییست که نشان می دهید یک فرد چقدر برای شما اهمیت دارد، و نوشتن یک یادداشت تشکر و قدردانی نیز به همان اندازه میزان توجه شما به آنچه برایتان ارسال شده است را نشان می دهد

همچنین نشان می دهد که یک شخص آنقدر برای شما اهمیت داشته تا به او نشان دهید در میان مشغله های خود زمانی را برای نوشتن یادداشت تشکر به او اختصاص داده اید حتی اگر با عجله و بدخطی باشد.

چه زمانی باید این یادداشت را ارسال کنید؟

امیلی پُست، کارشناس اتیکت از نیمه اول قرن بیستم و نویسنده کتاب “Emily Post’s Etiquette“، نویسنده پیشتاز در مورد مسائل ادب و نزاکت، نظراتی را در مورد زمان ارسال یادداشتهای تشکر بیان داشته است.

طبق چیزی که مؤسسه امیلی پست بیان داشته، هر زمانی که فردی در رویدادی شرکت کرد باید از میزبان تشکر نماید، یا زمانی که هدیه ای را برای رویدادی ارسال کرد، باید مورد تشکر قرار گیرد.

قوانین اتیکت از دوران امیلی پست در دهه ۱۹۳۰ پر رنگتر شده و بحث بر سر “تشکر کردن یا نکردن” در ستون نصایح و بلاگها در سرتاسر دنیا قوت گرفته است.

یک راه حل ساده: 

وقتی تردید دارید، یک یادداشت تشکر ارسال کنید.

اگر می بینید در مورد ارسال یک یادداشت تشکر دچار تردید شده اید، به این معناست که بهتر است بنشینید و این کار را انجام دهید.

حتی اگر ضروری به نظر نمی رسد یا دریافت کننده آن برایش اهمیتی ندارد، عمل نوشتن بر روی یک کاغذ و ارسال آن از طریق پست به شخصی دیگر یک حرکت معنادار است و قطعاً مورد تحسین فراوانی قرار خواهد گرفت.

تردید نکنید؛ یادداشت را ارسال نمایید. مطمئن باشید که بعد از آن گیرنده یادداشت با شما تماس خواهد گرفت و ارزش آن را به شما خواهد گفت.

 ارسال یک یادداشت تشکر همیشه فکر خوبی است.


چقدر باید برای ارسال این یادداشت صبر کنید؟

به نظر می رسد که هر شخص در مورد شرایطی که به یک یادداشت تشکر نیاز است، نظر خاص خود را دارد.

اما کارشناسان در مورد زمان ارسال این یادداشت با هم توافق دارند: به محض اینکه حس کردید باید تشکر خود را ارسال کنید، این کار را انجام دهید.

نظریه بسیار خوبیست اما زندگی امروزی شلوغ، پر مشغله و بی نظم است. جشنهای ازدواج را در نظر بگیرید؛ بسیاری از زوجهای تازه ازدواج کرده تصمیم می گیرند که یادداشتهای تشکر برای دیگران بنویسند، اما به محض اینکه شروع می کنند کارهای دیگر و افراد دیگر به سراغ آنها آمده و آنها این کار را موکول به وقتی دیگر می نمایند.

شش ماه بعد، یادداشتهای ناتمام خود را موقع جستجوی چیز دیگری پیدا می کنند، آنموقع بخاطر این فراموشی احساس بدی خواهند داشت و چند سال آینده را به عذرخواهی بابت یادداشتهایی که هرگز برای میهمانانشان ارسال نکردند، سپری خواهند نمود.

پس در این لحظه اتیکت را فراموش کنید و آخرین رویدادی که در آن شرکت کرده اید یا آخرین هدیه ای که ارسال نموده اید به یاد بیاورید:

تصور کنید یادداشتی دریافت کرده اید، اینکه شش ماه تاخیر داشت برایتان اهمیت دارد؟ احتمالاً خیر.

بدانید که هیچگاه برای تشکر کردن از دیگران با یک یادداشت دیر نیست، پس کاری که باید را انجام دهید.

آسان بگیرید

اگر ارسال یادداشت برای انبوهی از مهمانان به نظر کار شاقی می رسد، کافیست این کار را با ارسال نسخه تشکر یکسان به دریافت کنندگان انجام دهید.

نمونه:

(میهمان) عزیز

از شما صمیمانه بخاطر (شرکت در این رویداد/ هدیه ارزشمندی که برای من فرستادید/ یادداشت همدردی که بخاطر فوت مادربزرگم برایم ارسال کردید) سپاسگزارم. هر زمان که آن را (ببینم/استفاده کنم) به یاد شما خواهم افتاد.

سپاسگزارم به خاطر لطف و محبت بیکران شما

ارادتمند

(نام شما)

درست است که کلی  و عمومی است اما در چنین مواقعی می تواند گزینه خوبی باشد.

ارسال یادداشت تشکر بسیار مهم تر از آنچه در یادداشت می نویسید هست. علاوه بر این، قرار نیست همه آنهایی که برایشان یادداشت ارسال کرده اید یک جا جمع شده و یادداشت شما را با یکدیگر مقایسه کنند.

احتمالاً با خود چنین فکر می کنند: “چه یادداشت خوبی” و سپس اگر واقعاً شما را دوست داشته باشند، آن را در جایی نگه داری خواهند نمود.

قدردانی هیچوقت کار بیهوده و بی فایده ای نیست، پس برخیزید و به دیگران نشان دهید که قدردانشان هستید.

مطمئناً آنها نیز راهی برای نشان دادن قدردانی خود به شما نشان خواهند داد.

منبع: cardsdirect