در حال بارگزاری ...

روز دانشجو گرامی باد

تصویر یک را شکل بده
روز دانشجو گرامی باد

هدف از این مطلب کمک به دانشجویان برای درک رفتار کلاسی مناسب است.

کلاس درس باید یک محیط یادگیری –محور باشد تا چیزی شبیه رفتار نامناسب مانع فرایند آموزشی آن نشود. شما یک دانشجو هستید و از شما انتظار می رود که در طول دوران تحصیل خود رفتار بالغانه ای داشته و به فرایند یادگیری، استاد و همکلاسیهای خود احترام بگذارید. اعضای هیئت علمی دانشگاه و اساتید شما حق مدیریت کلاس خود را دارند تا از محیط مناسب آموزشی آن اطمینان حاصل نموده و بهتر بتوانند برای آموزش و ارتقا سطح علمی شما قدم بردارند.

پس برای ایجاد چنین محیط آموزشی لطفا موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • مسئولیت آموزش خود را بپذیرید.

  افسانه ای میان دانشجویان رواج دارد مبنی بر اینکه بدلیل پرداخت شهریه، سزاوار دریافت اعتبار کلاس هستند. این موضوع صحت ندارد. در حقیقت، دانشجویان تنها بخشی از هزینه های آموزشی خود را می پردازند.
  اساتید در دانشگاه حضور دارند تا محیط آموزشی و یادگیری را برای دانشجویان فراهم آورند. اینکه شما درس را فرا بگیرید به تمایل خودتان در گوش دادن به آن، پرسیدن سوالات مناسب و انجام تکالیف لازم برای گذراندن آن واحد درسی، بستگی دارد. واحدهای دانشگاهی سخت بوده و نیاز به تلاش دارند؛ شما برای موفق شدن ممکن است به کار سخت تر و تلاش بیشتر نیاز داشته باشید.

 • در هر کلاسی شرکت کنید.

  دانشجویانی که در هر کلاسی شرکت می کنند، به استاد گوش می دهند و از مطالب گفته شده یادداشت برداری می نمایند، احتمال گذراندن درس (حتی با نمره بالاتر) برای آنها بیشتر است. اگر مورد اضطراری یا بیماری برای شما پیش آمد، پیش از کلاس به استاد خود اطلاع دهید تا از غیبت شما برای آن جلسه مطلع باشد.
  یک تحقیق محلی نشان داد که دانشجویانی که اولین جلسه کلاس را غیبت می کنند احتمال حذف یا رد شدنشان در آن درس بیشتر است. نکته مهم: اگر یک کلاس را از دست دادید، مسئولیت شماست که با استاد خود دیداری داشته و خارج از ساعات کلاس، با وی صحبت نمایید تا برنامه ای را به منظور جبران آن کلاس برای شما، تعیین نماید.

 • سر ساعت در کلاس خود حضور یابید.

  دانشجویانی که با تأخیر وارد کلاس می شوند موجب حواس پرتی سایر دانشجویان و اختلال در محیط آموزشی کلاس خواهند شد. برنامه ساعات کلاس خود را همیشه چک نموده و حتماً از سیاست حضور در کلاس هر استاد اطلاع حاصل نمایید. اگر کلاس شما ساعت ۱۰ صبح شروع می شود، پس ساعت ۱۰ صبح روی صندلی کلاس نشسته باشید نه ۱۰:۰۵ یا ۱۰:۱۵٫ برداشت اولی که از خود می سازید برای موفقیت آتی شما اهمیت دارد.
  استاد شما ممکن است یک مربی، یک مرجع شغلی، یا بدترین کابوس شما باشد وقتی که بخواهد یک شغل، کارآموزی، بورس یا رأی اعتمادی را در مورد شما به مدرس یا کارفرمای آینده تان بدهد.

 • مکالمات خصوصی نداشته باشید.

  سر و صدا در کلاس درس حواس سایر دانشجویان را پرت می کند.

 • گوشی همراه خود را خاموش یا روی حالت سکوت قرار دهید.

  شنیدن صدای زنگ گوشی کسی در کلاس به شدت مخلّ نظم و روند آموزشی کلاس است. مزاحمانی مثل گوشی همراه، به همراه سرهای پایین و پیام نوشتن با آن، یا گذاشتن هدفون در یک گوش در حالیکه به آهنگهای مورد علاقه خود گوش می دهید، به هیچ عنوان در کلاس درس پسندیده نیست. توجه جدی شما به درس و استاد، محترمانه ترین و مسئولانه ترین کاری است که می توانید انجام دهید.

 • فرصت یادگیری سایر دانشجویان را با پرسیدن سوالات بیش از حد به هدر ندهید.

  پرسیدن سوال و دادن نظرات مرتبط خوب است، اما اگر بیشتر وقت کلاس را با پرسیدن سوالات یا دادن نظرات زیاد به خود اختصاص دهید، استاد و سایر دانشجویان نمی توانند بحث کلاسی را شکل و ادامه دهند. زمانی که سوال می پرسید و یا نظر می دهید، سعی کنید فقط به بحث مطرح شده مربوط باشد.

اگه دوست داری یک دانشجوی با اتیکت باشی،‌ و بقیه نکات اتیکتی در مورد دانشگاه و دوران دانشجویی و حتی مصاحبه های شغلی و تحصیلی رو یاد بگیری، همین الان توی دوره دانشجوی حرفه ای شرکت کن که منتظرته 

 • استاد خود را با احترام خطاب کنید.

  استاد خود را با احترام و القاب محترمانه ای مثل دکتر یا استاد خطاب نمایید. مگر اینکه استادی خود به شما اجازه لحن دوستانه تری بدهد، که باز هم باید در عین دوستی، حرمت استاد و شاگردی را حفظ نمایید و مراقب حریمها باشید.

 • به استاد خود احترام بگذارید.

  بی پروا به چالش کشیدن دانش یا اختیار استاد در کلاس اصلاً کار درستی نیست. اگر مشکلی با اطلاعات استاد یا روش تدریس وی دارید، حواستان باشد که نظرات و صحبتهای خود را بدون بی احترامی، مقابله یا خصومت با وی مطرح نمایید. بهتر این است که موضوع و مشکل خود را با او به شکل خصوصی در میان بگذارید.
  سیاستها، روندها و سبکهای تدریس هر استاد با دیگری متفاوت است: بطور مثال، برخی اساتید، سیاستهای حضور در کلاس شدیدی دارند، در صورتیکه برخی دیگر، در این مورد سختگیری نمی نمایند. تکالیف و فعالیتهای کلاسی در اختیار مدرس هستند. هر استادی برای تنظیم سیاست و دستورالعمل کلاس خود (و در حیطه سیاستهای کلی دانشگاه)، اختیار و آزادی عمل دارد. بنابراین در مورد روشها و سیاستهای مربوط به هر کلاس با استاد آن مشورت نموده و اطلاع کسب کنید.

 • همکلاسی شما سزاوار احترام و حمایت شماست.

  شاید عقیده ها و نظرات دیگران با شما یکی نباشد، یا ممکن است برای درک بهتر اطلاعات به اندازه همتایان خود تلاش کنند. اما آنها سزاوار همان میزان احترامی هستند که شما از آنها انتظار دارید.

 • آماده و مهیا سر کلاس حاضر شوید.

  دانشجویانی که ملزومات حضور در کلاس درس (مثل مداد، کاغذ، کتابها، ملزومات امتحان و …) را فراموش می کنند معمولاً وقت کلاس را به هدر می دهند. دانشجویانی که تکالیف خود را کامل نکرده اند، بارها سوالاتی را می پرسند که می توانستند از طریق همان تکالیف انجام نشده به آنها برسند.

 • کار خود را به موقع انجام دهید.

  برنامه ریزی داشتن و از پیش برای کارهای خود برنامه ریزی کردن اهمیت خاصی دارد. دانشجویانی که تا دقیقه نود برای انجام کار خود صبر می کنند معمولاً نمرات پایین تری کسب کرده و احتمال اینکه فرصت را از دست بدهند بیشتر است. هر روز درس بخوانید و تکالیف خود را انجام دهید. با این کار مطمئن خواهید شد که اگر مشکلی در لحظات آخر رخ دهد، مثل نقص کامپیوتر، شما همچنان آماده و مهیا هستید.

 • تصور نکنید که لب تاپ (تبلت و تلفنهای هوشمند) شما یک مهمان عزیز است.

  در حالیکه بسیاری از دانشگاهها شما را تشویق به آوردن لب تاپ سر کلاس می کنند، این کار در تمام دانشکده ها و دانشگاهها پسندیده نیست. اساتید اغلب نگران استفاده از لب تاپ در کلاس هستند زیرا برخی از دانشجویان بجای نوت برداری از مطالب کلاس، در حقیقت در فیسبوک و سایر صفحات شخصی خود پرسه می زنند!!!! استاد شما باید روز اول این موضوع را مشخص کند (که می توانید لب تاپ و سایر ابزار مشابه را به همراه بیاورید یا خیر)، اگر چنین نکرد، شما از وی جویا شوید.

 •  لباس مناسب بپوشید.

  لباس راحتی و دمپایی برای کلاس درس نیستند. تصور کنید که وقتی استادی در مورد میزان علاقه و احترام شما به کلاس درس تصمیم می گیرد، با این لباس چه تصویری از خود برای او به نمایش می گذارید. اگر لب مرز پاس شدن و نشدن قرار دارید، اگر موقع نشستن سر کلاس لباس مناسبی پوشیده باشید امکان پاس شدن شما بیشتر از وقتی است که لباستان نامناسب، جلف یا زننده باشد.

 • صندلی خود را عاقلانه انتخاب کنید.

  نکته کاربردی برای دانشجویان، انتخاب یک صندلی در سه ردیف اول کلاس است. قطعاً می دانید که اگر در ردیفهای آخر کلاس بنشینید، این پیام را ارسال می کنید که به درس علاقه ای نداشته و در کلاس حضور فعالی ندارید. اگر دوست ندارید در ردیف اول بنشینید، ردیف دوم و سوم هنوز هم برای نشان دادن حضور فعال شما مناسب هستند.

منبع: دانشکده Seminole State در فلوریدا، و آموزه های اتیکتی دایان گاتسمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *