در حال بارگزاری ...

وفای به عهد و قول خود

تصویر یک را شکل بده
وفای به عهد و قول خود
آیا تاکنون چیزی را قرض گرفته اید که دیگر به صاحبش برنگردانده باشید؟ آیا به مشتری بالقوه یا یک دوست قول فرستادن چیزی را داده اید و هرگز این کار را انجام نداده باشید؟ آِیا به کسی گفته اید برای نهار دعوتش می کنید اما هرگز به آن عمل نکرده اید؟

و بدتر از همه، آیا پولی قرض گرفته اید یا قول داده اید که یک هزینه مرجوعی به کسی پرداخت کنید و هرگز آن پول را نپرداختید؟


در سمینار اخیری که شرکت کرده بودم، بحثی در این مورد باز شد و تقریباً تمام افرادی که در آن محل حضور داشتند به نوعی قولهای عمل نشده ای را تجربه کرده بودند. همه آنها موافق بودند که این عمل بسیار بدی است که نه تنها در میان بزرگسالان، بلکه به همان میزان در میان جوانان و نوجوانان اتفاق می افتد.

زمانی که به این موضوع عمیقاً فکر کردم فهمیدم که هر دو طرف این قضیه بازنده هستند. افرادی که به آنها قولی داده شده و به آن عمل نمی شود احساس بسیار بدی را تجربه می کنند که برای همیشه بیادشان خواهد ماند و این امر موجب به وجود آمدن احساسات منفی در آنها نسبت به طرف مقابل شده و شروع به بدگویی از او خواهند کرد، هم به شکل شفاهی و هم در شبکه های اجتماعی.

افرادی که به وعده و قول خود عمل نکرده اند، از احترام، شهرت، اعتبار و درستیشان کم می شود، البته اگر کاملاْ از بین نرود. هرچقدر این موقعیت حل نشده باقی بماند، احتمال از دست رفتن دوستی ها و پیشرفت های شغلی برای این دسته از افراد بیشتر خواهد شد. بدتر از همه، این افراد به مرور زمان به سوژه نظرات و کامنتهای ناسزا و اغراق آمیز تبدیل خواهند شد.

من این موضوع را انتخاب کرده و در مورد آن نوشتم تا به همه از جمله خودم یادآوری کنم که:

همه باید به وعده ها و قولهای خود وفا کنیم – چه قولی کوچک باشد چه بزرگ- و تنها وقتی چیزی را وعده دهیم که واقعاً قصد انجامش را داریم.

این هفته را با تفکر در مورد قولهای انجام نشده شروع کنید:

  • لیستی از تمام چیزهایی که تاکنون قرض کرده اید فراهم کنید.

    آنها را پیدا کرده و بازگردانید. مهم نیست که از زمان آن سالها گذشته باشد… دیر شدن بهتر از هرگز باز نگرداندن آنهاست.

  • همین کار را برای ارسال اطلاعات، پولی که زمانی قرض گرفته بودید و امثال آن انجام دهید.

    همه را جمع کنید و کاری که درست است انجام دهید (اطلاعات لازم را برای فردی که قول داده اید جمع آوری کرده و به او بدهید، پولی که قرض گرفته بودید را پس بدهید و …. )

البته زمانی که به وعده خود عمل می کنید یک یادداشت دست نویس زیبا برای عذرخواهی به خاطر تأخیر خود به آن ضمیمه کنید و حتی می توانید در برخی موارد یک هدیه سپاسگذاری همراهش ارسال نمایید.

هر قول و وعده ای که به آن عمل شود برای شما احترام درستی و شهرت و اعتبار می سازد و به دیگران نشان می دهد که شما چه شخص قابل اعتماد و احترام و درستی هستید. بالعکس، هر وعده و قول عمل نشده به همان اندازه اثر بدی داشته و نهایتاً منجر به از دست رفتن دوستیها و کسب و کار شما می شود. این موضوع برای این عصر دیجیتال نیز به شدت صدق می کند، دنیایی که در لحظه خوب و بد چیزی را می فهمد و همگی شاهد بالاترین تحسین ها و در عین حال بزرگترین انتقادات هستیم.

در واقع، من زمانی شبکه های اجتماعی را بیشتر دوست دارم که برای تمرینات بیزینسی مورد استفاده قرار گیرند، مثل زمانی که به ایجاد کسب و کارهای بهتر، از طریق به اشتراک گذاری نظرات در مورد رفتار بد و نقص در ارائه خدمات کمک می کنند. در اینجاست که متوجه می شوید چقدر وفای به عهد و قول داده شده، برای هر کسی که به مشتری و ارباب رجوع خدمتی ارائه می کند، مهم و حیاتی است؛ و این موضوع یکی از اصلی ترین شکایات مشتریان نسبت به ارائه دهندگان خدمات است.

بهتر از همه این است که متعهد شوید هرگز به دیگران وعده ای ندهید که می دانید قصد انجامش را ندارید، فقط قولی بدهید که حتماً انجامش می دهید.

سوال: آیا شما هم داستانی در مورد عدم وفای به عهد و افرادی که به قولشان وفا نمی کنند دارید؟ لطفاً با ما در میان بگذارید و لطفا بدون اینکه نام واقعی افراد را در داستانهای خود ذکر کنید در قسمت نظرات برای ما به اشتراک بگذارید

خوش عهد باشید!

برگرفته از.advancedetiquette.com

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *