در حال بارگزاری ...

چطور افراد را به انجام آنچه می خواهیم وادار کنیم؟

تصویر یک را شکل بده
چطور افراد را به انجام آنچه می خواهیم وادار کنیم؟

آیا شما دیگران را برای بهترین خود بودن آماده می کنید؟ روانشناسی آماده سازی یکی از فنون موفقیتیست که کمتر از هر تکنیک دیگری از آن استفاده شده است.

روانشناسی آماده سازی چیست؟

آماده سازی از یک محرک مثل یک کلمه، تصویر یا اقدام برای تغییر رفتار یک نفر استفاده می کند. به طور مثال، تحقیقات نشان داد که ما می توانیم با مجبور کردن فرد به خواندن کلماتی مثل محتاط یا آهسته، او را برای قدم برداشتن آرامتر آماده کنیم.

یا می توانیم با مجبور کردن شخص به خواندن کلماتی مثل صبور، مودب و محترم او را برای گستاخی کمتر آماده کنیم.

آماده سازی وقتیست که ما فردی را در معرض چیزی که بعداً بر روی او اثر می گذارد قرار می دهیم- بدون اینکه آن فرد نسبت به این اولین راهنمای رفتاری آگاه باشد.

چطور از آماده سازی استفاده می کنیم؟

آماده سازی را می توان با محرکهای مختلف بکار برد. در اینجا رایجترین منابع آماده سازی را می آوریم:

 • واژگان: مجبور کردن فرد به خواندن کلمات، کلمات به هم ریخته یا کار کردن با کلماتی که می تواند او را برای کار بر روی معنای آن کلمات آماده سازد.به طور مثال، خواندن کلمه «کامل» باید شما را برای خواندن این مقاله به طور کامل آماده سازد.
 • تصاویر: مجبور کردن فرد به نگاه کردن به یک تصویر، کشیدن یک تصویر یا کار با تصویری که می تواند او را برای فهمیدن چیزی که آن تصویر نشان می دهد آماده سازد. به طور مثال، آیا شما می توانید کلمه موجود در این تصویر را بخوانید؟ من با این تصویر داشتم شما را برای عضویت در خبرنامه سایت آماده می کردم.

 • اقدامات،‌اقلام، ویدئوها: شما همچنین می توانید افراد را با چیزهایی از زندگی واقعی یا اقدامات یا ویدئوها آماده کنید. اگر من شکلاتی را در دفتر کارم برای پذیرایی گذاشته باشم روش آماده سازی مخاطبم با وقتی که به وسیله چلو کباب از او پذیرایی کنم متفاوت است.

نمونه های آماده سازی

نمونه های بسیار خوبی برای آماده سازی در روانشناسی وجود دارد. اجازه دهید به برخی از این نمونه ها اشاره کنیم.

آماده سازی افراد برای گستاخی کمتر

در سال ۱۹۹۶، پژوهشگری به نام جان بارگ آزمایشی را انجام داد تا ببیند آیا می تواند با یک کار ساده بر روی رفتار دیگران اثر بگذارد یا خیر. محققین سه گروه شرکت کننده داشتند.

 • اولین گروه، گروه شرطی «گستاخ» بود و مجبور بودند لیستی از کلمات را مرتب کنند مثل پررو، تهاجمی و مزاحم.
 • دومین گروه، گروه شرطی «مودب» نام داشت و یک سری کلمات مودبانه مثل صبور، احترام و محترمانه در اختیار داشت.
 • و گروه آخر، گروه شرطی «خنثی» بود با کلماتی خنثی (یعنی نه مودبانه بود نه گستاخانه)

وقتی یک شرکت کننده مرتب کردن کلمات را تمام می کرد، به او گفته می شد طول راهرو را پیاده روی کند و به محقق مورد نظر بگوید کارش تمام شده است.

از طرف دیگر، محقق مورد نظر قرار بود موقع ورود شرکت کننده، در حال یک مشاجره طولانی ساختگی با محققی دیگر باشد. این آزمایش با هدف تست این نکته بود که افراد هر گروه چقدر طول می کشد تا آن مشاجره را قطع کرده و به او بگویند کارشان تمام شده است.

۶۰٪ از افراد گروه گستاخ در عرض ۱۰ دقیقه این کار را انجام دادند در حالیکه فقط ۴۰٪ از افراد گروه خنثی و ۲۰٪ از افراد گروه مودب، حرف آنها را قطع و میانجی گری می کردند.

این یک آزمایش بسیار ساده بود با درسی بسیار مهم و قوی. این آزمایش به ما نشان داد که افراد را می توان به طور ناخودآگاه برای عملکرد و رفتاری متفاوت آماده کرد.

آماده سازی افراد در ایمیلها

شما می توانید با ایمیلهای آماده سازی افراد را برای واکنشی که می خواهید آماده نمایید. این موضوع یک مزیت بزرگ تکنولوژیست که افراد اغلب آن را فراموش می کنند. ایملیها به ما این امکان را می دهند که افراد را قبل از اینکه اقدامی داشته باشند، آماده کنیم.

من قبل از جلسات و تماسهای تلفنی یا مصاحبه هایی که داشتم از این موضوع برای کارورزان، کارمندان و همکاران خود استفاده می کنم.

دوست دارید فرد مورد نظر شما چه حسی داشته باشد؟ چه عملکردی داشته باشد؟ یا چطور رفتار کند؟ او را برای آن آماده کنید.

در اینجا دو ایمیل می آوریم. من هر هفته یک تماس هماهنگی با تیم خود دارم و اغلب ما تحت فشار زمانی قرار داریم چون موضوعات بسیاری باید مورد بررسی قرار گیرند- و این باعث می شود مرتب از بحث خارج شویم.

اولین ایمیل، ایمیلیست که من قبلا عادت داشتم پیش از تماس هفتگی آن را ارسال کنم. اما دومی ایمیلیست که اکنون قبل از تماسهای تلفنیم با زبان آماده سازی ارسال می نمایم.

ایمیلی با آماده سازی نامناسب:

«سلام به همه،

طبق معمول فردا سه شنبه تماس هفتگی داریم. بازهم تحت فشار زمانی هستیم و ممکنه برای انجام و پرداختن به موضوعات اصلی دچار مشکل بشویم. لطفا همگی نکات خودشون رو خلاصه بیان کنند و از پرسیدن سوالات کشدار یا طولانی در این تماس خودداری کنند- شما می تونید بعداً اگر نیاز بود نکات مفصل رو داخل یک ایمیل به من ارسال کنید. من دستور کار فردا رو ضمیمه کردم

با بهترین آرزوها»

ایمیل آماده سازی مناسب:

«سلام به همگی

فردا موعد تماس هفتگی ما در مورد اهداف هست. امیدوارم بتوانیم بسیار مؤثر گزارش کنیم چون موضوعات زیادی برای بحث و گفتگو داریم. اگر هر کسی بتونه نکات خودش رو یک بررسی داشته باشه و در قالب یک متن مرور سازماندهی شده و مرتب آماده ش کنه عالیه، چون با این شیوه زمان زیادی برای سوالات مختصری که افراد ممکنه داشته باشن، در اختیار خواهیم داشت. یادتون باشه که شما می تونین بعد از تماس هفتگی هم اونا رو به راحتی به من ایمیل کنید. دستور کار فردا رو ضمیمه ایمیل کردم.

بهترینها رو براتون آرزو می کنم »

این ایمیلها یک چیز را گفتند اما وقتی من شروع کردم به تغییر ایمیلها به سمت آماده سازی مثبت تر متوجه شدم که افراد عملکرد موثرتری داشته و برای آن تماس هیجان بیشتری دارند. همچنین باعث شد زنجیره ای از ایمیلهای ادامه دار خوب شروع شود.

پاسخهایی که به اولین ایمیل من داده می شد معمولاً همان الگوی کلمات و عبارات منفی و استرس زایی که خودم استفاده کرده بودم را بدنبال داشت. نکته جالب و شگفت انگیز این بود که ایمیل دوم، خود مولد زبانی مهربان و موثر در ایمیلهای ما شد.

از آماده سازی برای آماده کردن افراد برای موفقیت استفاده کنید

آماده سازی می تواند به شکلی مخرب استفاده شود یا سازنده باشد. استفاده از آن برای موفق کردن افراد بسیار مهم است. در اینجا روش استفاده خوب از آماده سازی را بیان می کنیم:

 1. از کلمات آماده سازی مثبت مثل مؤثر، باهم، مفید، هدف، به خوبی سازمان یافته، و تیم و گروه استفاده کنید
 2. از کلمات آماده سازی منفی مثل استرس، فشار، تنگنا، عجله و وظایف خودداری کنید

این کار حقه بازی یا توطئه گری نیست، فقط بیان آنچه می خواهید رخ دهد، با کلمات درست و مناسب است.

در واقع، من در حال حاضر این موضوع را در آموزشهای خود به کارکنانم آموزش می دهم و بسیار در مورد آن شفاف عمل می کنم. خیلی از آنها این تلاش را تحسین کرده و خودشان از آن استفاده می کنند.

همچنین متوجه شدم که ایمیلهای آماده سازی آنها بسیار سازمان یافته تر، حاوی کلمات و محتوای استرس زای کمتر و پاسخگویی به آنها راحتتر شده است. مزیت دیگر آن این است که حتی نوشتن به این شیوه خود به خود به شما کمک می کند احساس استرس کمتری داشته باشید چون از آن کلمات استفاده نمی کنید.

پیشنهاد می کنم از آماده سازی نه تنها در ایمیل بلکه در موارد زیر هم بهره ببرید:

 • متنها
 • گواهی ها
 • بروزرسانی های شبکه های اجتماعی
 • پاورپوینتها
 • جزوات
 • دستورکارها

همچنین می توانید موقع بارش فکری یا یادداشتهای روزانه خود نیز از آن بهره ببرید. متوجه شدم اگر شما به هنگام یادداشت های روزانه یا بارش فکری و تفکر با خود از کلمات احساسی و اقداماتی که می خواهید خلق کنید بهره ببرید، پیگیری بسیار موفق تری هم خواهید داشت.

آماده سازی یک روش جالب برای نزدیک کردن نگرش خود و دیگران است. به شدت توصیه می کنم آن را با دوستان و اعضای خانواده تمرین کنید و در مورد خواست و میل خود برای اثرگذاری مثبت بر روی افرادی که با آنها در تعامل هستید، شفاف باشید.

یادتان باشد که همیشه از روانشناسی آماده سازی برای اهداف خوب بهره ببرید نه اهداف بد.

منبع: scienceofpeople.com

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *