دایان عزیز، مدتی است سعی می کنم یک مشکل کاری در مورد اسمم را حل کنم. چند هفته پیش کار جدیدی را شروع کردم و از همان اوایل همکاران شروع کردند به خطاب اسم من با نام مستعار (اسم من را به درستی و کامل نمی گویند). آنها حتی مرا به همین نام معرفی می کنند و حالا در این موقعیت گیر کرده و نمی دانم چه باید بکنم؟ ترجیح می دهم نام کامل من را بگویند چون به نظرم حرفه ای تر از یک نام مستعار است. چگونه این مسئله را حل کنم و در عین حال موجب خجالت و معذب شدن همکاران خود نشوم؟ آخرین چیزی که می خواهم این است که روابط جدید کاری در محل کارم ایجاد نمایم. ارادتمند

*مثال ایرانی: ابراهیم -> ابی

پاسخ:

دوست عزیز،

بهترین زمان برای تصحیح تلفظ اشتباه یک اسم وقتی است که به دیگران معرفی می شوید. در آینده چیزی شبیه این بگویید: “سلام، از آشنایی شما خوشبختم سارا. در حقیقت اسم من الکساندر است و برخی مرا الکس صدا می کنند که درست نیست”.

اکنون که اسم شما از اول اشتباه معرفی شده و جا افتاده است، باید به آرامی این وصعیت را کنترل نمایید. با یک لحن دوستانه، و شاید در یک جلسه کاری یا مکانی که بتوانید پیام خود را به چندین نفر برسانید، بگویید: “می دانم که از ابتدا مرا به نام الکس شناخته و صدا زدید، و اشتباه از من بود که همان موقع آن را تصحیح نکردم. من همیشه به اسم الکساندر خطاب می شوم. بخاطر این سردرگمی از شما عذرخواهی می کنم”.  اگر واکنش آنها به پیام شما با حسن نیت و لبخند همراه بود یعنی آن را پذیرفته و اصلاً شما را بابت آن سرزنش نخواهند کرد.

از این پس نیز حواستان باشد که اسم خود را درست بیان کنید و مطمئن شوید دیگران نیز آن را درست ادا می کنند. یک روش خوب برای حل این مسئله این است که به هنگام ملاقات با فردی جدید، اول خود را معرفی کنید.

امیدوارم که این نکته برای شما مفید واقع شود

برگرفته از توصیه های دایان گاتزمن