در حال بارگزاری ...

۳ گام برای تبدیل اهداف بلند مدت به کوتاه مدت

تصویر یک را شکل بده
۳ گام برای تبدیل اهداف بلند مدت به کوتاه مدت

هر فردی باید اهداف بلند مدت داشته باشد، ‌اما اهداف بلند مدت در واقع با گامهای کوتاه مدت به سرانجام می رسند. وقتی اهداف بلند مدت را به اهداف کوتاه مدت تبدیل می کنیم احتمال رسیدنمان به آن هدف بیشتر می شود.

اهداف کوتاه مدت می توانند تغییر چشمگیری در زندگی شما ایجاد نمایند. تمام اهداف بلند مدت در یک روز/هفته/ماه انجام می شوند. اینجاست که اهداف کوتاه مدت شکل می گیرند و به همین دلیل اهمیت دارند.

اهداف کوتاه مدت اهدافی هستند که انجام آنها کمتر از ۳ ماه طول می کشد و می توانند به خودی خود یک هدف باشند یا بخش کوچکتری از یک هدف بلند مدت.

در این مطلب گامهایی را برای ایجاد اهداف کوتاه مدت با شما به اشتراک می گذارم.

 گام اول: با اهداف بلند مدت شروع کنید.

به هنگام تنظیم اهداف کوتاه مدت، اهداف بلند مدت را در نظر گرفته و سپس شروع به تنظیم کوتاه مدتها می نماییم.

برخی از اهداف کوتاه مدت شما مستقیماً به اهداف بلند مدت تان مرتبط هستند. در حقیقت، اغلب آنها باید چنین باشند. اگر به هدف کوتاه مدتی فکر می کنید که در لیست هدف بلند مدت شما قرار ندارد، ممکن است بخواهید قدمی به عقب برگشته و آن را در لیست بلند مدت خود به عنوان هدفی که در طی یک سال باید انجام شود، وارد نمایید.

توصیه می کنم ۳ هدف بلند مدت خود را که می خواهید اول بر روی آنها تمرکز نمایید انتخاب کرده و سپس آنها را به اهداف کوتاهتر تبدیل نمایید.

این اهداف ممکن است ۳ هدفی باشند که انجام آنها سریعتر از بقیه است. انتخاب سریعترین اهداف ممکن است برای شروع گزینه خوبی باشند چون انجام آنها دو نتیجه دارد: اول باعث می شود سریع به ۳ هدف جدید دیگر برسید دوم بُردهای سریع به شما حس قدرت و انگیزه می دهند. فقط مراقب باشید که فقط بر روی اهداف سریع متمرکز نشوید. رسیدن به بسیاری از هدفهای خوب زمان بر هستند.

از طرفی دیگر، شما ممکن است بخواهید ۳ هدفی که برای شما اهمیت بیشتری دارند را برگزینید یا تصور کنید انجام آنها بیشترین ارزش را به زندگی شما اضافه می نمایند.

چند دقیقه برای مشخص کردن اینکه می خواهید بر روی کدام ۳ هدف متمرکز شوید،‌زمان بگذارید.

(وقتی برای چند ماه بر روی ۳ هدف متمرکز شوید، شاید بخواهید چند هدف دیگر به روند خود اضافه کنید اما مهم هست که با کوچکها شروع کنید)

گام دوم: به اهدافی نگاه کنید که می خواهید در طول ۱ سال به سرانجام برسانید.

اهداف بلند مدتی که دوست دارید در کمتر از یکسال انجام شوند اندکی متفاوت از سایر اهداف هستند چون عموماً به سادگی به اهداف کوتاه مدت ترجمه می شوند.

معمولاً اغلب اهدافی که می توان در طول ۱ سال انجام داد می توانند در طول ۳ ماه به سرانجام برسند.

اهداف سالانه ای که بتوان در زمان کوتاهتری به آنها دست یافت، اهدافی هستند که اهمال کاری را فعال می کنند.

گامهای قابل اجرا باید بقدری کوچک و گسترده باشند که ناچیز به نظر رسیده و این حس را به شما بدهند که گویی همیشه و هر جایی می توانید آنها را انجام دهید.

از خودتان این سوال را در مورد اهداف بلندمدت تان بپرسید:

آیا ممکن است این هدف را در طی ۳ ماه انجام دهم (هرچقدر هم دشوار باشد)؟

اگر چنین است پس این اولین هدف کوتاه مدت شماست.

اگر نه، چه سهمی از این هدف را می توانید در ۳ ماه انجام دهید؟ ۱ ماه چطور؟

مثلاً یکی از اهداف سایت من این است که تا ۲۹ اسفند ۹۸، ۵۰۰ نفر در لیست ایمیلم داشته باشم. به عنوان یک نویسنده سایت تازه کار، این هدف چیزی نیست که بتوان در مدت ۱ تا ۳ ماه به آن دست یافت.

اما می توانم در طول ۵ ماه به آن دست یابم پس با تقسیم ۵۰۰ بر ۵ به این نتیجه می رسم که باید هر ماه به ۱۰۰ مشترک ایمیل سایت دست پیدا کنم. این هدف یک هدف قابل مدیریت کوتاه مدت می باشد: یعنی این ماه ۱۰۰ مشترک جدید.

اگر بتوانید اهداف سالانه خود را به چیزی که بتوان به ۱ تا ۳ ماه به آن دست یافت تقسیم و کوچکتر کنید، آن تقسیمات کوچکتر اهداف کوتاه مدت جدید شما خواهد شد.

زمانی که اهداف کوتاه مدت خود را تنظیم کردید، باز هم آنها را به گامهای اجرایی کوچکتر تقسیم کنید. برای رسیدن به این هدفی که دوست دارید، چه گامهایی را باید بردارید تا از نقطه کنونی به نقطه مورد نظر دست یابید؟

آنقدر قدمهای خود را کوچگتر کنید تا به اولین و کوچکترین گامها برسید. باید چیزی باشد که بتوانید در طی ۲۴ ساعت آینده انجامش دهید. دانستن اینکه در طی ۲۴ ساعت آینده چه کاری را می توانید انجام دهید در واقع شما را قادر به انجام آن هدف می سازد.

گام سوم: به هدفهایی که بیش از یکسال طول می کشند نگاهی بیاندازید.

مشابه آنچه که برای اهداف کوتاهتر از یک سال انجام داده اید، در مورد اهدافی که در طی ۳ سال، ۵ سال، یا ۱۰ سال آینده می توانید انجام دهید فکر کنید و مشخص کنید چه سهمی از این اهداف را می توانید بین ۱ تا ۳ ماه آینده انجام دهید.

از خودتان بپرسید: چقدر از این هدف را می توانم ظرف ۳ ماه انجام دهم؟ ظرف ۱ ماه چطور؟ و آن را هدف قرار دهید.

تقسیم چندین هدف به تعداد ماههایی که فکر می کنید برای انجام آنها نیاز دارید (در تعیین اینکه چقدر به دست می آورید/چقدر از دست می دهید/ چقدر انجام می دهید و … تا به هدفتان دست یابید) مفید می باشد.

به طور مثال، اگر هدفی مبنی بر اینکه ۱۰۰ کتاب را در طی ۵ سال بخوانید داشته باشید، باید ۱۰۰ کتاب را به ۶۰ ماهی که قرار است آنها را بخوانید، تقسیم کنید، یعنی تقریباً ۱٫۵ کتاب در هر ماه. خواندن یک و نیم کتاب قابل هضم تر از ۱۰۰ کتاب به نظر می رسد.

اکنون از این فرایندی که برای اهداف یک ساله استفاده کردید برای تقسیم اهداف کوتاه مدت جدید به گامهای کوچک و اجرایی نیز بهره ببرید.

هر هفته چه کاری می توانید برای آن انجام دهید؟ هر روز چه کاری؟ حال تصمیم بگیرید در طی ۲۴ ساعت آینده چه برنامه ای دارید تا به هر هدف خود نزدیکتر شوید.

تبریک می گویم شما اکنون اهداف کوتاه مدت خود را مشخص کردید.

نکته آخر:

تبدیل اهداف بلند مدت به اهداف کوتاه مدت شما را به خوبی در مسیر انجام اهداف بلند مدت تان قرار می دهد.

به خاطر داشته باشید که (هرچقدر لذیذ به نظر برسد) شما می توانید هر چیزی که در ذهن دارید به سرانجام برسانید و اکنون که برای تنظیم اهداف کوتاه مدت خود وقت گذاشته اید، یک قدم به هدف بلند مدت نزدیکتر شده اید.

خوشحال می شوم بدانم چطور یک هدف بلند مدت خود را به اهداف کوچکتر تبدیل کردید. برایمان بنویسید.

برگرفته از  thelifestyle-files.com

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *