در حال بارگزاری ...

هنوز حرفم تموم نشده بود

تصویر یک را شکل بده
هنوز حرفم تموم نشده بود

آیا برای شما هم پیش آمده است که به هنگام گفتگو با فردی، مجال بیان سخنان و کلمات خود را نیافته باشید؟

یا برای خود شما پیش آمده است که فقط بخاطر بدست گرفتن یک گفتگو حرف طرف مقابل را قطع کرده و به کلام او خاتمه داده باشید؟

پس این مطلب را برای آشنا شدن با چنین موقعیتی و اتیکت درست آن مطالعه نمایید.

افراد دوست ندارند کسی حرفشان را قطع کند و رشته کلامشان را پاره نماید. همچنین دوست ندارند از یک گفتگو محروم شده یا مشارکت آنها نادیده گرفته شود.

طبق کتاب “قدرت تقابل مثبت” به نوشته باربارا پچر،‌قطع صحبت دیگران یکی از ۱۲ رفتاری است که اغلب منجر به تنش و کشمکش در محل کار می شود.

از طرفی وقتی که فردی حرف شما را قطع می کند، اگر بی ادبانه به او پاسخ دهید، اعتبار شما ممکن است خدشه دار شود، پس چه رفتار و واکنشی درست است؟

در اینجا پنج واکنش را ذکر می کنیم که می توانید به هنگام قطع شدن صحبت تان از آنها بهره ببرید – البته به شرطی که شما در آن گفتگو یک متکلم وحده نبوده و از این قضیه مطمئن باشید:

 1. بیخیال شوید.

  با توجه به اینکه مردم اغلب صحبت همدیگر را قطع می کنند می توانید این امر را پذیرفته و از آن بگذرید

 2. به صحبت خود ادامه دهید.

  بسیاری از اوقات شخصی که تلاش می کند حرف شما را قطع کند با این کار خاموش می شود. شاید نیاز داشته باشید اندکی صدای خود را بالا ببرید تا مطمئن شوید که او حرف شما را می شنود، اما فریاد نزنید.

 3. چیزی بگویید.

  یک پاسخ مؤدبانه اما قدرتمند را امتحان کنید مثل: «الان به این نکته هم می رسم»، «این ایده را نگه دار»، «ببخشید—حرف من تمام نشده بود” یا ” دارم حرف می زنم هنوز” . حرف خود را با لحنی خنثی و آرام بیان کنید.

 4. صبر کنید تا فرد قطع کننده، حرفش را تمام کند.

  سپس می توانید بگویید “همانطور که داشتم می گفتم ….” مطمئن شوید که این عبارت شما کنایه آمیز نباشد.
  قبول دارم کار به شدت دشواری است مخصوصا وقتی طرف مقابل مدام این کار را انجام می دهد اما باید سعی کنیم خونسردی خود را به هر طریقی حفظ نماییم.

 5. به طور خصوصی با آن فرد روبرو شوید.

  اگر کسی مرتباً حرف شما را قطع می کند، با او حرف بزنید. بگذارید بداند که مدام در حال قطع کردن صحبت شماست و شما می خواهید دست از این کار بردارد.
  شاید فرد قطع کننده نسبت به این رفتارش آگاه نیست و با این واکنش می توانید او را آگاه سازید.

فردی پرسید: «در جلساتی که برگزار می کنم افراد بسیار حرف یکدیگر را قطع می کنند. فکر می کنم صبوری من برای تمام شدن حرف دیگران، از دید آنها ضعف محسوب می شود. چه کار باید بکنم؟»

باید در جواب بگویم که گاهی اوقات اگر حرف دیگران را قطع نکنید، صدایتان شنیده نمی شود. نمی گویم کار درستی است، اما در برخی جلسات این یک واقعیت است. پس برای قطع آرام صحبت فردی دیگر، صبر کنید تا نفس بگیرد—همه افراد برای لحظه ای نیاز به نفس گرفتن دارند. سپس سریع وارد شوید و حرف او را تأیید کنید، و نظر خود را اضافه نمایید. می توانید چیزی شبیه این بگویید: ” این مورد تنها بخشی از راه حل مسئله است، اگر به … نگاه کنیم …..”

با اقتباس از ملزومات اتیکت کسب وکار

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *