آداب سوگواری و عرض تسلیت

تصویر یک را شکل بده
آداب سوگواری و عرض تسلیت

آیا باید در مراسم خاکسپاری و سوگواری شرکت کنید یا می خواهید به خانواده متوفی تسلیت بگویید اما نمی دانید از شما چه انتظاری می رود؟

قبل از اینکه با چنین موقعیتی مواجه شوید، آگاهی خود را نسبت به آداب و رسوم مناسب مراسم خاکسپاری بالا ببرید تا مرتکب خطا نشوید.

در حالی که مراسم تشییع جنازه و سوگواریها متفاوت است، اما موارد مشترک بسیاری دارند.

در برهه ای از زندگی همه، حضور در مراسم خاکسپاری اجتناب ناپذیر است. با این حال ، به دلیل ماهیت غم انگیز و غالباً افسرده کننده، افراد بسیار کمی دوست دارند در مورد آنها صحبت کنند.

این موقعیت یک مهمانی نیست و بحث در مورد آداب و رسوم خاکسپاری به موضوعی تبدیل شده است که اکثر افراد تا زمانی که مجبور نباشند در مورد آن تحقیق نمی کنند

و به همین دلیل ممکن است خطاهای بیشتری در این موقعیت مرتکب شوند. پس به جای اینکه از شرکت در این مراسم بترسید و نگران شوید، اصول و آداب صحیح آن را یاد بگیرید.

مهمترین چیزی که باید بخاطر بسپارید این است که دلیل اصلی حضور شما در مراسم تشییع جنازه و سوگواری، مراسم یادبود فرد متوفی است

یا دیدار با بازماندگان و ابراز همدردی و حمایت از اعضای خانواده آن مرحوم. پس دز این مطلب به چند موردی که دغدغه اغلب افراد برای این نوع مراسم است می پردازیم.

برای مراسم خاکسپاری چه بپوشم؟

آیا لباس سرتاپا مشکی، مناسب است یا اینکه مسئله ای نیست رنگی به لباس خود اضافه کنم؟

پوشیدن لباس مشکی در مراسم خاکسپاری ضروری نیست، اما به طور کلی بهتر است به جای لباس روشن و پرزرق و برق، لباس ساده و با رنگ های ملایم یا خنثی بپوشید.

(البته در برخی کشورها رنگ پوشش مخصوص این مراسم متفاوت است مثل هندوستان با رنگ سفید،‌ پس خوب تحقیق کنید)

مراسم بعد از تشییع جنازه چیست؟

مراسمی که به مردم فرصتی می دهد تا نسبت به خانواده متوفی احترام بگذارند.

در هنگام این مراسم چه کاری قرار است و باید انجام دهم؟

با حضور خود در این مراسم به اعضای خانواده تسلیت گفته و با آنها ابراز همدردی می نمایید

به خانواده آن مرحوم چه بگویم؟

پیدا کردن کلماتی که تسلی بخش باشد کار راحتی نیست، ولی شما باید چیزی بگویید تا همدردی و حمایت خود را به فرد داغدیده نشان دهید. لازم نیست آنچه می گویید، طولانی باشد.

اغلب بهتر این است که جملات کوتاهی بگویید و بیشتر روی نحوه گفتن تمرکز کنید. بعضی اوقات فقط چند کلمه و در آغوش گرفتن یا فشردن دست او می تواند مؤثرثرترین کاری باشد که می توانید انجام دهید.

پیدا کردن کلمات مناسب

یکی از دشوارترین کارها برای اغلب افراد پیدا کردن کلمات مناسب برای عرض تسلیت به دیگران است. این موقعیت به اندازه کافی ناراحت کننده هست و هیچ کس نمی خواهد چیزی بگوید تا خانواده بازمانده حالشان بدتر شود.

برخی از افراد وقتی عصبی هستند سر و صدا می کنند، بنابراین مکالمه خود را مختصر کنید. مهمترین چیز این است که همدردی و درک را با حداقل کلمات ممکن نشان دهید.

تسلیت

شاید با خود فکر کنید بهتر است کلاً با خانواده داغدار صحبت نکنید، اما این کار هم درست نیست. به جای اینکه از گفتگو با بازماندگان خودداری کنید، وقت بگذارید و به کلماتی که بیشترین تسلی را به همراه دارند فکر کنید.

اولین کلمات تسلیت شما ممکن است در مراسم خاکسپاری باشد. همدردی خود را نشان دهید، در صورت مناسب بودن فرد را در آغوش بگیرید و بعد عقب بروید و به شخص دیگری اجازه دهید تا به او تسلیت بگوید.

اگر آن فرد خواست صحبت کند، گوش دهید. بعضی اوقات بهتر است چیزی نگویید و فقط حضور شما و نشان دادن همدردی و حمایتتان کافیست.

یک عبارت ساده و کوتاه مثل “من خیلی متاسفم” شاید تمام چیزی باشد که به آن نیاز دارید.

چه بگوییم؟

اگر در مراسم سوگواری نمی دانید چه بگویید، شما تنها نیستید. اغلب افراد در این شرایط همین حس را دارند. پس قبل از صحبت کردن، فکر کنید تا چیزی نگویید که بعداً پشیمان شوید.

در اینجا چند نمونه برای این موقعیت آورده شده است:

 • نمی دونم چی بگم واقعاً. من رو هم در غم خودتون شریک بدونین
 • خیلی از شنیدن خبر فوت (نام عزیز از دست رفته) متأسف شدم. اگه دوست داشتی با هم صحبت کنیم در خدمتم.
 • (نام عزیز از دست رفته) برای همه مون خاص بود. باعث شادی همه مون میشد. واقعاً دلمون براش تنگ میشه.
 • پدربزرگ شما واقعاً مرد نازنینی بود. یکی از بهترین خاطره هایی که ازش دارم اینه که …
 • خیلی متاسفم برای از دست دادن مینو، هیچوقت یادم نمیره که مینو چقدر دوست داشتنی بود و چقدر تو و بقیه خانواده ات را دوست داشت.
 • کاش می توانستم دردت رو کمتر کنم. فقط بدون که فکرم پیشته و برای صبر و آرامش شما و خانواده تون دعا می کنم.
 • اگر کاری از دست من بر میاد لطفاً بهم بگو، می تونم توی خرید خونه بهت کمک کنم، خوشحال میشم انجام بدم.
 • سوزان در زندگی خیلی از افراد مثل نوری درخشان بود. همه ما به شدت دلتنگش میشیم. هر موقع که نیاز به یک گوش شنوا و صحبت داشتی من حاضرم. پس لطفاً تعارف نکن.
 • من حتی نمی تونم بیان کنم که چطور قلبم برای شما ناراحته. همیشه در فکر و ذکر من خواهی بود.
 • علی فرد بسیار سخاوتمندی بود. همه ما دلتنگش میشیم، اما میراثی که با تمام کارهای بزرگی که انجام داد، از خودش بجا گذاشت همیشه زنده خواهد ماند.
 • دلم برای کلام مهربان و لبخند شیرین مهران تنگ میشه. از خدا می خوام به شما و خانواده محترمتون صبر فراوان و آرامش بده

این کلمات را می توان قبل و بعد از تشییع جنازه بیان کرد و یا بر روی یک کارت تسلیت نوشت.

آنچه نیازی به گفتن آن نیست:

بعضی اوقات مردم تمایل دارند حرفهایی را بزنند که نیازی به گفتن آنها نیست و اغلب منجر به گفتن حرفهای اشتباهی هم می شود. آن حرفها چه هستند؟ حرفهایی مثل موارد زیر:

 • هر چیز منفی درباره آن مرحوم
 • توجیه مرگ شخص
 • اینکه بازماندگان بدون متوفی وضعیت بهتری خواهند داشت
 • بازگویی جزئیات روزهای آخر شخص متوفی
 • ترغیب به «شاد بودن یا ناراحت نبودن»
 • هر چیزی در مورد دارایی و مایملک شخص متوفی

چه نگوییم؟

 • گریه نکن (گریه بخشی از فرایند سوگواری برای افراد هست)
 • از پسش بر میای (این جمله بیشتر آسیب می زند تا اینکه کمک کند و گفتن اینکه از پس چنین غم بزرگی بر می آید بی معنی و نشان از بی فکری شماست)
 • خیلی زود حالت بهتر میشه (شاید درست باشد اما در آن لحظه فرد احساس غم عمیقی دارد. پس بجای این حرف غم و اندوه او را به رسمیت بشناسید و درکش کنید)
 • اون حالا بهتره (حس بدتری به فرد می دهد)
 • اگه یدونه دیگه بچه بیاری حس بهتری خواهی داشت (هیچ چیز یا هیچ کسی نمی تواند جای فردی که فوت شده است را بگیرد)

پس لطفاً سعی نکنید دلیلی برای مرگ فرد بیاورید. حتی اگر فردی که فوت کرده، هفته ها ، ماه ها یا سالها رنج کشیده باشد، نزدیکان وی دردی را احساس می کنند که با دلایل و توضیحات شما قابل برطرف شدن نیست.

چه کارهایی انجام دهیم؟

در این شرایط یک سری کارها می توانند حس همدردی و حمایت ما را به خانواده داغدار بیشتر نشان دهند مثل:

 1. آوردن غذا
  کنار آمدن با غم و اندوه به اندازه کافی دشوار است، بنابراین بسیاری از افراد یا وقت غذا پختن ندارند و یا بعد از فوت یکی از عزیزانشان به غذا خوردن فکر نمی کنند. آوردن یک وعده غذایی، یا حتی یک دسر مناسب نشان می دهد که شما به آنها اهمیت می دهید. به افرادی که برای آنها غذا می برید فکر کنید. مطمئن شوید که آن را دوست دارند و اگر نمی دانید، می توانید بپرسید.
 2. ارسال گل یا گیاه
  بیشتر افراد از گلهایی که بعداً بتوانند به خانه ببرند یا بعد از تشییع جنازه در مقبره عزیزشان قرار دهند، قدردانی می کنند. گزینه دیگر ارسال گیاه یا درخت طبیعیست که می توان به احترام آن مرحوم در زمین کاشت. اگر وقت دارید و می توانید هزینه کنید، حک کردن پیام «به افتخار (نام متوفی)» روی یک پلاک کوچک هم گزینه خوبیست تا در کنار آن گیاه قرار گیرد.
 3. اهدا 
  بسیاری از خانواده ها به دیگران می گویند که به جای گل از به یاد آن مرحوم کار خیری انجام دهند یا چیزی را اهدا کنند پس به این درخواست احترام بگذارید. موسسات خیریه هم به خانواده آن مرحوم کارت می فرستند تا به آنها اطلاع دهند که شما اهدا کرده اید.
 4. دیدار بازدید
  پس از تشییع جنازه ، به دیدار بازمانده یا خانواده آن مرحوم بروید. مادامی که تسلیت و همدردی شخصی خود را ابراز می کنید و گوش شنوایی برای غم آنها هستید، مهم نیست چه همراه می برید. بهتر است طولانی نمانید، اما می توانید بنشینید و یک مکالمه کوتاه داشته باشید.
 5. کنترل زبان خود
  افکار خود را در مورد آن مرحوم مثبت کنید و در برابر میل به گفتن هر چیزی که می تواند باعث خشم و آسیب شود، مقاومت کنید. به منظور جلوگیری از محرک هایی که ممکن است بر غم و اندوه آنها بیفزاید، گفتار خود را فیلتر کنید.
 6. پیشنهاد کمک تخصصی 
  اگر مهارت یا شغل خاصی دارید، می توانید برای کمک به آنها وقت بگذارید. به عنوان مثال، اگر لوله کش هستید، به خانمی که تازه همسرش را از دست داده، بگویید که می توانید در تعمیرات کوچک کمکش کنید. رفتار مهربانانه شما به بازماندگان این واقعیت را می دهد که از آنها مراقبت می کنید. شما ممکن است مهارت خاصی نداشته باشید ، اما شاید بتوانید هزینه چیزی را تأمین کنید. اکنون وقت آن است که سخاوتمندانه عمل کنید و از استرس خانواده متوفی کم کنید.
 7. حمایت بعدی 
  یکی دو هفته پس از تشییع جنازه معمولاً برای اعضای خانواده مبهم و تاریک می شود. سپس ناگهان تمام بازدیدها، تماس ها و کارت ها متوقف می شود و باعث می شود خانواده متوفی در مورد اقدامات بعدی احساس تنهایی و گیجی کنند. پس زمان مناسبی برای تماس گرفتن و پرسیدن این است که آیا دوست دارند با هم صحبت کنید، یا دلشان می خواهد برای شام بیرون بروید؟ بسته به شرایط روحی آنها، پیشنهاد دیدن یک فیلم نشاط آور در سینما هم می تواند گزینه خوبی باشد.
 8. کمک کردن در کارهای روزانه 
  غالباً اعضای خانواده مرحوم چنان ماتم گرفته اند که قادر به انجام برخی از کارهای روزمره خود نیستند. شما می توانید در برخی از این موارد مانند چمن زنی، نظافت منزل، مراقبت از کودکان یا سایر کارها به آنها کمک کنید. این امر خصوصاً در روزهای تشییع جنازه و برگزاری مراسم، و چند ماه پس از آن بسیار مفید است.
 9. بازگشت به حالت عادی
  بعد از گذشت دو هفته ، تمام تلاش خود را بکنید تا دوستتان را به فعالیت های عادی برگردانید، زیرا می دانید که او هنوز در غم و اندوهی به سر می برد که می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد. مواردی که بتواند حواسش را پرت کند شاید به او کمک کند قدری از حس مداوم اندوهش کم شود. با گذشت زمان ، خواهید دید که بخشی از غم و اندوه کمرنگ می شود، حتی اگر غم و اندوه هنوز وجود داشته باشد.

وقتی نمی توانید در مراسم تشییع جنازه شرکت کنید چه کاری باید انجام دهیم؟

کارت همدردی ارسال کنید. مواردی پیش می آید که از کنترل شما خارج است و هیچ کس نباید بخاطر این کار شما را مقصر بداند.

احساس بدی نداشته باشید درعوض، انرژی خود را صرف نشان دادن همدردیتان به شیوه های دیگر کنید.

یکی از بهترین راه ها برای نشان دادن میزان علاقه و تسلیت به شما، ارسال یک کارت همدردی کاملاً فکر شده با یک پیام تسلیت صمیمانه است.

کارتهای تجاری و آماده خوب هستند اما به شرطی که با دست خط خود پیام تسلیتی به آن اضافه و آن را شخصی نمایید.

لازم نیست طولانی باشد. در حقیقت ، یک یادداشت کوتاه و ساده با دو یا سه جمله به کسانی که داغدار هستند می تواند نشان دهد که به فکر آنها هستید و قدری تسلی بخش باشد.

پس خانواده را مخاطب قرار داده و از اینکه نتوانستید در مراسم تشییع جنازه شرکت کنید ابراز تاسف نمایید، اما زیاد روی آن مانور ندهید. سپس وارد مرحله ابراز همدردی شوید.

و در آخر هم بگویید که با آنها تماس خواهید گرفت و یا حضوری به دیدارشان می روید، فقط حواستان باشد چیزی بگویید که واقعاً می توانید به آن عمل کنید. برای انجام آنچه قول داده اید هم آن را حتماً در تقویم خود یادداشت نمایید.

پیشنهادات و نمونه عبارات مناسب برای ابراز همدردی با کارت:

 • از مصیبت وارده متاسفم – در این ضایعه من را شریک غم خود بدانید
 • صمیمانه به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض می کنم
 • (نام متوفی) همیشه در قلب ما خواهد بود
 • (نام مرحوم) برای همیشه با ما خواهد بود
 • در این دوران سخت فکر و قلب ما با شماست
 • لطفا تسلیت ما را برای از دست دادن (مادر / شوهر / دوست) خود بپذیرید و ما را در غم خود شریک بدانید

به خاطر داشته باشید شخصی که این کارت همدردی را دریافت می کند در حال حاضر بسیار غمگین و ناراحت است. همیشه در پیام خود به آن شخص مراقب باشید.

اگر احساس می کنید هر عبارت یا کلمه ای می تواند گیرنده کارت را بیشتر ناراحت کند، بهتر است از آن عبارت صرف نظر نمایید.

عباراتی مانند موارد زیر ممکن است مناسب نباشند:

 • من می دانم که شما چه احساسی دارید. (عزاداری برای هر کسی بسیار شخصی و منحصر به فرد است پس نمی توانید ادعای درک احساسش را داشته باشید).
 • اجلش آمده بود.
 • خدا را شکر کنید که دو بچه دیگر دارید
 • می توانید دوباره بچه دار شوید (با این جمله وجود فرزند فوت شده و غم از دست دادنش را بی اهمیت جلوه می دهید)
 • خیلی زود حال شما بهتر می شود (درد او را کم نشان ندهید، فقط حس همدردی و تاسف خود را نشان دهید)
 • و …

اجازه دهید خودشان به حکمت و تقدیر آن مصیبت برسند

اینکه بگویید «حکمت خدا بوده» شاید به فردی که مذهبیست آرامش بدهد اما شاید هم فرد مقابل مذهبی نباشد

آنوقت این جمله شما برای او معنای این را بدهد که «خدا خواسته عزیزت را بگیرد» و درک این مسئله در آن لحظه برای او سنگین بوده و حس تنفر به او بدهد

ضمن اینکه او در آن لحظه نیاز به نصیحت ندارد، فقط به همدردی و تسلی شما نیاز دارد پس از این گونه جملات پرهیز کنید.

بگذارید خودشان با اعتقاداتی که دارند آن را برای خود حل نمایند.

به عنوان فرد عزادار چگونه باید در مراسم خاکسپاری و سوگواری رفتار نمود؟

هنگامی که شما فردی هستید که یکی از اعضای خانواده خود را از دست داده اید، ممکن است آداب رفتاری خود را فراموش کنید و دیگران شرایط شما درک می کنند.

پس از شما انتظار نمی رود که وارد یک گفتگوی طولانی شوید یا شوخ طبع باشید. بهتر است تسلیت همه را با یک “متشکرم” ساده بپذیرید و اجازه دهید فرد بعدی ابراز همدردی کند.

اگر کسی کار اضافی برای شما انجام داد هم بعداً یک یادداشت تشکرآمیز برای وی ارسال نمایید.

منبع:
thespruce.com
gallerycollection.com
savannahnow.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *