در حال بارگزاری ...

چطور، کی و کجا عطر بزنیم؟

تصویر یک را شکل بده
چطور، کی و کجا عطر بزنیم؟

عطر هنگامی که به درستی استفاده شود لذت بخش است. آیا قبلاً با شخصی ملاقات کرده اید که بخاطر بوی عطر و ادکلن او آزرده شده و نمی دانستید چه موقع از آن خلاص خواهید شد؟ در این مطلب می خواهیم شما را به یادگیری آداب و سیاست های عطر دعوت نماییم: یعنی اینکه چه زمانی و چگونه می توانید عطر بزنید؟

کنفرانس

شما بعضی اوقات به مکانهایی می روید که در مورد استفاده از عطر سیاستهایی دارند، پس توصیه می کنیم در مورد آن سوال کنید. متوجه خواهید شد که برای کنفرانس ها، اغلب سیاست حضور بدون عطر وجود دارد. واقعیت این است که بسیاری از افراد در این موقعیتها بخاطر عطر دیگران ابراز نارضایتی نموده اند و طبیعتاً ما نمی خواهیم فقط به این دلیل که دوست داریم بوی خوبی بدهیم، برای دیگران تجربه ناخوشایندی بسازیم یا به زبان ساده تر باعث آزردگی و ناراحتی دیگران شویم.

محل کار

اساس عطر، لطیف و ظریف بودن است، اگر بیش از حد استفاده شود، از آستانه خوبی و لطافت بوی آن فراتر رفته و زننده خواهد شد. اگر در یک دفتر کار بسته کار می کنید، شدت بوی عطر شما بیشتر از فضای کاری باز خواهد بود. همچنین ، اگر در یک محیط بیش از یک نفر از عطر استفاده کند، رایحه های مختلف ممکن است با هم تداخل داشته باشند و باید بدانید که فضای شخصی شامل هوایی که افراد در آن تنفس می کنند هم می شود. پس رعایت حال دیگران را مد نظر داشته باشید.
اگر متوجه شدید که محل کار شما هیچ سیاستی در مورد استفاده از عطر ندارد، می توانید قدری عطر بزنید اما به میزان کم. از هرگونه عطرهای سنگین ، مُشکی، ادویه ای و سکسی برای محیط کارتان خودداری نمایید. عطرهای سبُک گلی و مرکباتی ارجحیت دارند. هدف این است که دیگران فقط در صورت نزدیک شدن به شما بتوانند بوی عطرتان را بشنوند.

چطور عطر بزنیم؟

بایدها:

 • عطر را یکبار صبح بزنید. با وجودیکه فکر می کنید رایحه آن از بین رفته است، اما دیگران همچنان می توانند بوی آن را در طول روز بشنوند.
 • آن را روی برخی از نقاط خاصی که دارای نبض هستند اسپری کنید: پشت گوش، مچ دست و پشت زانو. اگر بتوانید کمی وازلین را اول بزنید و بعد عطر را روی آن اسپری کنید، هم از عطر کمتری استفاده می کنید هم به طولانی شدن بوی آن کمک می کند. همچنین می توانید عطر را در مقابل خود مثل یک ابر اسپری کرده و سپس درون آن قدم بگذارید به این شکل بوی عطر روی شما و پوششتان پخش بهتری خواهد داشت.
  • به شیمی توجه داشته باشید. در صورت امکان ، سمپل یا نمونه ای از عطر را تهیه کنید تا بتوانید آن را امتحان نمایید و به آن زمان دهید تا قبل از خرید یا استفاده آن در مکانهای عمومی، واکنش آن را با شیمی بدن خود چک کنید. عطری که بر روی بدن یک نفر فوق العاده به نظر می رسد ممکن است روی بدن شخصی دیگر بوی بدی بگیرد. همچنین ممکن است متوجه شوید که برخی از رایحه ها باعث عطسه شما می شوند و برخی دیگر نه.

  نبایدها:

  • از پاشیدن عطر به شکل مستقیم روی لباس خودداری کنید، چون باعث لکه یا سفید شدن برخی پارچه ها می شود (و اثر آن در شستشو هم از بین نخواهد رفت).
  • اگر متوجه شدید که دیگران از همان لحظه ورود شما به اتاق، شروع به عطسه یا سرفه کردند، احتمالاً بیش از حد عطر زده اید. به دستشویی رفته و تا آنجا که می توانید محل عطر را بشویید و از آن به بعد چنین اشتباهی نکنید.
  • از مالیدن عطر روی بدن کلاً پرهیز کنید، چون بوی عطر را به هدر می دهید و به بوی دیگری تبدیل خواهید نمود.
  • وقتی قدیمی شد آن را دور بریزید. با گذشت زمان ، عطر می تواند کهنه و خراب شود، بنابراین وقتی کوچکترین حسی مبنی بر این داشتید که چیزی درست نیست، آن را دور بریزید و عطر جدیدی بخرید. جلوی وسوسه استفاده از عطر قدیمی خود را بخاطر گران بودن یا اینکه شخص خاصی آن را به شما داده است، بگیرید.

  مکانهایی که نباید در آنها عطر بزنید

  مهم است که در جای درست از عطر استفاده کنید. یعنی اگر می خواهید به مسجد (کلیسا و سایر مکانهای مذهبی)، دفتر کار، مصاحبه شغلی یا ملاقات کسی در بیمارستان بروید، بهتر است هیچ عطری نزنید یا بسیار ملایم باشد. با این حال، اگر قرار ملاقات بزرگی با فرد رویایی خود دارید یا قرار است با دوستانتان معاشرت داشته باشید، می توانید از عطر کمی سنگین تر استفاده نمایید.
  اگر در مکانی که بوی شدیدی داشت نهار خوردید، دلیل نمی شود که مجدداً عطر خود را تجدید کنید. فراموش نکنید که بینی ما به یک بو عادت می کند و به اصطلاح کر بو می شویم و ترکیب بوی عطر و غذا بوی جالبی نیست اما با تجدید آن شرایط را بدتر خواهید کرد.

  چه زمانی؟

  برای زمان استفاده از عطر چند قانون وجود دارد. مثل اینکه نباید آن را در مکان های عمومی اسپری کنید: در وسیله نقلیه ای که با دیگران سوار آن هستید، در اتوبوس ، مترو ، قطار ، هواپیما و غیره. مردم از استنشاق ذرات عطر شما استقبال نخواهند کرد. مدتی طول می کشد تا رایحه به پوست شما آغشته شود و ذرات آن تبخیر شود، بنابراین مراقب دیگران باشید. شما نمی دانید فردی که پشت سر شما نشسته است آیا به عطری که می پاشید حساسیت دارد یا خیر؟ پس ملاحظه اطرافیان را هم داشته باشید

  توصیه می کنیم هنگام انتخاب عطر خود به فصل هم توجه نمایید. برای روزهای تابستان رایحه ی گلی انتخاب کنید. این ایده برای ساعات روز هم کاربرد دارد، برای صبح یک عطر سبک انتخاب کنید و برای شب از یک عطر سنگین تر استفاده نمایید.

  امیدوارم رفتار صحیح استفاده از عطر در شرایط و مکانهای مناسب را درک کرده باشید. برای اطلاع از عطرهای مناسب هم می توانید اسم عطر خود را سرچ کرده و اطلاعات لازم در مورد رایحه آن را چک نمایید هم به زبان فارسی و بیشتر به زبان انگلیسی مطالب متنوعی در سطح اینترنت وجود دارد که می توانید از آنها بهره ببرید.

  برگرفته از:

  Thespruce.com

  acdebernadac.com

  2 نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *