چطور با قلدری و زورگویی در محیط کار برخورد کنیم؟

تصویر یک را شکل بده
چطور با قلدری و زورگویی در محیط کار برخورد کنیم؟

قلدری کردن و زورگویی و تهدید دیگران هیچوقت قابل قبول نیست، فرقی نمی کند که شما چه کسی و کجا باشید. این اتفاق تجربه اسفباریست و می تواند روز خوب و پر بار یک نفر را ویران نماید.

در حقیقت بعضی از افراد به قدری شدید و پیوسته مورد آزار و اذیت قرار می گیرند که خود ارزشی آنها نابود شده و به اقدامات ناخوشایندی متوسل می شوند.

اگر موقع فارغ التحصیلی از دانشگاه تصور می کردید دیگر تمام شد و آخرین باری بود که با چنین رفتاری مواجه شدید، شاید شوکه شوید که بفهمید در محل کار هم با چنین افرادی برخورد خواهید داشت.

نمی توانید از آنها دور شوید و اگر سعی کنید تلافی کنید ممکن است نتیجه عکس بگیرید. اما می توانید بیاموزید که چطور بالغانه رفتار کنید و آنها را بدون بی ادبی سرجایشان بنشانید. یادتان باشد که بی ادبی مساوی قدرت نیست.

کلید اصلی در دانستن نحوه کنترل و برخورد با زورگویی این است که بفهمید این رفتار نوعی اعمال نفوذ است که قبلا برای آنها کار می کرده و وقتی ضعیفتر از خود را آزار می دادند به نتیجه دلخواه خود می رسیدند. هدف آنها کنترل و تسلط برای هر شرایطیست.

شما هنوز هم می توانید سرتر باشید بدون اینکه اجازه قلدری به کسی بدهید تا از شما سو استفاده کند. تمام تلاش خود را بکنید تا خود را از آن شخص جدا نمایید.

اگر ممکن نبود، همیشه قبل از صحبت کردن فکر کنید چون هرچیزی که می گویید می تواند بر علیه شما استفاده شود.

بخاطر داشته باشید که هدف اصلی قلدری و زورگویی این است که شما را در موقعیت بدی قرار دهند پس مراقب باشید در دام آنها نیفتید.

انواع زورگویی:

چندین راه وجود دارد که یک فرد زورگو می تواند شما را بدبخت کند. ممکن است آشکارا شما را تهدید کند،‌ یا شایعات مخربی را شروع نماید که به شهرت و اعتبار شما آسیب بزند.

هر کدام که باشد، با هر زورگو باید طبق کاری که انجام می دهد برخورد جداگانه داشت.

از خودت محافظت کنید

اکثر قلدرها ضعیف هستند، اما عده ای هستند که می توانند واقعاً به شما آسیب برسانند. اگر حس کردید که در خطر جسمی هستید، به مدیر، سرپرست فردی که مسئول هست گزارش دهید.

هیچوقت با فردی که می خواهد به شما آسیب بزند یا باعث صدمه شما شود و تهدید می کند، تنها نباشید.

به محضی که متوجه شدید با یک قلدر کاری طرفید، شروع کنید به جمع آوری هر مدرکی که با آن برخورد می کنید. از تاریخ قلدریها، اتفاقی که افتاده، حرفی که زده، و شاهدی که شاید دیده باشد.

اگر مجبور شدید سراغ سرپرست خود یا بخش منابع انسانی بروید و مسئله را مطرح کنید این مدارک به درد شما خواهد خورد

قاطع باشید

روش ایده آل برای جلوگیری از زورگویی این است که با میزان قاطعیت مناسبی به کار خود بپردازید. با لحنی مقتدارنه صحبت کنید.

این روش به زورگویان احتمالی می گوید که شما با مهارتهای شغلی خود راحت هستید و فرد ضعیفی نیستید که بتوانند او را مورد هدف قرار دهند.

البته باز هم ضمانتی برای این نیست که سراغ شما نیایند اما احتمالش را کمتر خواهد ساخت.

محکم بایستید

وقتی یک زورگو سعی دارد برای شما سر و صدا و معرکه بسازد، محکم روی مواضع خود بایستید. اگر شما را جلوی دیگران تحقیر می کنند، آن را با یک دفاع صادقانه به خودشان برگردانید.

ساکت نمانید و الا ضعیف تصور می شوید. با این حال، باید از انتقاد و تحقیر فرد زورگو در جمع هم پرهیز کنید و الا شما فرد زورگو شناخته خواهید شد.

بعضی از زورگوها وقتی مخاطب زیادی داشته باشند از شنیدن حرفهای خود لذت می برند. وقتی نیازی به دفاع نیست فقط عقب بنشینید و بگذارید فرد زورگو از خودش یک احمق بسازد

چون این دقیقاً همان چیزیست که آنها وقتی شروع به یاوه بافی می کنند،‌ رخ می دهد.

یک کارمند نمونه باشید

افرادی که قلدری و زورگویی می کنند یک ردیاب داخلی دارند و عاشق این هستند که روی اشتباهات دیگران زوم کنند. به آنها بهانه ای برای گیر دادن به شما ندهید.

اگر به این مشهور شوید که کارتان را خوب انجام می دهید، احتمالاً فرد زورگو شما را هدف قرار نمی دهد چون نمی خواهد بقول معروف ضایع شود.

هرچند، بازهم زورگوهایی هستند که تلاش می کنند افرادی که خوشنام هستند را پایین بکشند.

در اینجا چند راه برای دور ماندن از ردیاب فرد زورگو به شما ارائه می دهیم:

  • برای انجام و رهبری پروژه ها داوطلب شوید. این کار شما را متمایز می سازد، سطح شما را از سطح فرد زورگو متفاوت می کند، و عضلات حرفه ای گری شما را به رخش می کشد.
  • اگر اشتباهی انجام دادید، آن را اصلاح نمایید. هیچ نیازی نیست که خطای خود را به فرد زورگو بگویید (لو بدهید)
  • در مورد شرکت، سرپرست، مدیر یا شغل خود به همکاران گله و شکایت نکنید. شما که نمی خواهید به فرد زورگو آتو بدهید تا از آن بر علیه شما استفاده کند؟
  • همیشه در مورد ایمیل شرکت محتاط عمل کنید چون کسی نمی داند چه زمانی و چه کسی ممکن است ایمیل شما را به دیگران فوروارد کند و دریافت کننده ها از آن آتویی بر علیه شما بسازند.

کار کردن با یک زورگو

اگر در یک اتاقک کار می کنید، محترم اما قاطع باشید. افراد زورگو اغلب دوست دارند به فضای شخصی افراد هجوم بیاورند.

هیچوقت به یک زورگو اجازه ندهید وقتی مشغول انجام کاری هستید بالای سرتان بایستد و کار شما را دزدکی نگاه بیاندازد، چون دنبال چیزیست که از آن بر علیه شما استفاده کند.

پس کارتان را متوقف کنید، برگردید و روبروی او قرار گرفته و بپرسید به چه چیزی نیاز دارد.

اگر متوجه نشد، با خونسردی اما قاطعانه بگویید که می خواهید کارتان را انجام دهید و حضورش حواس شما را پرت می کند پس آنجا را ترک کند.

هیچوقت با این افراد نجنگید و بحث نکنید. آنها در قلدری و زورگویی مهارت دارند و به احتمال زیاد شما در بحث با آنها برنده نخواهید بود.

در عوض، روابط کاری با سایر کارکنان خوب برقرار کنید و اطراف خود را با هم تیمی های دیگرتان احاطه کنید. چون قلدرها اغلب دنبال افراد تنها می گردند نه گروهی از کارکنانی که روابط خوبی با هم دارند و به خوبی کارشان را انجام می دهند.

کار کردن برای یک زورگو

شاید خودتان را در موقعیتی ببینید که تحت نظارت یک فرد زورگو قرار گرفته اید. موقعیت بسیار دشواریست اما شاید بتوانید با انجام یک کار عالی و زیادی نزدیک نشدن به او در روابطتان، از این مشکل عبور کنید.

هر اتفاقی که رخ می دهد را ثبت و مستند کنید، از جمله هرچه گفته می شود و زمان آن.

اگر سرپرست یا مدیر زورگویی دارید که مصمم است زندگی کاری شما را جهنم و خراب کند، با همه اسنادی که ثبت کرده اید، مستقیم سراغ دفتر منابع انسانی بروید.

همچنان با او مودب باشید و در برابر میل به تلافی کردن با کلمات یا رفتاری که ممکن است خود زمینه ساز پایان کار شما باشد، مقاومت کنید.

بخاطر داشته باشید که اغلب افراد زورگو در گذشته هم این رفتارها را داشته اند و اکنون هم بدنبال راهی هستند تا شما را آزار و اذیت کنند.

درباره زورگوها

یادتان باشد که افراد زورگو عاشق حس قدرت هستند پس وقتی ایستادگی می کنید و با اقتدار رفتار می کنید، احتمالاً راهشان را می کشند و سراغ هدف دیگری می روند. معمولاً هم سراغ فردی می روند که تصور می کنند ضعیفترین فرد در گروه هست.

موفقیت همکاران ممکن است رفتار زورگویانه آنها را تحریک نماید چون دوست ندارند از چشم بیفتند و نادیده گرفته شوند. هدف آنها این است که دیگران را تا سطح خودشان پایین بیاورند.

زورگوها انواع مختلفی دارند. برخی از آنها ممکن است اختلالات روانی شدیدی داشته باشند،‌ پس خیلی مراقب باشید.

مقابله و رویارویی علنی با آنها ممکن است موقعیتی را ایجاد کند که نتوانید آن را کنترل کنید،‌ بنابراین به هیچ عنوان درگیری فیزیکی یا درگیری لفظی بلند و جدی پیدا نکنید.

شما نمی توانید یک فرد زورگو را تغییر دهید پس بیهوده تلاش نکنید. اما در برخی موارد، می توانید جلوی رفتارش نسبت به خودتان و سایر همکاران را بگیرید.

اگر از نظر فیزیکی تهدید شدید، به سرپرست یا مدیر خود اطلاع دهید و برای ارائه اسناد و شواهد به آنها آماده باشید.

اگر سرپرست پاسخ نداد یا خودش فرد زورگوست، مستقیما به سراغ دفتر منابع انسانی بروید و مشکلتان را مطرح نمایید.

با رعایت نکات گفته شده می توانید میزان امنیت خود را در محل کار در برابر این افراد افزایش داده و جلوی زورگوییهایشان را تا حد زیادی بگیرید.

آیا شما هم تجربه ای در این زمینه داشته اید؟ لطفا در قسمت نظرات،‌برای ما بنویسید. اگر کسی را می شناسید که قربانی چنین رفتاری شده این مطلب را برایش ارسال کنید تا شاید بتواند او را هم نجات دهد.

منبع: thespruce.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *