در حال بارگزاری ...

۸ استراتژی علمی برای ایجاد یک برداشت اول ماندگار

تصویر یک را شکل بده
۸ استراتژی علمی برای ایجاد یک برداشت اول ماندگار

برداشت اول همه چیز است.

علم این را اثبات نموده است که شما تنها یک شانس برای ایجاد یک برداشت خوب در ذهن دیگران دارید پس باید به آن اهمیت داده و برای ساخت آن وقت بگذارید.

چه در یک رویداد رابطه سازی حرفه ای باشید، چه در یک جلسه متقاعدسازی رئیس خود یا دلربایی در یک مهمانی، باید چند ثانیه اول یک تعامل را خوب ظاهر شوید.

مهم نیست که چقدر سوال عالی بپرسید یا داستانهای بامزه تعریف کنید، اگر برداشت اول خوبی نسازید، هیچ چیز دیگری اهمیت ندارد.

در اینجا ۸ گام برای ایجاد یک برداشت اول عالی را ارائه می دهیم.

گام اول: برش نازک

مطالعات نشان داده اند که ما اگر از کسی در همان چند ثانیه اول خوشمان بیاید نه تنها در مورد ادامه رابطه با او تصمیم گیری می کنیم بلکه همان برداشت اول با ما خواهد ماند.

روانشناس دانشگاه پرینستون، الکساندر تودوروف، افرادی را مورد بررسی قرار داد که فقط به اندازه کسری از ثانیه ویدئوی نامزدهای انتخاباتی را مشاهده کردند.

به طور شگفت انگیزی، آن افراد توانستند با صحت ۷۰% پیش بینی نمایند که چه کسی برنده آن انتخابات است. این موضوع به ما می گوید که افراد در عرض ۰٫۱ ثانیه به طرز باور نکردنی قضاوتهای درستی در ذهن خود می سازند. همچنین ممکن است چنین برداشت شود که رای دهندگان تنها به خاطر یک برداشت اول خوب از فرد به او رای می دهند. ایجاد یک برداشت اول خوب به شدت برای شما مهم است چون شما فقط یک فرصت در اختیار دارید.

می دانم که بیرحمانه است اما به عنوان انسان خلقت ما طوریست که در ثانیه اول ملاقات با دیگران در مورد آنها قضاوت می کنیم و نگرش ما اغلب تغییر نخواهد کرد. به این امر برش نازک گفته می شود. برش نازک وقتی اتفاق می افتد که ما یک تصویر ذهنی از فرد ساخته و در مورد صلاحیت، اعتماد به نفس و دوست داشتنی بودن آن در کمتر از یک ثانیه تصمیم گیری می کنیم. محققین چنین تصور می کنند که این موضوع یک مکانیزم حیاتیست که ما برای تصمیم گیری سریع در مورد دوست یا دشمن بودن افراد از آن بهره می بریم.

آیا دوست دارید برداشتی از خود بسازید که دیگران زود به دست فراموشی نسپارند؟ پس ادامه مقاله را بخوانید.

گام دوم: خودارزیابی

اجازه دهید کاملاً صادق باشیم. وقتی افراد برای باراول شما را می بینند فکر می کنید چه تصوری از شما دارند؟

به عبارت دیگر، فکر می کنید چطور در ذهنشان ظاهر و ساخته می شوید؟ یک کلمه از لیست صفات زیر انتخاب کنید یا خودتان صفتی را بگویید که در جمله بعد جای خالی را پر کند.

وقتی افراد برای باراول مرا ملاقات می کنند، تصور می کنند من ……… هستم.

  • کاریزماتیک یا خسته کننده
  • برونگرا یا خجالتی
  • مهربان یا قضاوت کننده
  • باهوش یا عجیب و غریب
  • مستقبل و گشاده رو یا بسته
  • قدرتمند یا ضعیف
  • بجوش یا کناره گیر
  • حرفه ای یا معمولی

آیا کلمه ای مثبت در مورد خود انتخاب کردید؟ یا یک کلمه منفی؟ باید بدانید که در حال حاضر کجا قرار دارید تا بتوانید به سمت جایی که می خواهید حرکت نمایید.

گام سوم: بار اولهای ایده آل

چطور مطمئن هستید که افراد در مورد شما به درستی قضاوت می کنند و همچنین بهترین وجه شما را می بینند؟

شما هیچوقت نمی خواهید به دیگران یک برداشت غیرمعتبر بدهید- بسیاری از افراد می توانند جعلی بودن و غیر واقعی بودن دیگران را حس کنند. بلکه دلتان می خواهد هربار که فردی را برای بار اول ملاقات می کنید تصویر درستی از خود در ذهنش ایجاد نمایید.

مهمترین چیز برای ایجاد یک برداشت درست و مثبت، مشخص کردن نیت و خواست خودتان است. مخصوصاً قبل از هر نوع رویداد بزرگی که با افراد بسیاری ملاقات خواهید نمود-مثل کنفرانسها، رویدادهای رابطه سازی یا مهمانیها.

زمانی که برای این رویدادها آماده می شوید یا موقع رانندگی به سمت آن محل، به این فکر کنید که می خواهید با چه نوع افرادی ملاقات داشته و خواهان چه نوع تعاملاتی هستید. این کار به شدت به شما کمک خواهد کرد تا بر روی نوع و میزان انرژی که باید در آن رویداد صرف کنید متمرکز شوید.

اکنون می توانید جمله ابتدای این مقاله را با کلمه توصیف کننده برداشت اول ایده آلتان به این شکل تکمیل نمایید.

هنگامی که افراد برای بار اول با من ملاقات می کنند می خواهم من را به عنوان یک فرد ………… ببینند.

گام چهارم: درست و عالی دست بدهید

یک دست دادن، که در آغاز هر معامله تجاری یا ملاقاتی رخ می دهد، بیش از چیزی که تصور می کنید در مورد شما به فرد مقابل اطلاعات می دهد. تحقیقات نشان داد که افراد از روی دست دادن ما هم می توانند در مورد شخصیتمان قضاوت کنند. مطمئن باشید که با این گامها می توانید به تصویر درست برسید.

دست دادن اولین تماس غیر شفاهیست که با فرد مقابل برقرار می کنید. وقتی در مورد برداشت اول صحبت می کنیم بیشترین تمرکز ما بر روی بخش غیر شفاهی ارتباطات ماست. چرا؟

چون نشانه های غیر شفاهی ما ۱۲ تا ۱۳ برابر مؤثرتر از کلماتی هستند که در ارتباطات خود به کار می بریم. هدف ما این است که بخش غیر شفاهی ارتباطات ما به فرد مقابل بگوید که شما آرام، مطمئن و قدرتمند هستید. چطور؟ با یک وضعیت بدنی درست.

گام پنجم: با حالت آماده بایستید.

Image result for launch stance

طرز ایستادن شما در واقع مهمتر از وضعیت بدنی کلی شماست.

تا کنون در مورد وضعیت کلی بدن زیاد صحبت کرده ایم اما قدرت غیر شفاهی بدن چیزی بیش از آن است و من آن را ایستادن آماده می نامم. طرز ایستادن آماده ۵ نقطه کانونی دارد:

۱- انگشتان پای شما – که باید همیشه به سمت فردی که در حال صحبت با او هستید باشد

۲- دستان شما – که باید همیشه قابل رویت بوده و موقع صحبت کردن به شکل ایده آلی از آنها بهره ببرید تا گویای حالت و حرفهای شما باشند.

۳- بازوان شما – که باید همیشه طوری آزاد و رها باشند که بین تنه و بازوانتان فضای لازم برای حرکت آنها باشد و به راحتی بتوانید برای دست دادن اقدام کنید.

۴- شانه های شما – که باید پایین و عقب بوده و نمای زیبا و آرامی را از شما به نمایش بگذارند. همچنین باید زاویه آنها قدری به سمت قردی که با او تعامل دارید باشد.

۵- چانه شما – که باید در حالت خنثی قرار بگیرد طوریکه نه برداشت غرور و نگاه بالا به پایین به افراد بدهد نه طوریکه انگار خود را در برابر دیگران کوچک می بینید. (یعنی چانه به موازات زمین قرار بگیرد)

انگشتان پا، دستها، بازوان، شانه ها و چانه شما احتمالاً جزو قسمتهایی از بدن نبودند که در برداشت اول به آنها فکر می کردید. اما باید باشند! (حتی موقع سلفی گرفتن هم به این قسمتها دقت کنید)

گام ششم: پرهیز از روزهای بد

باور کنید قصد من این است که شما اجتماعی باشید. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که اجتماعی بودن هم وقت خودش را دارد. افرادی که بعد از یک روز بد به رویدادها و مهمانیها می روند معمولاً روز بدشان ادامه پیدا می کند.

اگر حال روحی شما افسرده یا نگران و بی حال است (به قول معروف روی موود خوبی نیستید) دیگران این موضوع را از چهره، نظرات و زبان بدن شما متوجه می شوند. پس خواهش می کنم اگر روز بدی داشتید در خانه بمانید!

اگر روز بدی داشتید تقریباً هیچ راهی برای ایجاد یک برداشت اول خوب در ذهن دیگران برای شما وجود ندارد. اگر مجبور هستید به یک رویداد بروید، پس راهی پیدا کنید که سریع از آن حال روحی بد خارج شوید.

مثلاً صحبت با یک دوست یا تماشای کلیپهای بامزه یا الهام بخش و انگیزشی قبل از رویدادها اغلب می تواند حال روحی من را بهتر کرده و به حالت اجتماعی تر و مثبت تر تغییر دهد.

گام هفتم: در مورد زینتهای خود تأمل کنید.

لباسها، آرایش، جواهرآلات و کفشها همه از انواع زینت یک فرد به حساب می آیند، و افراد موقع قضاوت در مورد دیگران حتماً به این زینتها توجه می کنند.

شدیداً پیشنهاد می کنم بعضی از لباسها یا زینتهای مورد علاقه خود را جلوی دوستان مطمئن خود پوشیده و از آنها بپرسید وقتی آن را می بینند چه فکری در ذهنشان خطور می کند.

بسیاری از آقایان نمی دانند که ساعتشان حرفهای زیادی در مورد آنها به مخاطبین می گوید.

بسیاری از خانمها هم نمی دانند که کیف دستی، گوشواره های بزرگ یا به طور کلی جواهرآلاتشان می تواند معنا و مفهومی را در برخورد اول به فرد مقابل منتقل کند که آنها قصدش را نداشتند.

مطمئن شوید که پوشش و جواهرآلات شما و همینطور آرایشی که دارید همان پیامی را به دیگران ارسال می کند که می خواهید. حتی رنگها هم معانی متفاوتی دارند.

گام هشتم: انگشتان پای خود را به سمت فردی که با او ملاقات می کنید قرار دهید

اگر انگشتان پای شما به سمت فرد مقابلتان باشد یعنی به شنیدن حرفهایش علاقه مندید.

در طی یک موقعیت رابطه سازی یا کاری، چه نشسته باشید چه ایستاده، باید مطمئن شوید که انگشتان پای شما به سمتی اشاره دارد که فرد یا افرادی که با آنها صحبت می کنید، قرار دارند. مطمئن شوید که موقع دادن کارت ویزیت هم به همین شکل عمل کنید- چون علامت بارز احترام غیر شفاهی شماست.

منبع: https://www.scienceofpeople.com/

اکنون به این فکر کنید که تصویر کنونی شما چگونه است؟ چقدر از این گامها استفاده می کنید؟ و به کدامها عمل نمی کردید و از این به بعد رعایت می نمایید؟

لطفا برای ما بنویسید کدام گام برای شما جالبتر و جدید بود.

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *