۲۰ نکته برای تعامل با دوستی که نمی شود روی حرفش حساب کرد

تصویر یک را شکل بده
۲۰ نکته برای تعامل با دوستی که نمی شود روی حرفش حساب کرد

آیا تا به حال دوستی داشته اید که نمی توانستید روی حرفش حساب کنید؟ – مثلاً دوستی که لحظه آخر جا میزند حتی برای ایده ها و فکرهایی که خودش شروع کننده آنها بوده، یا دوستی که خیلی دیر برای برنامه های مشخص شده اقدام می کند و خودش را می رساند،‌ و یا درست زمانی که باید باشد و در جلسات و دیدارها حضور پیدا کند، غیبش می زند.

خودتان چطور؟ آیا شما چنین رفتاری دارید؟

هرچند این رفتار ممکن است باعث از بین رفتن رابطه دوستی شما نشود، اما رفتار بسیار آزار دهنده ایست که بی احترامی شما نسبت به دیگران را نشان می دهد، رفتاری که می تواند روابط دوستانه شما را خیلی زود تلخ کند.

دلیل این جا زدنها چیست؟

یکی از مواردی که ممکن است باعث تعجب و حیرت شما بشود این است که چطور فردی می تواند از ابتدا چنین رفتار بی ثباتی داشته باشد. آیا مغز او مشکلی دارد؟ یا دلیل دیگری باعث می شود که این شخص برنامه ها را فراموش نموده و نتوان روی او حساب کرد؟

اگرچه ممکن است دلایل دیگری هم وجود داشته باشد ، اما دلیل اصلی اینکه برخی از افراد به جا زدنهای خود ادامه می دهند این است که به آنها اجازه این رفتار داده می شود. دوستانشان همچنان از آنها دعوت می کنند و آنها را در برنامه ها می گنجانند، با وجودیکه آنها سابقه طولانی در جا زدن و شانه خالی کردن دارند.

این رفتار بسته به شخص انواع مختلفی دارد. با هر کدام باید به شیوه ای متفاوت برخورد شود. در اینجا برخی از رایج ترین انواع این دوستان را بررسی می کنیم:

نوع اول: دوست بهانه ساز

شما شخص را می شناسید. او موافقت می کند که در زمان و مکان تعیین شده با همه ملاقات کند، اما در آخرین لحظه پیامی از او دریافت می کنید که می گوید نمی تواند در آن محل حضور یابد و برای آن هم دلیل می آورد. اولین باری که این اتفاق می افتد، ممکن است آن را بپذیرید، اما بعد از چندین بار تکرار این اتفاق، تعجب و حیرت شما از این رفتار شروع می شود.

او حتی ممکن است در برنامه ریزی اولیه آن رویداد هم شرکت داشته باشد، پس همه برایشان سوال می شود که چرا او رویداد یا جلسه ای را اینطور برنامه ریزی کرده که با اتفاق دیگری در زندگیش تداخل داشته باشد؟!!

بهانه های او ادامه پیدا می کند، از کار نکردن ساعت گرفته تا ترافیک سنگین تر از حد معمول. یکی دو بار ، ممکن است درک کنید و کمی همدلی و چشم پوشی کنید، اما او از حد گذرانده است. عادت او به بهانه آوردن، باعث اضطراب و ناامیدی شما و دیگران شده است. چه باید کرد؟

چند روش برای مقابله با شخصی که همیشه بهانه ای برای جا زدن دارد:

 • دنبالش بروید و او را همراه خود بیاورید تا نتواند ترافیک را بهانه کند. اگر دیگران هم در آن موقعیت دخیل هستند، با احتیاط عمل کنید زیرا ممکن است وقتی رسیدید آماده نباشند و در این صورت باعث می شوید هر دو دیر برسید.
 • هر هفته یا هر ماه در یک زمان مشخص و به طور منظم قرار ملاقات بگذارید تا او به آن عادت کرده و در برنامه ریزی خود بگنجاند.
 • دیدارتان را در مکان یا نزدیک مکانی که می دانید دوست شما آنجا خواهد بود برنامه ریزی کنید. حتی می تواند در خانه یا آپارتمان او باشد.
 • با او صحبت کنید و به او بگویید که دیگر بهانه های او برای شما پذیرفته نیست. این راه حلیست که می تواند به قیمت دوستی شما تمام شود، اما در حال حاضر او باعث ناراحتی شما و سایر اعضای گروه شده است. پس باید چاره ای اندیشید
 • به او پیشنهاد دهید که برای ترک این عادت بدش به او کمک می کنید. حتی می توانید برخی روش ها را با همفکری هم پیدا کنید.

نوع دوم: خیلی سر شلوغ

بعضی اوقات کارهای زیادی وجود دارد و وقت کافی برای انجام همه آنها نیست. اکثر مردم این واقعیت را تایید کرده و می پذیرند و هر چیزی را که می دانند نمی توانند انجام دهند، رد می کنند.
با این حال ، برخی از افراد درک درستی از آنچه قادر به انجام آن در یک شبانه روز هستند، ندارند. به عبارت دیگر ، آنها نمی توانند «نه» بگویند. چه باید کرد؟

چند پیشنهاد برای کنترل دوستی که بیش از حد شلوغ است:

 • در مرحله برنامه ریزی، از او سوال کنید که آیا او برنامه دیگری برای آن روز دارد یا خیر؟ اگر موافقت کرد که به شما بپیوندد، به او یادآوری کنید که روی حضور او حساب کرده اید. اگر او سابقه دارد که وعده هایش را انجام ندهد، می توانید او را در عمل انجام شده قرار دهید.
 • از او بپرسید آیا زمانی دارد که کار دیگری را رزرو نکرده باشد سپس برنامه ای را برای همان وقت ترتیب دهید.
 • به او بگویید که می دانید چقدر سرش شلوغ است و اگر دعوت را رد کند اشکالی ندارد و ناراحت نخواهید شد. به این شکل اجازه بهانه آوردن را برای او کم می کنید.

نوع سوم: دوست تاخیردار

وقتی دوستی همیشه دیر می آید، برنامه همه افراد حاضر را به هم می زند و این کار می تواند حس واقعا بدی برای دیگران ایجاد کند. اکثر مردم هر چند وقت یک بار دیر می آیند، اما برخی از افراد هستند که به نظر می رسد هیچوقت به موقع نمی رسند. چه اینکه آنها وقت کافی برای آماده شدن در نظر نمی گیرند و چه اینکه زمان شروع برنامه را جدی نمی گیرند، داشتن دوستی که همه را منتظر نگه می دارد واقعاً ناامیدکننده است. چه باید کرد؟

چند راه برای مقابله با دوست تاخیردار :

 • بدون او بروید. شاید او متوجه شود و دفعه بعد کمی زودتر آماده شود.
 • قبل از اینکه قرار باشد دور هم جمع شوید یک ساعت زودتر (یا حتی زودتر از آن) تماس بگیرید تا زمان را به او یادآوری کنید. شاید این شیوه مفید باشد شاید هم نه، اما بااین کار او دیگر هیچ دلیل و بهانه ای برای تأخیر خود نمی تواند بیاورد.
 • با او در مورد اینکه چطور وقت شما و دوستان دیگر را به هدر می دهد، صحبت کنید. این چند دقیقه یا حتی ساعتی که او از شما می دزدد را هرگز نمی توانید برگردانید. این حرف احتمالاً باعث می شود حالت دفاعی به خود بگیرد، بنابراین برای واکنشهای منفی او هم آماده باشید.

نوع چهارم: دوست گیج

بعضی از دوستان بهترین نیت را دارند ، اما به نظر می رسد که نمی توانند سر قرارشان بمانند. آنها ممکن است در زمان مناسب در مکان اشتباه ظاهر شوند یا برعکس. شاید ندانید که چطور این اتفاق مرتب می افتد، اما اگر برای زمانی که با این شخص می گذرانید ارزش قائل هستید، مواردی وجود دارد که می توانید برای کمک به او از آنها بهره ببرید.

شیوه کمک کردن به شخصی که در مورد تعهداتش گیج می شود:

 • برای تأیید کلیه اطلاعات، از جمله زمان و مکان گردهمایی، پیام یا ایمیل ارسال کنید.
 • از او بخواهید برنامه های گفته شده را تکرار کند تا بدانید که او متوجه شده است.
 • برای تأیید و تثبیت قرار، روز قبل یا صبح روز ملاقات تماس بگیرید.
 • آدرس دقیق را در یک پیام کوتاه برای او ارسال کنید تا بتواند آن را در تلفن هوشمند خود داشته و موقع پیدا کردن آدرس، چک کند.

نوع پنجم: یک مکالمه دلی داشتن

یکی از مواردی که یک دوستی محکم باید بتواند از عهده آن برآید بحث آزاد و صادقانه درباره راههای بهبود رابطه است. اگر جا زدنهای دوست شما به قدری شما را آزار می دهد که کلافه شده اید، پس این موضوعیست که او باید بداند.

تصور نکنید که او می داند موقع جا زدنهایش چقدر ناراحتی و دردسر می کشید. شاید او تمام زندگی خود را به این شیوه گذرانده است چون هیچ کس به او نگفته چه حسی به آنها می دهد.

چند نکته ای که هنگام گفتگو با او می توانید بیان کنید:

 • خونسرد باشید و بدون تحقیر کردن، به موضوع اصلی بپردازید. و فراموش نکنید که مسائل دیگر را به گفتگوی خود نکشید.
 • جلوی وسوسه و تمایل خود برای کنایه زدن و یا درگیر شدن با او در مقابل جمع را بگیرید. این مکالمه بهتر است به صورت خصوصی و بین شما انجام شود.
 • با این جمله شروع کنید که شما برای این رابطه ارزش قائل هستید اما نمی توانید همه کار و زندگی خود را معطل او و تاخیرهایش بگذارید.
 • از او بپرسید آیا کاری هست که شما بتوانید انجام دهید تا به او برای مسئولیت پذیر بودن و قابل اعتمادتر شدن، کمک کند.
 • به او بگویید که در آینده دیگر منتظر او نخواهید ماند.

داشتن یک دوست شانه خالی کن، خسته کننده هست اما ناامید نباشید. هنگام پرداختن به این مسئله با درک باشید اما قاطعانه برخورد کنید با این امید که این رابطه به اندازه کافی برای او اهمیت داشته باشد تا خود را تغییر دهد.

برگرفته از : thespruce.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *