در حال بارگزاری ...

چطوری دروغ ۱۳ بگیم که اثر کنه؟

تصویر یک را شکل بده
چطوری دروغ ۱۳ بگیم که اثر کنه؟

امروز ۱۳ فروردین است، روز ۱۳ بدر و روز طبیعت، روزی که به نظر می رسد برای شوخی کردن و سر کار گذاشتن دیگران هم به یکدیگر مجوز می دهیم و آن را می پذیریم (البته درست یا غلط دروغ گفتن را همه می دانیم اما فلسفه دروغ ۱۳ خیلی مشخص نیست پس اگر آن را فقط یک شوخی در نظر بگیریم پذیرش آن قدری آسانتر می شود)

به همین بهانه می خواهم چند نکته اتیکتی در مورد شوخی ۱۳ به شما عزیزان ارائه دهم تا اگر هدف شما خنده و لذت خود و اطرافیانتان هست بهتر به این هدف رسیده و مبادا موجب رنجش عزیزان و دوستان خود بشوید. پس در ادامه همراه ما باشید.

اتیکت دروغ ۱۳ چیست؟

(نکاتی که را باید رعایت کنید تا این شوخی به لذت و خوش گذراندن منجر شود)

۱- از این دروغ هیچ کس نباید آسیب ببیند:

همه ما می دانیم که هدف خوش گذراندن و بازی و تفریح است پس تا زمانی که به کسی آسیبی نرسد مشکلی نیست.

۲- تا وقتی کسی را به خوبی و به اندازه کافی نمی شناسید با او شوخی نکرده و او را معذب نسازید:

همانطور که گفته شد این کار فقط برای سرگرمی و خوش گذراندن هست نه آزار و رنجش دیگران. پس تا وقتی کسی را بخوبی نشناخته اید با او شوخی نکنید

۳- هیچ دروغ جدی مجاز نیست:

سعی نکنید یک دروغ بزرگ بگویید که موجب سکته دوستان و خانواده خود شوید. مثلاً «داریم برای همیشه از این کشور میریم» (ممکن است یک دروغ به مخارج بیمارستان ختم شود).

۴- مراقب کودکان باشید:

کودکان اسمشان مشخص است؛ کودک، و بخاطر پاکی روح و دلشان هر چیزی به آنها بگویید باور می کنند. پس مراقب باشید چه حرفی را جلوی آنها مطرح می کنید.

۵- همیشه به تقصیر خود اعتراف کنید:

خوش گذراندید؟ خیلی هم خوب، اما وقتی تمام شد، وقت این است که خودتان اعتراف کرده و دست خود را رو کنید.

به علاوه اینکه اگر کسی از شما پرسید این دروغ سیزده ست؟ باید درجا اعتراف کنید و آن را کش ندهید چون دیگر برای او خنده دار نخواهد بود.

۶- اثرات شوخی را چک کنید:

امیدوارم شوخی شما به خوبی انجام شود و شما مراحل بالا را رعایت کرده باشید. اکنون وقت این است که برگردید و افرادی را که تحت تاثیر دروغ شما قرار گرفته اند چک کنید.

چه کسی می داند دیگران چه برداشتی از شوخی شما کرده اند؟ مطمئن شوید که هیچ کس آزاری ندیده و نهایتاً همه شما را بخشیده اند.

۷- از هر دست بدی با همان دست پس می گیری…شاید هم بدتر:

اگر قرار است شوخی کنید، مطمئن باشید که برای دریافت شوخی بدتر از جانب دیگران آماده هستید و هیچ گله و شکایتی نداشته باشید. طبیعیست که همه می خواهند یک درجه بالاتر از دیگری تلافی کنند پس کاملاً آماده باشید.

۸- شوخی با مشتری یا ارباب رجوع:

اگر شما در مقام یک سازمان یا شرکت قصد دارید با مشتری و ارباب رجوع خود این شوخی را انجام دهید اول از همه روابط عمومی شما باید روحیات مشتریان شما را شناسایی کرده و بداند که امکان شوخی با او هست یا خیر.

سپس مطمئن شوید که شوخی مورد نظر از نظر سنی مناسب اوست، برای خانواده مناسب است و در راستای هویت برند شماست.

همچنین باید برای مواقعی که شوخی بد عمل می کند نیز آماده بوده و بتوانید به خوبی موقعیت پیش آمده را مدیریت کنید و پاسخگو باشید.

مثلاً اگر یک مشتری آن را اشتباه برداشت کرد یا برایش سو تفاهم پیش آمد در یک پیام خصوصی یا دایرکت به او توضیح دهید که این شوخی ۱۳ و برای سرگرمیست و بزودی ماجرا را برای عموم آشکار خواهید کرد.

و در نهایت یادمان باشد که هدف خنداندن و خوش گذراندن با یکدیگر است پس کاری کنیم که به این هدف برسیم چون اگر به خنده ختم نشود شوخی ما هم ناموفق بوده است. در کل این فرایند از خود بپرسیم:

«آیا کاری که من میخوام بکنم تهش باعث خندیدن طرف مقابلم میشه یا نه؟»

اگر نه، پس شوخی خود را تغییر دهیم.

شما این موارد را رعایت می کنید؟ آیا موردی هست که بخواهید به آن اضافه کنید؟ موردی هست که شما را آزار می دهد و در این لیست آورده نشده است؟ لطفا آن را با ما در میان بگذارید.

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *