در حال بارگزاری ...

یک راهنما برای انجام کسب و کار در طول ماه رمضان

تصویر یک را شکل بده
یک راهنما برای انجام کسب و کار در طول ماه رمضان

به عنوان شرکت یا کسب وکاری که در طول ماه مبارک رمضان دایر است و به کار خود ادامه می دهد، ضروری است که اتیکت کسب و کار خاصی را در این ماه رعایت نماییم.

نه تنها این کار احترام به سنتهای کشور اسلامی را به نمایش می گذارد بلکه به شرکا، مشتریان و ارباب رجوعان شما نشان می دهد که نسبت به آداب و فرهنگ آنها آگاه بوده و به آنها توجه می نمایید. اگر قرار است در طی این زمان، کسب و کار خود را راه اندازی کنید، بسیار مهم است که نسبت به محیط بیزینسی آن آگاه بوده و بتوانید خود را با آن هماهنگ سازید.

در اینجا چند نکته برای مد نظر قرار دادن آورده می شود:

مدیریت زمان

  • در طی ماه مبارک رمضان، به خاطر داشته باشید که اغلب شرکت کنندگان در جلسات ممکن است روزه باشند و بهترین کار این است که از برگزاری جلسات در ساعات نزدیک به افطار یا زمان نماز پرهیز نمایید و در عوض جلسات کاری را وسط روز قرار دهید. جایگزین مناسبتر این است که مشخص کنید چه زمانی برای مشتری شما امکان پذیر است سپس حول و حوش همان زمان برنامه ریزی نمایید.
  • در طی این ماه مبارک، اغلب ادارات ساعات کاری کوتاهتری دارند. بسته به نوع کاری که شما ممکن است برای آن برنامه ریزی کرده باشید، اطمینان حاصل کنید که زمان کافی را برای آن فراهم نموده و تا حد امکان از نیازها و خواسته های فوری یا لحظه آخری پرهیز نمایید.

تغییرات محیط کار

به عنوان یک کشور اسلامی که غالب جمعیت آن مسلمانان هستند، در نظر گرفتن و گنجاندن امور این ماه در فرهنگ شرکتی خود اهمیت دارد. پس تغییراتی را در محیط کار خود برای آن فراهم نمایید. سیگار کشیدن، خوردن و نوشیدن در ملا عام خلاف قانون است پس ایجاد محیطی برای کارکنان غیر مسلمان یا افرادی که نمی توانند روزه شوند نیز ضروری است.

ساعات کاری

در طی ماه رمضان، ساعات کاری در تمام ادارات و شرکتها قدری کوتاهتر می شوند. این کار بهره وری بیشتر را در اواسط روز ترغیب می نماید و تجربه روزه گرفتن برای کارکنان و ارباب رجوعان مسلمان را راحتتر می سازد.

گسترش روابط و درود و تهنیت در این ماه

یک عنصر مهم کسب و کار، حفظ روابط قوی با کارکنان، شرکا و ارباب رجوعان می باشد. رمضان زمان مناسبی برای گسترش روابط و احترام به دیگران است که می توان با کارتهای دست نویس، سبد هدیه یا شیرینی های سنتی خانگی نشان داده شود.

جشن افطار

برگزاری میهمانی افطار برای کارکنان و ارباب رجوعان همیشه نشان خوش سلیقگی است و در کشور ما هتلها و رستورانها پیشنهادات ویژه ای را در این ماه ارائه می دهند که روش ایده آلی برای جشن گرفتن این ماه می باشد. همچنین اگر یک دعوت نامه افطاری به دست شما رسید، مودبانه است که آن را بپذیرید.

برنامه ریزی استراتژیک

طبق یک نظرسنجی که در خاور میانه توسط bayt.com منتشر شد، ۵۸% حرفه ای های MENA فکر می کنند بهتر است که تصمیمات مهم را تا بعد از ماه رمضان به تعویق بیاندازند. به عنوان مالک یک کسب و کار، این کار به شما زمان و فرصت تمرکز بر جنبه های شرکتی و سازمانی را می دهد که ممکن است در شرایط عادی وقت آن را نداشته باشید، مثل برنامه های رشد کارکنان، تحقیق و توسعه، فرصتهای توسعه، برگزاری جلسات طوفان فکری و غیره.

پیش از آن برنامه ریزی کنید و حتماً تا حد امکان، همه چیز را پوشش دهید و کسب و کار خود را برای بعد از عید فطر مهیا سازید.

احترام بگذارید

مسلمانان برای تقریباً ۱۵ ساعت در روز روزه می گیرند (و مدت زمان آن بسته به موقعیت جغرافیایی هر شهر و کشوری متفاوت است). بسیار مهم است که این موضوع را مورد توجه قرار داده و احترام خود را در محل کار به آنان نشان دهید. در محل کار صبور باشید و این کار وفاداری کارکنان به شما را تقویت خواهد نمود.

در حالیکه به نظر می رسد روند کاری در طی ماه مبارک رمضان کُند می شود، اما مطمئن باشید که کارهای زیادی می توانید انجام دهید اگر تجربه و تماسهای درستی را برقرار سازید.

منبع: vitaluae.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *