در حال بارگزاری ...

چگونه یک قانون لباس را برای تابستان وضع کرده و اجباری نمایم؟

تصویر یک را شکل بده
چگونه یک قانون لباس را برای تابستان وضع کرده و اجباری نمایم؟

ژاکلین عزیز، چند سال پیش یک شرکت کوچک را افتتاح کردم و هیچوقت به وضع قوانین پوششی برای آن فکر نکردم. صادقانه باید بگویم، من شخص راحتی هستم و فکر نمی کردم که این موضوع مهم باشد. تا اینکه یکی از کارکنان من لباس نامناسبی پوشید و یکی از مشتریان نسبت به آن شکایت کرد. در نتیجه پوشیدن دمپایی، شلوارک و پیراهن بدون آستین از هر نوع را ممنوع کردم.به تابستان نزدیک می شویم و هوای بیرون به شدت گرم است. بسیاری از کارکنان من می خواهند خنک و راحت باشند و بسیاری از آنها نمی خواهند تغییری در ظاهر خود ایجاد نمایند. اکنون باید چه کار کنم و چگونه می توانم این قانون پوشش جدید را اجباری نمایم؟  ارادتمند

پاسخ:

دوست عزیز،

متاسفانه کلمه “نامناسب” اغلب مورد تفسیر قرار می گیرد و آنچه که برای فردی مناسب است ممکن است برای دیگری مناسب نباشد. من واقعاً شک دارم که این کارمندِ زیر سوال رفته، از سر بدجنسی یا به عمد خواسته باشد با پوشیدن لباسی خاص به کسی توهین کند، اما مدل لباسش طوری بوده که برای محیط کار بیش از حد راحت بوده است.

اما در این مورد بخاطر اینکه مشتریان شما شکایت کرده اند، شما باید اقدامی انجام می دادید و با وضع قوانین پوششی کار درستی برای حفظ حسن شهرت خود و جلب رضایت مشتریان، انجام داده اید. دیر اقدام کردن بهتر از هرگز اقدام نکردن است.

اگر کارمندان شما در فضایی کار می کنند که تهویه هوا موجود است، بهتر است که قوانین پوشش حرفه ای را اعمال کنید. اما اگر برخی از کارکنان شما بیرون از ساختمان کار می کنند، یا مرتباً در حال رفت و آمد به این ساختمان هستند، ممکن است این قوانین را پس بزنند. طبیعی است که بخواهند خنک و راحت باشند اما این بدین معنا نیست که می توانند لباس نامرتب یا غیر حرفه ای به تن نمایند. و فراتر از همه این موارد، آنها نماینده شرکت شما هستند.

من کسی نیستم که بتوانم توصیه قانونی ارائه دهم اما طبق سایت lawyers.com “کارفرمایان حق قانونی دارند تا قوانین پوششی و پیرایشی برای کارکنان خود وضع نمایند”. آنها می توانند از کارکنان خود بخواهند که لباس یونیفورم یا لباسی که لوگو یا رنگ شرکت را به همراه دارد به تن نمایند. این موارد قانونی هستند مادامی که شامل هیچ تبعیضی نشوند.

یک کارفرما همچنین می تواند یک قانون پوششی خاصی را وضع کند و کارکنان باید بخاطر امنیت شغلی یا بخاطر تصویر حرفه ای شرکت از آن پیروی نمایند. اگر از آن قانون پیروی نشود، کارفرما حق اقدام انضباطی را خواهد داشت. شما در نهایت به این نتیجه رسیده اید که شرکت شما تصویر و شهرت خاصی دارد که می تواند بدون توجه به شرایط آب و هوایی آن را حفظ نماید.

به شما پیشنهاد می دهم جلسه ای برگزار کرده و با همکاران خود در مورد قانون جدید پوشش گفتگو کنید. نقطه نظر خود را توضیح داده و ببینید می توانید به مصالحه برسید یا خیر. با این حال، کت خیلی مورد نیاز نیست، اما پیراهنهای آستین کوتاه یا آستین سه ربع ممکن است قابل قبول باشند.

اگر کارکنانتان می توانند شلوار جین یا خاکی بپوشند، تأکید کنید که نباید چروک یا پاره باشد. نوع کفشی که قابل قبول است مشخص کنید. هیچ چیز را به پیش آمد واگذار نکنید (نگویید حالا هروقت پیش آمد در موردش فکر می کنیم).

به هر فردی اجازه دهید نقطه نظر خود را بیان کند و بدون قضاوت به او گوش دهید. ممکن است از آنچه می شنوید و از آن می آموزید شگفت زده شوید.

مطمئن هستم که می خواهید مشتریان خود را راضی نگه دارید و یک تصویر حرفه ای که نمایانگر استانداردهای بیزینسی و شهرت شما باشد به نمایش بگذارید. اگر مشتری شما به خاطر لباسی که یکی از کارکنانتان پوشیده یا نپوشیده است ناراحت شد، باید این موضوع را مورد توجه قرار دهید یا ریسک از دست دادن پایگاه مشتری خود را متحمل شوید.

ممکن است حتی نظرات آنلاین ناخوشایندی دریافت کنید. ممنوع کردن پیراهنهای بدون آستین، دمپایی و شلوارک کار غیرمعقولی نیست.

سایر گزینه های راحت و کاربردی را در اختیار کارکنان خود قرار داده و مطمئن شوید که می دانند برای آنها و راحتیشان ارزش قائلید. مورد توجه قرار دادن نگرانیهای آنان اهمیت بسیاری دارد. این روند را ادامه دهید و اگر کسی با لباس نامناسب سر کار خود حاضر شد، او را کنار کشیده و به طور خصوصی با وی حرف بزنید. هیچ کس دوست ندارد جلوی همکاران و همقطارانش مورد مواخذه قرار گیرد.

در نهایت اگر می خواهید تیم شما موفق باشد باید خودتان یک الگوی رفتار درست باشید. به عبارت دیگر، شما نیز باید از قانون پوششی که وضع می کنید تبعیت نمایید. هیچ استثنائی وجود ندارد.

برگرفته از توصیه های ژاکلین ویتمور

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *