در حال بارگزاری ...

نحوه کنترل سوالات دوست نداشتنی

تصویر یک را شکل بده
نحوه کنترل سوالات دوست نداشتنی

در مقاله قبل به سوالات ناخوشایند و نحوه پاسخگویی به آنها پرداختیم و در این مقاله می خواهیم به ۸ روش کنترل سوالاتی که حس می کنیم وارد حریم شخصی ما می شوند بپردازیم.

وقتی حس می کنید در چنین وضعیتی گرفتار شده اید یا احتمالش را می دهید از این راه حلها برای کتترل گفتگوی خود بهره ببرید:

     ۱٫ به نشانه های شروع کنجکاوی توجه کنید.

اگر می ترسید فردی که در اتوبوس،‌ قطار، هواپیما و …. کنار شما نشسته است در مورد شما کنجکاوی کند سعی کنید وارد گفتگوهای عمیقی با او نشوید. یکی از راههای پیشگیری این است که مشغول خواندن کتاب یا مطلبی بشوید یا خود را با گوشی همراهتان مشغول نشان دهید. (پس شما هم اگر دیدید فردی در این حالت قرار دارد این احتمال را بدهید که شاید احساس امنیت نمی کند و ممکن است تصور کنجکاوی دیگران را در ذهن خود داشته باشد. بگذارید راحت باشد و اگر مدت زمان همراهی شما طولانی شد این حس راحتی به او فرصت می دهد تا خودش تصمیم بگیرد با شما ارتباط برقرار بکند یا خیر و در اغلب موارد این اتفاق رخ خواهد داد)

۲٫ واقعیت را بگویید.

اگر در این موقعیت گرفتار شدید و از شما سوال شخصی پرسیدند به نفع شماست که دروغ نگویید. چون وقتی دروغ را شروع کنید ممکن است در فرصتهای بعدی روبرو شدن با آن فرد دروغتان فاش شود. ولی این بدان معنا نیست که مجبورید همه حقیقت را بر ملا کنید. خیر، به هر اندازه ای که حس راحتتری دارید بگویید اما در مورد آنچه به اشتراک می گذارید صادق باشید.

۳٫ ببینید چه چیزی در سوال فرد مقابل به نظر شما کنجکاوانه و فضولی گری است.

ممکن است او هیچ قصد بدی برای پرسیدن آن سوال نداشته باشد و فقط می خواهد یک سوال عادی را مطرح کند. اما چون در مورد موضوعی است که شما یا بخشی از جامعه شما نسبت به آن حساس هستید یا اینکه خود موضوع برای شما مهم نیست و با آن مشکلی ندارید بلکه قضاوتهایی که پشت سر آن ممکن است در ذهن دیگران شکل بگیرد شما را آزرده می سازد، دوست ندارید در مورد آن صحبت کنید. و این موجب حس عدم امنیت و ناخوشایندی شما می شود.

۴٫ راهی برای پاسخ دادن به سوالات رایجی که از شما پرسیده می شود پیدا کنید.

اگر مرتب از شما در مورد موضوعی سوال می شود پس بهتر است پاسخی برای آن آماده کنید. این کار موجب می شود که مواجه شدن با این سوال کمتر موجب حس ناخوشایندی در شما شود.

۵٫ پاسخ انحرافی بدهید

بجای گول زدن و دروغ گفتن، موضوع را عوض کنید. فرد پرسشگر ممکن است با این کار راضی نشده و ناراحت شود اما اگر حس می کنید زیادی وارد فضای شخصی شما شده، موضوع را عوض کنید. اگر در یک جمع  قرار دارید راهی برای دور شدن از او و رفتن به سمت فردی دیگر پیدا کنید («من برم بشقابمو پر کنم») یا فرد دیگری را پیدا کرده و وارد گفتگوی دو نفره خود کنید و سپس به شکل نامحسوس از آنها دور شوید.

۶٫ ناراحتی و حس ناخوشایند خود را ابراز کنید

شاید از نظر اجتماعی بیان این حس جالب نباشد اما با بیان آن به هر دو طرف (یعنی شما و فرد پرسشگر) لطف خواهید کرد. چون ممکن است برخی از افراد ندانند که یک سوال به ظاهر بی غرض و منظور برای دیگران بسیار شخصی محسوب می شود و بیان حس شما موجب احترام آنها به حریم شخصی شما شده و صداقتتان در برقراری ارتباط را ستایش می نمایند.

۷٫ بدانید که برخی از افراد «ارتباط گیرندگان هیجانی» هستند.

برخی افراد نمی توانند حرف نزنند. برخی دانش آموزان سر کلاس مرتب حرف می زنند. برخی دستیاران دندان پزشک و آرایشگرها مرتب از بیماران و مشتریهای خود سوال می کنند چون این افراد راه دیگری برای تعامل داشتن بلد نیستند. اگر خسته کننده شد شما مجبور نیستید به آن گوش کنید. شما می توانید با سر نخهایی به آنها نشان دهید که به قدری سکوت و آرامش نیاز دارید.

۸٫ خودتان هم فضولی نکنید

ما اغلب عیب و تقصیر دیگران را بیشتر از عیب خود می بینیم. شاید طرف مقابل در حال تلافی سر نخهایی است که از سوالهای خودتان نشات گرفته اند. لطفا خودتان مراعات کنید و ببینید آیا با سوالات خود موجب رنجش دیگران شده اید یا خیر؟ اگر چنین است دست از این کار برداشته تا گفتگوهای خود را بهتر و مثبت تر سازید.

با به کار بستن این راه حل ها می توانید تا حد زیادی این سوالات را کنترل نموده و کمتر حس ناخوشایندی داشته باشید همچنین کمتر موجب ناراحتی دیگران شوید.

به نظر شما راه حل دیگری هم وجود دارد که بتوانیم به این لیست ۸ تایی اضافه کنیم؟

لطفا همینجا با ما در میان بگذارید

سپاسگزارم

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *