در حال بارگزاری ...

اتیکت و آداب طلایی پـــــول-۲

تصویر یک را شکل بده
اتیکت و آداب طلایی پـــــول-۲

۱۳ اتیکت طلایی که باید در مورد پـــــــــول رعایت کنیم

در گذشته پرسیدن در مورد امور مالی شخصی‌ افراد، مثل اینکه برای یک کالا چقدر پرداخت کرده اند، رفتاری ناپسند بود. ولی این روزها به نظر می رسد مردم تمام حساسیت خود را در مورد اتیکت و آداب اولیه پولی از دست داده اند.

پرداختن به موقعیت‌های آداب معاشرت مالی با دوستان و خانواده‌ نیاز به کمی ذکاوت و ظرافت دارد، که در اینجا به چند مورد از اشتباهات در اتیکت و آداب پولی و راه حلهای آن می پردازیم تا بتوانید با حفظ خونسردی با آنها مواجه شده و پاسخ مناسبی به این رفتارها بدهید.

آنچه در این مطلب می خوانید

۱. وقتی در مورد هزینه چیزی از شما می پرسند چطور پاسخ دهید؟

۲. وقتی در مورد حقوق شما می پرسند چطور جواب دهید؟

۳. وقتی دوستی هنوز پول شما را باز پرداخت نکرده چطور به او یادآوری کنید؟

۴. چگونه هدایای گروهی را جمع آوری کنید بدون اینکه تهاجمی به نظر برسید

۵. وقتی در اولین قرار عاطفی خود از میزان اعتبار مالی شما می پرسند چطور پاسخ دهید؟

۶. بعد از یک رویداد درخواست تقسیم صورت حساب را ندهید

۷. اطلاعات مالی مهم را نباید مخفی کنید

۸. چگونه بدون ناراحتی به دوستان خود پول قرض دهید؟

۹. در هدایای گروهی با توان مالی خود مشارکت کنید

۱۰. اگر دوستان شما خیلی بیشتر از شما درآمد دارند، چه کاری باید انجام دهید

۱۱. نکاتی برای عقب نشینی از یک تعهد مالی

۱۲. چگونه با دوستانی که مدام و بی دلیل از پول خود ناله و شکایت می کنند رفتار کنید؟

۱۳. چگونه به سوالاتی که در مورد خریدهای ارزان شما می شود پاسخ دهید؟

۱. وقتی در مورد هزینه چیزی از شما می پرسند چطور پاسخ دهید؟

در قسمت قبل گفتیم که چطور اجازه ندهید که کنجکاوی شما را تحت تاثیر قرار داده و از دیگران در مورد قیمت اموالشان نپرسید چون یک سوال کاملاً تهاجمی به حریم شخصی افراد است. اما شما هم باید بدانید که هیچ تعهد و وظیفه ای برای پاسخ دادن به دیگران در مورد اینکه چقدر برای وسایل خود هزینه کرده‌اید، ندارید. پس چطور باید به این سوالات پاسخ دهید؟

راه حل پیشنهادی:

وقتی از شما پرسیدند که مثلا خانه شما چقدر قیمت دارد، یا آن را چند خریده اید، می توانید اینطور از پاسخ به آن طفره بروید: «بیشتر از پولی که براش پس انداز کرده بودم اما چون می خواستمش تلاش کردم تا تهیه ش کنم و این کار رو انجام دادم» یا «طبیعتاً قیمتش مطابق و متناسب با مشخصاتی که من میخواستم بود» و بعد با تغییر موضوع گفتگو، مسیر صحبت را تغییر دهید.

۲. وقتی در مورد حقوق شما می پرسند چطور جواب دهید؟

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، پرسش صریح و بی پرده از کسی در مورد اینکه چقدر درآمد دارد، کاملاً بی ادبانه تلقی می شود. چرا؟ چون این کار علاوه بر اینکه به حریم شخصی افراد مربوط می شود و حس تهاجمی برای آنها دارد، می تواند سریع باعث احساس بی کفایتی در فرد شود. پس چطور باید به این سوال پاسخ داد تا حس بدی به ما ندهند؟

راه حل پیشنهادی:

شما هم از آن دسته از افرادی هستید که این سوال را دوست ندارید و حس تهاجم به حریم شخصیتان را برای شما ایجاد می کند؟ پس وقتی از شما این سوال را پرسیدند بگویید: «به قدری که زحمت می کشم» یا «هنوز به اندازه دلخواهم نرسیده» و وقتی به اصرار می خواهند باز هم میزان آن را دقیقاً از شما سوال کنند می توانید با ملایمت، لبخند و لحنی قاطع و مودبانه بگویید: «دوست عزیزم، این سوال شما حس بدی به من میده ممنون میشم از این جور سوالات از من نپرسی» بعد هم بحث را عوض کنید و یا اتاق را ترک نمایید.

۳. وقتی دوستی هنوز پول شما را باز پرداخت نکرده چطور به او یاداوری کنید؟

همانطور که در قسمت قبل گفتیم یکی از بدترین عادات پولی، قرض گرفتن از دوستان یا خانواده و عدم بازپرداخت آن است چون این عادت می تواند روابط شما را از بین ببرد. حال که دوست یا عضوی از خانواده پولی از شما قرض گرفته و آن را به موقع برنگردانده است چه؟ چطور باید رفتار کنید؟

راه حل پیشنهادی:

اگر شما فردی هستید که به دوست یا عضوی از خانواده تان وام داده اید، از اینکه هر از گاهی به او به شیوه ای ملایم و البته خصوصی یادآوری کنید نترسیده و خجالت نکشید. چون بسیاری از خجالتها در مورد پول همان چیزیست که در واقع منجر به رفتارهای بی ادبانه ی پولی می شود. اینکه بحث در مورد این موضوع راحتتر شود، باعث می شود زمانی که پای پول به میان می آید، رفتارهای بی‌ادبانه هم کاهش پیدا کند.

۴. چگونه هدایای گروهی را جمع آوری کنید بدون اینکه تهاجمی به نظر برسید

دوستان یا همکارانی که باید هزینه یک هدیه گروهی را به شما بازپرداخت کنند، مدام می گویند: “بله، بله، حتما به دستت می رسونمش/ حتما برات واریز می کنم” و هرگز این کار را نمی کنند. آن موقع چه کاری باید انجام دهید؟

راه حل پیشنهادی:

سوزان هکلی، مدیر عامل برنامه مذاکره در دانشکده حقوق هاروارد، پیشنهاد می کند که «یک ایمیل یادآوری برای هر فرد ارسال کرده و بگویید که در حال جمع آوری مبالغ هستید و ممنون می شوید اگر سهمشان را در تاریخ مشخصی برای شما واریز نمایند. اگر در عرض یک هفته آن را پرداخت نکردند، ارسال یک ایمیل خوشایند دیگر – با ذکر نام افرادی که سهم خود را پرداخت کرده‌اند – گزینه کاملاً مناسبی است.» اسپیزمن می‌گوید: «اگر فقط یک یا دو نفر هنوز این کار را انجام نداده اند، خصوصی با آنها صحبت کنید و بدون لحن اتهامی بپرسید آیا آن را ارسال کرده‌اند که احیاناً شما آن را دریافت نکرده‌ باشید. شاید واقعاً فراموش کرده باشند.»

همچنین ممکن است با کمبود بودجه مواجه باشند. در آن صورت، می توانید توافق کرده و بگویید هر میزانی که آنها می توانند پرداخت کنند را می پذیرید. و اگر این کار شما را در تنگنا قرار می‌دهد، می توانید (بدون فاش کردن جزئیات دقیق) از برخی دیگر از اعضای گروه بپرسید که آیا آن‌ها می‌خواهند چند دلار اضافی پرداخت کنند، چون گروه با کمبود مواجه شده است.

۵. وقتی در اولین قرار عاطفی خود از میزان اعتبار مالی شما می پرسند چطور پاسخ دهید؟

همانطور که در قسمت قبل گفتیم صحبت در مورد مسائل مالی موضوع بسیار حساسی است. و در اولین دیدار عاطفی نباید در مورد اعتبار مالی یا حتی دارایی خالص فرد از او سوال کنید. چون هنوز در شروع یک رابطه هستید و در این مواقع قبل از هر چیز قرار است مطمئن شوید که علایق و ارزش های مشابهی با فرد مقابل خود دارید، یا خیر. حال وقتی فرد مقابل از ما چنین سوالی پرسید چطور به او پاسخ دهیم؟

راه حل پیشنهادی:

اگر فرد مقابل چنین سوالاتی از شما پرسید با ملایمت و لبخند بگویید: “فکر می کنم هنوز وقت این سوال نیست و من دوست ندارم در این مرحله از زمان به این سوال پاسخ بدم”.

شما مجوز کافی برای مشاهده این صفحه را ندارید!

برای مشاهده این صفحه نیازمند شرایط زیر هستید:

حداقل امتیاز 500 امتیاز

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *