در حال بارگزاری ...

اول خانمها یا اول آقایان؟!

تصویر یک را شکل بده
اول خانمها یا اول آقایان؟!

ما اغلب اوقات با این سوال شما در مورد جوانمردی و جنتلمن بودن مواجه می شویم: چه زمانی و چگونه مردان باید با زنان جوانمردانه رفتار کنند و جنتلمن باشند؟ همانطور که متوجه شدید این یک سوال بسیار ظریفیست که بستگی زیادی به شرایط دارد. بنابراین، در این مقاله می خواهیم به این موضوع و موقعیتهای مربوط به آن بپردازیم، اما حتی اگر به طور کلی به قانون “اول خانمها” اعتقاد داریم، باید بدانیم که در بعضی شرایط مردان باید اول باشند. پس اجازه دهید موقعیتهای مختلف و چگونگی رفتار در آنها را در این مقاله با هم بررسی نماییم.

موقعیت شماره 1: پایین رفتن از پله ها

تصور کنید یک خانم و آقایی با هم به جلوی پله ها رسیدند. خب، اگر عرض پله ها به اندازه کافی برای دو نفر بزرگ باشد، هر دو می توانند با هم از پله ها پایین بروند. ولی اگر فضا برای دو نفر کافی نبود، چه؟ چه کسی باید اول برود؟ پاسخ: آقا.

دلیل: واقعاً ساده است. مرد اول باید برود تا بتواند از خانم بخاطر احتمال لغزیدن پا و زمین خوردن محافظت کند. در قدیم به خاطر پیراهنهای پر چین و پر طمطراقی که خانمها به تن می نمودند برای حرکتهایی نظیر پایین یا بالا رفتن از پله ها نیاز به حمایت آقایان داشتند ولی در زمان حاضر که پوشیدن چنین لباسهایی بجز در موارد خاص دیگر مرسوم نیست باز بخاطر کفشهای پاشنه بلند ممکن است با خطرات این چنینی مواجه باشند. پس جلو رفتن آقا به هنگام پایین آمدن از پله ها می تواند نقش حمایتی داشته باشد.

موقعیت شماره 2: بالا رفتن از پله ها

در اینجا نیز وضعیت مشابه وضعیت قبلیست: اگر پله ها برای اینکه خانم و آقا با هم بالا بروند عرض و فضای کافی دارد، پس باید هر دو با هم بروند. و آقایی که می گوید “اول خانمها” نشان می دهد که بخوبی آموزش ندیده است.

دلیل: در این موقعیت خطر سقوط به عقب بسیار کم است، پس دلیل خوبی نیست. حالا تصور کنید خانم اول بالا برود و آقا به دنبال او. سر آقا و چشمهای او در چه سطحی قرار می گیرند؟ درست پشت کمر به پایین خانم! و حتماً شما هم موافقید که هیچ خانم با وقاری تمایل ندارد این بخش از آناتومی بدن خود را در این وضعیت نمایشی قرار دهد.

موقعیت شماره 3: در خانه یکی از دوستان

شما به عنوان یک زوج دعوت شده اید، به خانه دوست خود می رسید، زنگ در را می زنید، و در بروی شما باز می شود. در این موقعیت در اغلب موارد، خانم باید اول وارد شود.

دلیل: ادب، خانم احتمالاً لباس زیبایی پوشیده، ترجیح این است که اجازه دهیم میزبان ابتدا او را تحسین کند، یا اینکه ابتدا با او سلام و احوالپرسی نماید. اگر آقا تنها کسی است که دوست دعوت کننده را می شناسد، پس باید ابتدا او وارد شود تا خانم را به دوستش معرفی نماید.

موقعیت شماره 4: ماشین

اتومبیل اینجاست و منتظر ورود زوج مورد نظر. برخی از آقایان فکر می کنند که اگر در این موقعیت در را به روی خانم باز کنند و بگذارند اول او سوار ماشین شود جوانمرد و مودب نشان می دهند. اما واقعیت این است که بستگی به موقعیت دارد.

دلیل: ما نباید بگذاریم که خانم خود را از روی کل صندلی های عقب رد کند تا صندلی نزدیک به در را برای آقا که دومین نفر سوار می شود، خالی بگذارد. اگر فقط یک در باز باشد، آقا اول سوار می شود، روی دورترین صندلی می نشیند و اجازه می دهد خانم همراهش روی صندلی نزدیک به در بنشیند (چرا؟ بدلیل پوشش خانمها رد شدن و عبور از صندلی ها سخت و دشوار است و برای اقایان راحتتر ضمن اینکه این حرکت برای خانمها زیبا نیست). به این شکل خانم اولین کسی هم خواهد بود که پیاده می شود. اما، اگر آقا بتواند ماشین را دور زده و از در سمت مقابل وارد شود، پس خانم اولین نفریست که از همان در اول سوار خواهد شد.

موقعیت شماره 5: آسانسور

به آسانسور می رسید. چه کسی باید اول وارد شود، خانم یا آقا؟ در اینجا این خانم است که اول وارد می شود و اولین نفر هم بیرون می آید.

دلیل: ادب ، آقا به خانم اولویت می دهد، در آسانسور را برای او نگه می دارد، و ورود و خروج با وقار و زیبای او را تماشا می کند. برای خروج از آسانسور هم، آقا در را با دست خود نگه داشته، و به خانم اجازه می دهد اول او بیرون بیاید.

موقعیت شماره 6: رستوران

وقت شام است و یک رستوران با غذاهای خوشمزه رزرو شده است. چه کسی باید اول وارد شود؟ قبلاً آقا اول وارد میشد، اما …

دلیل: به طور سنتی آقا اولین نفر در نظر گرفته می شد، چون او کسی بود که رستوران را رزرو کرده و بعد هم باید با گارسون ها سروکار داشته باشد. اما امروزه خانم ها هم در مواردی رستوران رزرو می کنند و قبض را هم می پردازند، پس اگر خانمی به نام خود رستوران را رزرو کرده، پس او هم باید ابتدا وارد شود!

موقعیت شماره 7: اماکن عمومی

اکنون زوج خوشبخت ما در خیابان قدم می زنند و می خواهند وارد یک مکان عمومی مانند مغازه ، موزه ، ایستگاه و غیره شوند … در اینجا هم رفتار جوانمردانه می گوید که آقا اول وارد شود.

دلیل: او باید ابتدا بررسی کند که آیا مکانی که قصد دارند وارد آن شوند برای خانم مناسب است یا خیر. اگر چنین نبود، هر دو آنجا را ترک می کنند و به این ترتیب خانم بخاطر انتخاب اشتباهش، تصویر نامناسبی از خود نمی سازد زیرا هیچ کس او را ندیده است.

بعد از خواندن این مقاله ممکن است فکر کنید بیشتر اوقات که “اول آقایان” گفته شدند! اما در واقع چنین نیست، رفتار جوانمردانه برای خدمت رسانی، نشان دادن احترام، و هر چیز خوشایندی، اول خانم ها را در اولویت قرار می دهد.

برگرفته از :

acdebernadac.com

4 نظر

  1. “دلیل” ها بنظر من فوق العاده خوب و کاملا منطقی هستند. همیشه معتقد بودم که در پشت هر رفتاری که به عنوان پسندیده و با نزاکت خوانده میشود یک فلسفه یا دلیل منطقی وجود دارد و بحث های شما به زیبایی آنرا ثابت میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *