آیا تابه حال دوست یا همکاری داشته اید که دوست دارد شما را جلوی جمع مورد انتقاد و تحقیر قرار دهد؟ وقتی کسی شما را کوچک می کند تا خود را بهتر یا مهمتر جلوه دهد، چه حسی به شما دست می دهد؟

اگر این موارد را تجربه کرده باشید، باید بدانید که تنها نیستید. تحقیر کردن دیگران، یک روش معمول برای افرادی است که حس ناامنی دارند و مهارت های اجتماعی درست و مناسب را یاد نگرفته اند.

به نوعی تحقیر شما در مقابل دیگران و معذب کردن شما باعث می شود که آنها احساس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند.

چرا افراد دوستان خود را تحقیر می کنند؟

اکثر افرادی که دیگران را تحقیر می کنند بخاطر حس ناامنی، یا ترس خودشان هست و هرگز یاد نگرفته اند که رفتار آنها آنگونه که می خواهند به چشم نمی آید.

آنها به جای اینکه با مودب بودن و آرامش بخشیدن به دیگران، افراد را جذب خود نمایند با نیش و کنایه یا رفتارهای آزار دهنده ای که که فکر می کنند آنها را باهوش و بامزه نشان می دهد، تلاش می کنند حس نا امنی خود را برطرف نمایند.

نا امنی از چه نظر؟ از اینکه دیگران به آنها توجه نکنند یا ترس از اینکه جایگاه و قدرت خود را در نظر دیگران از دست بدهند.

و اگر فرد این رفتار بد برایش عادت شده باشد، نتیجه عکس می گیرد. افرادی که دیگران را تحقیر می کنند معمولاً نمی توانند رابطه خراب شده را به حالت اول بازگردانند.

ضمن اینکه دیگران هم سرانجام خواهند فهمید که چقدر این افراد فرومانده و بیچاره هستند. و البته که این رفتارشان صدمه و درد بسیاری را برای قربانی آنها به همراه خواهد داشت.

اثرات تحقیر عمومی

کسانی که هدف این نوع رفتارها بوده اند می دانند که قرار گرفتن در آن موقعیت بسیار ناجور است و باعث ناراحتی و حتی بعضاً لال شدن فرد می شود.

حتی ممکن است باعث اضطراب اجتماعی افراد شده و در جمعی که شاهد تحقیر آنها بوده اند، گوشه گیر و خجالتی شوند.

و در نهایت اگر تحقیر صورت گرفته برخی از موضوعات حساس را هدف قرار داده باشد، ممکن است برای پاک کردن اثرات آن به مشاوره نیاز باشد.

نکاتی برای برخورد با تحقیر در جمع

اغلب افراد حس بدی از تحقیر شدن در جمع دارند، پس داشتن برخی مهارت ها برای مقابله با آن می تواند مفید واقع شود.

بخاطر داشته باشید که تلافی کردن تحقیر دیگری، هیچوقت فکر خوبی نیست زیرا نه تنها با این کار باهوشتر به نظر نمی رسید بلکه فقط وضعیت را تشدید و بدتر خواهید نمود.

برخورد با گستاخی و بی ادب افراد با همان رفتار، شما را تا سطح همان شخص پایین می کشاند.

پس وقتی یکی از دوستان، همکاران یا یکی از اعضای خانواده، شما را در مقابل دیگران تحقیر می کند چه کار باید انجام دهید؟

  1. موضوع را عوض کنید.

با وجودیکه نمی توانید کاری کنید که شخص، حرفهای خود را پس بگیرد، اما می توانید موضوع بحث را تغییر دهید با این امید که او از این نکته متوجه رفتار اشتباهش بشود. شاید هم لازم باشد چندبار این کار انجام دهید تا اثر کند.

  1. گفتگو را قطع کنید.

اگر رفتار فرد خیلی برای شما سنگین بود و شما را معذب کرد، می توانید گفتگو را همانجا قطع کرده و محل را ترک کنید.

بزرگترین ریسک آن این است که بقیه افراد مانده در جمع پشت سر شما حرف بزنند. در این صورت هم، مشکل از آنهاست و شخصیت آنها را نشان خواهد داد.

  1. به او بگویید دست از این کار بردارد.

شاید ببینید که آن شخص متوجه نمی شود چه کاری دارد انجام می دهد. در این صورت او را همانجا صدا کنید و به او بگویید رفتارش اشتباه است.

البته مراقب باشید که شما مثل او تحقیر آمیز رفتار نکنید. شاید برای تلافی رفتارش وسوسه شوید اما تحقیر شخص دیگر نباید هدف شما باشد.

  1. رفتار او را برگردانید.

وقتی کسی برای خجالت دادن و معذب کردن شما در جمع چیزی می گوید یا کاری انجام می دهد، می توانید خیلی عادی و بدون حالت چهره و کلام خاص و معنادار، به او بگویید:

“روز بدی داشتی؟”

“چرا اینو گفتی/ چرا این حرف رو زدی؟” یا

“فکر می کنی چیزی که الان گفتی مشکل رو حل می کنه؟”

با این شیوه اگر حواسش نباشد سریع متوجه موقعیت می شود و اگر کاملاً عمدی اینکار را انجام داده باشد، تحقیرش به خودش (که شروع کننده آن بوده) بر می گردد.

  1. او را کنار بکشید.

همچنین می توانید با احتیاط او را کناری بکشید و بگویید باید خصوصی با شما صحبت کنم.

سپس به او بگویید چقدر رفتارش شما را ناراحت می کند و وقتی این حرف ها را می زند چقدر حس بدی به شما می دهد و ممنون می شوید که دیگر این رفتار را با شما نداشته باشد.

  1. او را نادیده بگیرید.

یکی از مواردی که ممکن است در نظر داشته باشید این است که هنگام تحقیر شدن، شخص خاطی را نادیده بگیرید و با او صحبت نکنید طوری که انگار در جمع وجود ندارد.

این گزینه ممکن است شما را بی ادب جلوه دهد، مگر اینکه برای همه افراد حاضر در جمع مشخص باشد که دلیل اینکار شما چیست.

مثل اساتید و معلمانی که برای آموزش و تلنگر زدن به دانشجو و دانش آموزان خود نیاز دارند این کار را انجام دهند.

  1. همراه با شخص بخندید.

وقتی کسی در جمع با شما شوخی می کند، شاید بخواهید همراه او بخندید تا سنگینی فضا را برای خودتان سبک تر نمایید – بقول معروف زهر رفتارش را بگیرید.

این باعث می شود دیگران بدانند که شما خیلی خشک نیستید. ولی اگر تحقیر صورت گرفته،‌ بی رحمانه باشد یا در مورد چیزی است که شما نمی خواستید دیگران بدانند، این تاکتیک را مناسب نیست.

  1. خود را با مهربانی محاصره کنید

هیچ کس شایسته تحقیر در جمع نیست، بنابراین افرادی را پیدا کنید که مهربان و حامی هستند و حتی فکرش را نمی کنند که با شما چنین رفتاری داشته باشند.

با وجود داشتن چنین اطرافیانی، حتی اگر یک فرد بدجنس ​​در گروه باشد هم برای مقابله با رفتار بد او پشتیبانی کافی خواهید داشت.

گاهی حتی نیازی نمی شود شما کاری انجام دهید زیرا آنها بجای شما رفتار بد فرد خاطی را دفع می کنند.

  1. از آن شخص دوری کنید.

اگر همه راه های مذکور به در بسته خورد، از هرکسی که شما را معذب و خجالت زده می کند دوری کنید. زندگی کوتاهتر از آن است که خود را در چنین شرایطی نگه دارید.

ممکن است با این کار فرد مورد نظر هم جویای این شود که چرا از او دوری می کنید و این که پاسخ او را بدهید یا خیر به خود شما بستگی دارد،

اما اگر تصمیم گرفتید که دلیلش را بگویید، حتما این کار را به شکل خصوصی انجام دهید تا شما هم باعث شرمساری او نشوید و بگذارید خودش هم بداند شما نمی خواستید او را شرمنده کنید.

وقتی متوقف نمی شود چه؟

برخی از افراد هرگز نمی خواهند دست از تحقیر و تمسخر شما در جمع بردارند، و برایشان مهم نیست که چه کاری انجام می دهید، آنها به تحقیر و تمسخر کردن ادامه می دهند.

به یاد داشته باشید که شما نمی توانید کسی را تغییر دهید. آنها باید متوجه خطای رفتاری خود بشوند و بخواهند آن را اصلاح کنند. پس وقتی دور و بر این افراد هستید، موقر و با اعتماد به نفس باشید، مابقی مشکل آنها است.

زمانهاییست که فردی رفتارهای تحقیر آمیز خود را از حد گذرانده و آن را به قلدری و زورگویی تبدیل می نماید.

اگر احساس کردید که قربانی آزار و اذیت وی شده اید، از او تا جاییکه می توانید فاصله بگیرید و اگر این امکان برای شما وجود ندارد، به یک مقام بالاتر اطلاع دهید.

و اگر شما فردی هستید که ناخواسته دیگری را تحقیر کرده اید:

عذر خواهی کنید. اگر بخاطر رفتار اشتباه یا گفتن چیزی که نباید می گفتید مورد بازخواست قرار گرفتید، هیچ مشکلی نیست که عذرخواهی کرده و نظر خود را تغییر دهید و سپس به راه خود ادامه دهید.

به چیزی نپردازید که باعث شود همه اطرافیان آرزو کنند ای کاش هرجای دیگری بودند به جز آنجا.

وقتی فرزندان شما تحقیر می شوند:

بیشتر والدین از تصور تحقیر فرزندانشان در جمع، نگران و پریشان می شوند، اما سرانجام این اتفاق خواهد افتاد.

بهتر است آنها را با برخی از مهارتهای پایه ی اجتماعی، متناسب با سن آنها، مجهز کنید. نکات فوق را به آنها یاد بدهید و در صورت لزوم آن را تقویت نمایید.

هرچه زودتر یاد بگیرند که چگونه با این مسئله کنار بیایند، در آینده بهتر و مجهزتر عمل خواهند نمود.

وقتی هم اولین نشانه تبدیل تحقیر به قلدری و زورگویی را برای فرزند خود مشاهده کردید، به مدیر مدرسه اطلاع دهید.

ضمن اینکه تفاوت این دو را برای فرزندتان توضیح می دهید و به او می گویید از کجای این مرز نباید عبور کرد.

برگرفته از :
thespruce.com

حرفه ای در ۲ دقیقه

دوست داری توی یک دوره رایگان شرکت کنی؟

کافیه فقط روی دکمه روبرو کلیک کنی

رایگان اما ارزشمند با بروز رسانی هفتگی

حرفه ای در ۲ دقیقه