مثلاً اینکه بدانید به هنگام تعامل با سهامداران حیطه کاری خود، اتیکت درست کسب و کار چیست و آن را رعایت کنید؟

بسیار مهم است که نسبت به رفتارهایی که از شما به عنوان فاندر (مؤسس یا بنیانگذار) یک شرکت انتظار می رود، آگاه باشید.

هرچقدر در مورد فرهنگ غیر رسمی و هر چه پیش آید خوش آید استارت آپها صحبت کنیم، به عنوان فاندر نیاز داریم که به رفتارمان توجه مضاعفی داشته باشیم و اتیکت کسب و کار مناسبی را به نمایش بگذاریم چون نماینده شرکتمان هستیم نه فقط نمایش دهنده یک فرد.

در اینجا چند پیشنهاد برای نشان دادن رفتار کسب و کار عالی آورده می شود:

 • جلسات

  چه یک جلسه رسمی با ملاحظات رسمی در یک شرکت باشد، چه یک جلسه غیر رسمی با صرف چای یا قهوه، حتماً پیش از ورود به جلسه قدری در مورد آن شخص و سابقه اش تحقیق کنید.
  شگفت زده خواهید شد وقتی ببینید که سرچ ۲ دقیقه ای در گوگل چه اطلاعاتی را به شما نشان خواهد داد. آماده بودن، همیشه خوب است.

 • به همان اندازه که دوست دارید شنیده شوید، به فرد مقابل خود گوش دهید

  ارتباط یکسویه هیچ وقت نتایج مطلوبی در بر نخواهد داشت. شما نیاز دارید که مکالماتِ بازی داشته باشید که صرف نظر از مکالمه، بازخورد مشتریان، پیشنهادات سرمایه گذاران و شکایات رقبا را دریافت کنید.
  از قانون “بیش از اینکه حرف بزنید، گوش دهید”، پیروی کنید. این امر به ارتقاء سریعتر کسب و کار شما کمک خواهد کرد.

 • قبل از معرفی، سؤال کنید

   هیچ محدودیتی برای درخواست معرفی در صحنه استارت آپ وجود ندارد. اما بخاطر داشته باشید که سر همه شلوغ است. اگر یک فرد را بدون اطلاع به یک رابطه وارد کنید، او را در یک غافلگیری سختی قرار می دهید.
  پس قبل از این کار، از او بپرسید و اطلاع دهید و سپس ایمیل درخواستی برای کمک/مشاوره/همکاری و غیره را به او ارسال کنید.

 • بین اعتماد به نفس داشتن و زیادی اعتماد به نفس داشتن تفاوت قائل شوید

  بله، می دانیم که شما کسی هستید که رایج ترین محصول یا خدمات بازار را راه اندازی کرده اید. می دانیم که یک ایده عالی داشته اید و امروز کارآفرین موفقی هستید.
  این موضوع باعث قدری غرور و افتخار و اعتماد به نفس می شود، اما باید بدانید که چه زمانی اعتماد به نفس است و چه زمانی به تکبر تبدیل می شود. پس مرزهای آن را به طور واضح مشخص کنید و از مرز اعتماد به نفس عبور نکنید. اگر عبور کنید هیچ کس شما را نخواهد پذیرفت.

 • همیشه جوّ برد-برد خلق کنید

  هنگامی که با مشتری، تأمین کننده یا سرمایه گذار مذاکره می کنید، معمولاً تنها دو گزینه در اختیار دارید- یا آن را ادامه دهید یا ترکش کنید. اما همیشه بهتر است که به وسط آن بروید.
  شما چند قدم بردارید، طرف مقابلتان نیز چند قدم خواهد برداشت. این کار به شما کمک می کند که یک موقعیت بُرد برای هر دو طرف ایجاد نمایید، و در نتیجه پیروز قلب این جریان خواهید بود.

 • تلفنهای همراه

  همیشه به هنگام حضور در جلسه، تلفن همراه خود را روی حالت سکوت قرار دهید. پاسخگویی به تلفن همراه در وسط جلسه پسندیده نیست و نوعی بی احترامی به مخاطبان محسوب می شود.
  اگر فکر می کنید که تماس مهمی است، عذرخواهی کنید، بیرون بروید و خیلی کوتاه پاسخ داده و برگردید. هیچ مخاطبی دوست ندارد که زمان طولانی را منتظر بماند.

 • انتخاب یک مکان برای جلسه

  زمانی که از کسی درخواست برگزاری یک جلسه را دارید، اجازه دهید آنها در مورد محل جلسه تصمیم بگیرند. این امر به هر دو طرف شانس مساوی برای تصمیم گیری در مورد جلسه را می دهد. همچنین اثر مثبتی در مورد دید باز شما نسبت به گزینه های پیشنهادی، بر دیگران خواهد گذاشت.

 • توصیه

  توصیه تنها چیزی است که در این جهان رایگان است. هیچ توصیه ای نکنید مگر اینکه از شما خواسته شود.

موارد فوق تنها چند پیشنهاد بودند. برخی افراد/ استارت آپها ترجیح می دهند که کاملاً رسمی باشند و قوانین و رفتارهای درست را رعایت می کنند، در حالیکه بسیاری از استارت آپها نمای غیر رسمی را انتخاب کرده و تمایل دارند که راحت باشند.

هر دو روش خوب هستند مادامیکه با همه به طور مساوی رفتار کنید و در سبک غیر رسمی، در راحت بودن زیاده روی نکنید. برخی اصول رفتاری از فاندرها انتظار می رود و شما نمی توانید آنها را ندیده گرفته و رعایت نکنید.

منبع: startuphyderabad.com