در حال بارگزاری ...

آیا می توانیم از ایموجی ها در ارتباطات تجاری استفاده کنیم؟

تصویر یک را شکل بده
آیا می توانیم از ایموجی ها در ارتباطات تجاری استفاده کنیم؟

شاید ایموجی ها بامزه باشند، اما آیا مناسب محل کار هم هستند؟

یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد – و یک ایموجی (یا همان صورتک مجازی) نه تنها می تواند بجای کاراکترهای متنی زیادی استفاده شود و شما را از نوشتن و تایپ کردن نجات دهد، بلکه اغلب قابلیت بیان آنچه که یک متن ساده نمی تواند منتقل کند را نیز دارد. ایموجیها می توانند قدری جذابیت نیز به محتوای شما اضافه کنند، حال این محتوا می تواند هر چیزی باشد (پیام، پست، و غیره).

حال با وجودیکه ایموجی ها در کمپین‌های بازاریابی پیامکی و در شبکه های اجتماعی رایج شده‌اند، ولی نحوه استفاده از آن‌ها در ارتباطات کاری و حرفه ای هنوز هم سوال برانگیزه بوده و افراد می خواهند بدانند که آیا باید از آنها در چنین ارتباطاتی استفاده نمایند یا خیر؟

اصلا ایموجی ها چه هستند؟

ایموجی ها بر اساس نمادهایی از کمیک های ژاپنی ساخته شده اند و احساسات را از طریق ارتباطات دیجیتال بیان می کنند. ایموجی‌ها غیررسمی، و جذاب هستند و اغلب برای تزریق شوخی و طنز به مکالمات دیجیتال استفاده می‌شوند. ایده پشت آنها این است که هنگام ارسال ایمیل، پیامک یا پیام شبکه های اجتماعی، به کسی که زبان بدن شما را نمی بیند، بتوانید قدری حس و واکنش را همراه پیام خود نمایید. ایموجی ها در یک محیط کاری موانع موجود در ارتباطات رسمی را از بین می برند و مکالمات را در سطح شخصی پایین می آورند.

مزایای استفاده از ایموجی ها در محل کار:

 1. ایموجی ها یک رویکرد شخصی اضافه می کنند.

  اگر خیلی رسمی و جدی باشید، ممکن است مشتریان بالقوه را دور نگه دارید. مشتریان شما انسان هایی هستند که احساسات دارند. ابراز احساسات خود به عنوان یک فرد حرفه ای، می تواند برای جنبه انسانی مشتری شما جذاب بوده و به طور بالقوه مشتریان بیشتری را جذب کسب و کار شما نماید. ایموجی ها همچنین می توانند به تقویت روابط موجود کمک کنند.

نکته: وقتی از ایموجی ها به درستی استفاده شود، می توانند به ایجاد یک حس اجتماعی و جو مثبت بین همکاران کمک نمایند.

 1. به عنوان نمایی از صداقت عمل می کنند.

  ایموجی ها به شما کمک می کنند تا با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید زیرا به نظر می رسد که عباراتی صادقانه هستند. استفاده از ایموجی ها در یک محیط کاری برای مشتریانتان این برداشت را می سازد که شما فردی صادق و قابل دسترس هستید. پس همیشه از ایموجی مناسب برای پیام خود استفاده نمایید.

 2. توجه خواننده را جلب می کنند.

  ایموجی ها علاوه بر جلب توجه کردن، بر یک پیام مهم تاکید می کنند و روح را به ارتباطات شما تزریق می نمایند. ضمن اینکه می توانند تعامل مخاطب را افزایش دهند. و همین موضوع به نوبه خود می تواند تصویر برند شما را ارتقا دهد.

معایب استفاده از ایموجی ها در محل کار:

اکثر برنامه‌های پیام‌رسان، حتی برنامه‌های تجاری، منویی از ایموجی ها را ارائه می‌دهند. اما فقط به این دلیل که آنها در دسترس ما هستند به این معنی نیست که باید از آنها استفاده کنیم. در اینجا برخی از نگرانی‌های مربوط به استفاده از ایموجی‌ها در محیط کار و نمونه های آن را برای شما ذکر می کنیم که شاید با دانستن آنها تصمیم بگیرید از آنها دوری نمایید.

 1. ایموجی ها جهانی نیستند.

  حتی اگر ایموجی ها در یک لحظه از ارتباطات شما مناسب باشند، ولی همیشه قرار نیست برای منظور شما درست کار کنند. به گفته آندریا لِهر ، استراتژیست ارتباط با برند در Fractl، هیچ توافق جهانی در مورد اینکه ایموجی های خاصی فلان موضوع را بیان می کنند، وجود ندارد.

  لهر می‌گوید: «افراد، تجربیات شخصی خود را در مورد نحوه تفسیر و تعبیر یک ایموجی به همراه می‌آورند، به همین دلیل وقتی بعد از چیزی که به نظرتان بسیار خنده‌دار رسیده، از یک شکلک با اشک‌های جاری استفاده می کنید، طرف دیگر پیام از این تعجب می کند که چرا شما ناراحت هستید»

  مارتی استل لوندستروم که بنیانگذار Polished Professionals و یک وکیل مجرب و مشاور اتیکت معتبر در Manners Pro هست نیز چنین اضافه کرد که «ایموجی ها ممکن است در ترجمه ذهنی افراد نیز تغییر کنند. مثلاً وقتی از ایموجی با چهره قرمز استفاده می شود ممکن است برای یک نفر به معنای “عصبانیت” باشد، و برای فردی دیگر به عنوان “خجالت کشیدن” تعبیر شود.» و همین موضوع می تواند باعث سردرگمی و حتی قطع ارتباط بین دو طرف آن پیام شود.
 2. باعث می شوند که شایستگی شما کمتر به نظر بیاید.

  ایموجی ها وقتی در ارتباطات کاری استفاده می شوند می توانند میزان شایستگی کارمندان را کمتر و آنها را غیرحرفه ای جلوه دهند و همین می تواند شهرت شما را به عنوان یک فرد متخصص واجد شرایط و شایسته از بین ببرد.

  لهر افزود: «ایموجی‌ها شکل جدیدتری از ارتباطات دیجیتال هستند، بنابراین اگر گیرنده شما فرد مسن‌تری نسبت به نسل شماست، یک شکلک می‌تواند از شایستگی شما در نظر او بکاهد، زیرا گیرنده شما انتظار مکاتبات سنتی‌تری را دارد.»

استفاده از ایموجی ها در محل کار

با وجود نگرانی‌ها، بسیاری از کارمندان هنوز از ایموجی ها استفاده می‌کنند – نه تنها به این دلیل که نسل هزاره (تقریبا دهه 60 تا 80 در ایران) درصد زیادی از نیروی کار را تشکیل می‌دهند، بلکه به دلیل استفاده گسترده از ابزارهای دیجیتال اداری امروزی که تعاملات کاری راحت را ترویج می‌کنند.

 • زمینه مهم است

اینکه آیا باید از ایموجی ها در محیط کار خود استفاده کنید یا خیر، به زمینه و فضای کاری شما بستگی دارد. اگر محیط کار شما غیررسمی است، ایموجی ها به احتمال زیاد قابل قبول تر هستند، به خصوص اگر همکارانتان به طور مکرر از آنها استفاده می کنند.

هیلاری هافکه، مدیر روابط عمومی، می گوید: « تقلید آیینه ای رفتار، یک استراتژی اثبات شده برای ارتباط حضوری است، و من معتقدم که همین امر به صورت آنلاین نیز صادق است. ایموجی‌ها برای برخی از ایمیل‌های کاری مناسب هستند، همانطور که شوخی‌ها در برخی از مصاحبه‌های شغلی مناسب محسوب می شوند. شما فقط نیاز دارید که مخاطب خود را بشناسید.»

بنابراین از ایموجی ها در ارتباط با افرادی که به خوبی آنها را نمی شناسید استفاده نکنید. هنگام پیام دادن به رئیس و مخصوصاً با مشتریان خود مراقب باشید. اگر رابطه راحتی با کسی ندارید، بهتر است از هر چیزی که به طور بالقوه می تواند او را از شما دور کند، اجتناب کنید.

جیمز مک کارتی، مدیر عامل شرکت Placement Labs می گوید: «اگر برای یک مشتری جدید یا مشتری تجاری که هنوز شخصاً با آنها ملاقات نکرده اید، یک ایمیل کاری حرفه ای ایجاد می کنید، توصیه می کنم از استفاده از ایموجی ها در هر نوع مکاتبه با آنها اجتناب کنید. با این حال، اگر گیرنده ایمیل یک همکار یا کارمند باشد یا مشتری‌ای که با او رابطه دوستانه و مکالمه‌ای دارید، باید بتوانید هرچقدر می خواهید از ایموجی‌ها استفاده نمایید.»

برای پاسخ به یک شکایت یا مشکل جدی هم ایموجی ها نامناسب هستند. سیماس ایگان، مدیر فروش و بازاریابی در Campaigner، چنین اضافه می کند که «مهمتر از همه، اگر از معنای یک ایموجی مطمئن نیستید، از آن استفاده نکنید و هرگز یک کلمه را با ایموجی جایگزین ننمایید»

مک کارتی می‌گوید: «زندگی کاری بدون ایموجی برای من کسل‌کننده به نظر می‌رسد، اما این را هم می‌دانم که بعضی اوقات استفاده از آنها لازم نیست.»

 • مخاطب خود را بشناسید

قبل از استفاده از ایموجی ها، مطمئن شوید که اطلاعات جمعیت شناختی مخاطبان خود از جمله رنج سنی، جنسیت، جایگاه و مقام و … آنها را می دانید. و به این شکل از سلیقه حدودی آنها مطلعید. به عنوان مثال، افراد مسن ممکن است با ایموجی ها احساس ناراحتی کنند یا حتی ندانند منظور آنها چیست.

ایگان گفت: «اگر ایمیلی برای سرپرست، مدیر اجرایی یا مشتری خود می‌فرستید یا در یک محیط شرکتی کار می‌کنید، ممکن است ایموجی ها مناسب آن نباشند. اما برای نسل هزاره و همکاران جوان‌تر یا در یک محیط کاری استارت‌آپی، ایموجی‌ها ممکن است محبوب‌تر و قابل قبول‌تر باشند.»

توجه توجه: در ارتباطات کاری، باید از ایموجی ها به شکلی عاقلانه و انتخابی استفاده شود، زیرا همه بخش ها امکان استفاده از ایموجی ها را نمی دهند. به عنوان مثال، بخش حقوقی امکان استفاده از ایموجی ها که به محیط رسمی تعلق ندارند را نمی دهد.

کسب و کارها چگونه از ایموجی ها استفاده می کنند؟

بازاریابی

ایموجی ها اغلب زمانی استفاده می شوند که بازار هدف نسل هزاره باشد. یک ایموجی ساده توجه نسل های جوان را به خود جلب می کند. با این حال، ایموجی های تصادفی را بدون برنامه به مخاطبان خود ارسال نکنید. یعنی اگر می خواهید از یکی از آنها استفاده کنید، معنی آن را بدانید.

علاوه بر این، مطمئن شوید که آن ایموجی با محتوای بازاریابی شما مرتبط است و با برند آنلاین شرکت شما همخوانی دارد. اگر اینطور نباشد، هر پیام بازاریابی که ارسال کنید بی‌ اثر شده یا حس عدم صداقت شما را ایجاد می کند.

نکته بسیار مهم : در بازاریابی ایمیلی، ایموجی ها نشان داده اند که می توانند به افزایش نرخ باز شدن ایمیلها (توسط گیرنده) کمک نمایند. با این حال، آن ایموجی ها باید به ایمیل و شرکت شما مرتبط باشند. اگر چنین نباشد، می توانند اثر منفی بر نرخ باز شدن ایمیلها بگذارند.

ارتباطات

بیشتر ارتباطات ما با نشانه های غیرکلامی شکل می گیرند. ایموجی‌ها احساسات را به مکالمات رسمی اضافه می‌کنند و با شفاف‌سازی لحن گفتگوی نوشتاری، به ایجاد مکالمات غنی‌تر و معنادارتر کمک می‌کنند. این موضوع می تواند از تعبیر منفی پیام شما در ذهن گیرنده جلوگیری نماید. در اینجا چند قانون برای استفاده از ایموجی ها در مکالمات رسمی برای شما می آوریم:

 • هرچقدر کمتر، بهتر. مطمئن شوید که موقع ایمیل زدن، از ایموجی های کمی استفاده کرده اید. و فقط از ایموجی هایی استفاده کنید که برای محیط کار مناسبند.
 • تا زمانی که سبک مکالمه گیرنده خود را متوجه نشده اید، از ایموجی ها در گفتگوی ایمیلیتان استفاده ننمایید.
  *از نمونه ایمیل فرد گیرنده، الگوبرداری و پیروی کنید. اگر از ایموجی ها استفاده می کند، شما هم می توانید چنین فرض کنید که استفاده از ایموجی ها اشکالی ندارد.
 • یک معنای مشترک برای ایموجی ها ایجاد کنید. بسیار مهم است که ایموجی هایی که در کسب و کار و بیزینس استفاده می کنید برای همه معنی یکسانی داشته باشند و احتمال تنش را کاهش دهند.
 • در مورد مکالمات ایمیلی حرفه ای، ایموجی نگذاشتن بهتر از پذیرش ریسک معنای اشتباه آن است، چون حرفه ای گری بر شخص غالب است.

منبع: 

business.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *