در حال بارگزاری ...

در محیط کار چطور هدیه بدهیم؟

تصویر یک را شکل بده
در محیط کار چطور هدیه بدهیم؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که آیا دادن هدیه به یک مشتری یا شخصی در دفتر کار کار مناسبیست یا خیر؟ و اگر مناسب هست، چه هدیه ای باید بدهید؟ مواردی وجود دارد که باید پیش از تصمیم گیری مد نظر قرار دهید، از جمله خط مشی شرکت درباره این موضوع. خواه یک هدیه برای تشکر از مشتری باشد خواه هدیه ای گروهی برای رئیس، حفظ آداب و اتیکت کاری همیشه ضروری است.

برای هدیه دادن در محیط حرفه ای احتیاط کنید

چه بخواهید تولدی را جشن بگیرید، چه بخواهید سخاوت خود را در مناسبتها و تعطیلات نشان دهید، هدیه دادن به روابط کاری می تواند بسیار حساس باشد، بنابراین رعایت اتیکت و آداب مناسب آن ضروری است. شما باید از مناسب بودن هدیه مطمئن شوید و از آداب و رسوم و هنجارهای صنعت خود پیروی نمایید. حتماً دلیلی داشته که این آداب و هنجارها وضع شده اند. و بهتر است هیچوقت انتظار جبران هدیه خود را از فر د مقابل نداشته باشید.

در برخی از کشورها، صرف نظر از اینکه دلیلش چیست، هدایای کاری مناسب محسوب نمی شوند. در برخی از کشورها هم روش های خاصی برای بسته بندی هدیه وجود دارد. اگر از آنچه که مناسب و قابل قبول است اطمینان ندارید، در مورد فرهنگ آنجا تحقیق کرده تا به این موضوع پی ببرید. اگر این کار را نکنید بهترین نیت و منظورها هم ممکن است برای شما نتیجه عکس بدهد و رابطه آتی شما با آن فرد را به موقعیت ناجوری بکشاند.

برخی از معمول ترین زمان های هدیه دادن در دنیای کسب و کار شامل موارد زیر است:

 • پس از اتمام یک پروژه
 • برای جشن یک ترفیع
 • عروسی و تولد یک نفر
 • تولد نوزاد یک شخص
 • برای تحسین و قدردانی از کسی که فراتر از وظیفه اش عمل کرده
 • برای جشن گرفتن چیزی در رابطه با تجارت مانند جذب یک مشتری جدید، ترفیع یا یک سال پرسود
 • و در طی تعطیلات

چگونه یک هدیه مناسب انتخاب کنیم

هدایایی که برای یک شریک تجاری یا مشتری انتخاب می شوند باید خلاقانه و متناسب باموقعیت باشند. با این حال، همیشه از هر چیز بیش از حد شخصی که ممکن است به عنوان یک رشوه تعبیر شود یا باعث توهین به گیرنده یا معذب ساختن او شود، خودداری کنید. به یک شریک کاری یا همکار ، لباس خواب، عطر گران قیمت یا جواهراتی که مربوط به کار و محیط حرفه ای نیست، ندهید.

نمونه هایی از هدایای مناسب حرفه ای عبارتند از:

 • سبد میوه
 • جعبه آبنبات/شکلات
 • دسته گل
 • شال/روسری یا کراوات
 • پورتفولیو یا کیف چرم
 • کتابی از نویسنده مورد علاقه گیرنده
 • محصولات تولید شده توسط شرکت شما
 • بلیط رویدادها و اجراها (نمایش، کنسرت، و …)

کلکسیون های اداری، جشن ها و مهمانی های هدیه باران

هدیه دادن و جشن گرفتن در دفتر را می توان به روش های مختلفی انجام داد. شاید شما و همکارانتان ترجیح دهید که با کمک هم هزینه یک هدیه خوب را پرداخت نمایید تا اینکه هریک از شما به تنهایی یک هدیه کوچکی تهیه و ارائه کند. اگر روش اول (یعنی جمع آوری پول یک هدیه خوب) را انتخاب کردید، رنج هزینه پیشنهادی را اعلام کنید و به افرادی که قادر به پرداخت آن نیستند هم توجه داشته باشید. کسانی که می خواهند هدیه شخصی تری بدهند باید این حق را داشته باشند که بخشی از هزینه هدیه دست جمعی را بپردازند و هدیه شخصی خود را در فضای خصوصی تری اهدا کنند.

هنگام جشن، به خاطر داشته باشید که آنجا یک دفتر کار است. مراقب زمان، رفتار مناسب خود و نیازها و الزامات کاری و حرفه ای باشید. در اغلب اوقات بهتر است که از فرد گیرنده بخواهید هدیه را در مقابل تیم باز کند.

هر نوع جشن هدیه بارانی باید در ساعات استراحت یا ناهار برگزار شود. مشارکت در جشن نباید برای همه الزامی باشد، اما اگر این جشن در محل کار برگزار می شود، باید از همه اعضای تیم میهمان افتخاری دعوت به عمل آید. اگر می خواهید کسی از آن تیم را کنار بگذارید، پس جشن را هم در جای دیگری برگزار کنید.

هدایایی از مدیران به کارمندان

در بیشتر موقعیتهای کاری، مدیران فقط به کسانی که مستقیماً زیر نظر آنها کار می کنند هدیه می دهند. اگر دپارتمان او بزرگ باشد، با ده-دوازده کارمند یا بیشتر باشد، از مدیران نباید انتظار داشت که برای هر شخص هدیه خاص و مجزایی تهیه کنند. اما برای یک مدیر قابل قبول است که گردهمایی کوچکی با ارائه گزارشات مستقیم برگزار نموده و هدایای مناسب و کوچکی به کارمندان ارائه دهد. با این کار حس خوبی برای کارمندانش خواهد ساخت که برای جایگاه و تصویر خودش هم خوب است.

هدایای کارمندان به مدیران

بیشتر اوقات از کارمندان انتظار نمی رود که به مدیران خود هدیه دهند. با این حال ، هدایای کوچک و ارزان قیمت گزینه های مناسبی هستند، به شرطی که با سلیقه خوبی انتخاب شده باشند. قاب عکس، ماگ، و کتابهایی در مورد موضوعات مورد علاقه مدیران، هدایای ایده آلی برای رؤسا محسوب می شوند.

هدیه گران قیمت از طرف یک کارمند به یک سرپرست، هرگز انتخاب مناسبی نیست. اگر کسی ندانسته چیزی را انتخاب کند که بیش از حد معمول هزینه دارد، مثل ست چمدان مسافرتی یا یک عطر گران قیمت، این وظیفه سرپرست است که با کمال احترام و ادب آن رد کرده و بگوید:”من قدر وقت و حسی که برای چنین هدیه ای صرف کرده اید می دانم و بابت آن از شما بسیار سپاسگزارم، اما نمی توانم چیز به این گران قیمتی را قبول کنم.” اگر افراد دفتر شما بخواهند دست جمعی هدیه ای گرانقیمت و بزرگتر، از جانب تیم، برای شما تهیه کنند، مادامیکه معیارهای مناسب ذکر شده را داشته باشند، مشکلی ندارد.

از دادن هر چیزی که سرپرست شما را در وضعیت بد یا معذب کننده ای قرار دهد، خودداری کنید. چون این کار ممکن است او را ناراحت کند و در آینده بین شما و او اختلافات یا فضای ناجوری را ایجاد نماید.

ایده های هدیه های دست جمعی:

 • بلیط یک رویداد ورزشی یا فرهنگی
 • یک کارت هدیه از رستوران مورد علاقه مدیر تا در -کنار همسر یا دوستان خود از غذاهای آن لذت ببرد
 • یک کیف چرمی

هدایای اداری برای قدردانی

همیشه در اسرع وقت از هر هدیه ای که دریافت می کنید قدردانی نمایید. نوشتن یک یادداشت تشکر دست نویس همیشه مطلوب تر از ایمیل یا ارسال پیامک است. اگر تعداد زیادی هدیه دریافت می کنید، وقت شرکت را برای نوشتن یادداشتهای تشکر صرف نکنید. این کار را بعد از ساعت کاری انجام دهید. به حافظه خود نیز اعتماد نکنید. هنگامی که هر هدیه را باز می کنید، نام هدیه دهنده و شرح مختصری از آن را یادداشت نمایید.

یادداشت تشکر ممکن است مختصر باشد، اما در هر یادداشت، نکته منحصر به فردی در مورد هدیه فرد ذکر کنید مانند:”از ماگ قهوه ای که به من هدیه داده اید، متشکرم. از این به بعد هر روز صبح در دفترم از این ماگ استفاده خواهم کرد” یا “به خاطر کارت هدیه ی رستوران مورد علاقه ام که به من هدیه داده اید، سپاسگزارم. شنیده ام که بهترین ماهی شهر را سرو می کند”. برای ارسال هم می توانید یادداشت ها را شخصاً تحویل فرد دهید یا از طریق پست ارسال نمایید.

برگرفته از :

thespruce.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *