در حال بارگزاری ...

“اجازه بدین …. نه، شما اجازه بدین”

تصویر یک را شکل بده
“اجازه بدین …. نه، شما اجازه بدین”

زمانی که در محل کار هستم، انتظار ندارم که یک آقا برای گرفتن کت، بارانی، چتر و … به من کمک کند، با این وجود وقتی با شوهرم بیرون می روم، این انتظار را از شوهرم دارم. آیا عجیب است؟

این سوال که یکی از شرکت کنندگان در سمینار از من پرسید زمینه ای شد برای مطرح کردن موضوع “اتیکت کمک کردن” – برای آن دسته از لطافتهای جنسیتی که شامل کمک آقایان به خانمها می شود مثل گرفتن کتشان، حمل بسته ها، یا باز کردن در. این موضوع می تواند شناخت زنان و مردان نسبت به رفتار مناسب را به چالش بکشد، زیرا ممکن است آنچه در زندگی شخصیشان انجام می دهند با آنچه در محیط کارشان قابل قبول است، متفاوت باشد.

در اجتماع بسیاری از مردان به خانمها کمک می کنند. اما بسیاری از روشهای تعامل مردان و زنان در دنیای کسب و کار امروز تغییر کرده است، زیرا جنسیت به نفع جایگاه حرفه ای، کنار رفته است.

آیا شما نباید و نمی توانید به کسی کمک کنید؟ البته که باید، و البته که می توانید. هم زنان و هم مردان باید به یکدیگر کمک کنند اگر هر کدام کمکی خواستند.

اما اگر این کمک بیش از حد باشد، زنان ممکن است به عنوان افرادی که به مراقبت (یا حمایت) نیاز دارند دیده شوند. این تصویری نیست که یک زن آن را در محیط کار بخواهد اگر طالب مسئولیت و نفوذ بیشتر در یک سازمان باشد.

در اینجا شش زمینه ای که ممکن است برای مردان و زنان در محیط کاری گیج کننده باشد و چند استراتژی برای حل و فصل آنها آورده می شود:

۱- حمل بسته ها. 

به هرکسی که به کمک نیاز داشت فارغ از جنسیت، پیشنهاد کمک دهید.

۲- گرفتن کت.

این قانون نیز مثل مورد بالا، برای همه صدق می کند: هر کسی که برای بیرون آوردن یا گرفتن کتش به کمک نیاز داشت به او کمک کنید، چه زن چه مرد.

۳- باز کردن در.

 هر کسی که اول به در رسید، فارغ از جنسیت، باید آن را باز کند و برای شخصی که پشت سرش قرار دارد، نگه دارد. یک میزبان مهربان نیز سعی می کند زودتر به در برسد و آن را باز کرده و برای مهمانش نگه دارد. و یک کارمند جوانی که بی درنگ خود را به در رسانده و آن را برای ارشد و بزرگتر از خودش باز کرده و نگه می دارد نیز از هوشمندی خوبی برخوردار است.

نکته تامل برانگیز


اگر کسی در را برای شما باز نگه داشت، حتماً تشکر کنید. نادیده گرفتن این کار، گستاخی و بی ادبی است.

اگر کسی از شما به خاطر نگه داشتن در تشکر نکرد چه؟ برخی افراد می گویند وقتی کسی تشکر نمی کند، آنها با کنایه می گویند “خواهش می کنم”. من اینگونه پاسخ دادن را هیچ جا توصیه نمی کنم.


۴- کشیدن صندلی برای دیگران.

 هم زنان و هم مردان خودشان می توانند صندلی خود را برای نشستن بیرون بکشند. (پس در محل کار نیازی به این کار نیست)

۵- سفارش غذا. 

مهمان اول باید سفارش دهد، هر جنسیتی که داشته باشد. اگر میزبان زن است و پیش خدمت ابتدا نزد او آمد، می تواند بگوید: “لطفاً اول سفارش مهمانم را بگیرید.”

۶- پرداخت صورتحساب. 

اگر شما دعوت کردید، شما میزبانید، و شما باید صورتحساب را پرداخت کنید، از هر جنسیتی که باشید. اگر مهمان مرد خواست صورتحساب را پرداخت کند چه؟ یک زن چند انتخاب دارد. می تواند بگوید:” به حساب من نیست، به حساب شرکت است” یا می تواند با عذرخواهی از پشت میز بلند شده، و دور از مهمانان آن را پرداخت نماید. این کار برای مردان نیز روش فوق العاده ای است تا صورتحساب را پرداخت نمایند. با این حال، مهم این است که برای پرداخت آن دعوا نکنید. اگر یک مهمان مرد اصرار دارد که بجای میزبان زن، علی رغم تلاش او برای پرداخت، صورتحساب را پرداخت نماید، به او اجازه دهید.

منبع: ملزومات اتیکت کسب و کار – باربارا پچر

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *