در حال بارگزاری ...

۵ گام ساده برای تنظیم اهداف بلند مدت

تصویر یک را شکل بده
۵ گام ساده برای تنظیم اهداف بلند مدت

اهداف بلند مدت رویاهایی هستند که خیلی بزرگند اما چون بلند مدت هستند خیلی ترسناک به نظر نمی رسند. ا

هداف بلند مدت، تصویری است که نشان می دهد چطور می خواهید زندگیتان پیش برود و چطور می خواهید به این هدف برسید. مشکل اینجاست که گاهی نحوه تنظیم اهداف بلند مدت را نمی دانید.

در این مطلب، گامهایی را برای تنظیم اهداف طولانی مدت به شما پیشنهاد خواهم داد. فرایندی که به شما کمک می کند به اهداف بزرگ خود دست یابید، مثل خواندن ۲۵-۳۰ کتاب در سال، منتور شدن، و پس انداز چند میلیونی.

گام اول: تخلیه مغز (بارش فکری)

وقتی اهداف بلند مدت را تنظیم می کنید، با فهرست کردن هر هدف بلند مدت ممکنی که می توانید به آن دست یابید شروع کنید.

این لیست ممکن است شامل اهداف «فهرست آرزوها» ، اهداف رشد فردی، یا اهدافی که قرار است زندگی شما را به نحوی بهتر سازند بشوند.

برخی از اهدافی که در لیست تخلیه مغز من هستند از این قرارند: سفر، پرداخت تمام بدهی دانشجویی من، خواندن ۱۰۰ رمان کلاسیک.

در طی این مرحله، سعی کنید حداقل ۳۰ هدف را بنویسید. هیچ چیز، خیلی بزرگ یا احمقانه نیست و هیچ چیز، خیلی کوچک نیست. فقط هر هدف ممکنی که به آن فکر می کنید را بنویسید.

خب، ۳۰ هدف را نوشتید؟ بریم سراغ مرحله بعد!


گام دوم : اهداف خود را اسمارت نمایید.

حتما در مورد اهداف اسمارت بسیار شنیده اید. اساساً اهدافی هستند که از قوانین زیر پیروی می کنند:

خاص بودن

خاص باشد. هدف شما هرچه هست، تصور کنید مادر شما در مورد آن چه سوالاتی از شما می پرسد و سپس بخش پاسخ به آن سوالات را ایجاد کنید.

اگر سفر هدف شماست، کجا می خواهید سفر کنید؟ برای چه مدت؟ با چه کسی؟ شاید هدف شما سفر به دور اروپا به مدت سه ماه با بهترین دوستتان باشد.

قابل اندازه گیری بودن

«یک فرد بهتری بودن» یک هدف قابل اندازه گیری نیست. اهداف قابل اندازه گیری معیارهای خاصی دارند که کمک می کند بفهمید کی به اتمام می رسند.

مثلاً بجای «پس انداز بودجه روز مبادا/اضطراری» ، هدف شما می تواند چنین باشد «پس انداز بودجه روز مبادا به میزان ۱۰ میلیون تومان».

سپس شما می دانید کی به هدف ۱۰ میلیون تومان پس انداز دست یافته اید. مطمئن شوید که تمام اهدافتان پایان واضح یا نقطه تکمیل واضحی دارند.

قابل دستیابی بودن

آیا مهارتها/زمان/منابعی که برای انجام هدف خود به آن نیاز دارید، در اختیار دارید؟ اگر نه، می توانید به آن دست یابید؟ به شدت معتقدم که شما می توانید (تقریبا) به هرچه در ذهن دارید برسید.

مرتبط بودن

وقتی در مورد ارتباط اهداف فردی خود فکر می کنیم، یعنی در مورد ارزشها و اولویتهای شخصیمان فکر می کنیم. اولویتهای من چه هستند آیا این هدف با آن اولویت ها همراستاست؟

اگر بالاترین اولویت شما پول خرج کردن با خانواده تان باشد، پس هدفی که برای انجام آن زمان زیادی را دور از خانواده باید طی کنیم احتمالاً مرتبط محسوب نمی شود.

زماندار بودن

هر هدفی باید چهارچوب زمانی خاصی داشته باشد. چه زمانی هدف مورد نظر شما تکمیل خواهد شد؟ آیا می توانید آن را امسال تمام کنید یا ۵ سال آینده؟

تنظیم مهلت زمانی شما را در مسیر اهدافتان قرار می دهد. چند بخش بعدی به شما نشان می دهد که چطور می توانید از این چهارچوب های زمانی برای سازماندهی و اولویت بندی اهدافتان بهره ببرید.

اکنون که می دانید اهداف اسمارت چه هستند، چند دقیقه به عقب برگردید یعنی لیست ۳۰ تایی اهدافی که از تخلیه مغزتان بدست آوردید و شروع کنید آنها را تبدیل به اهداف اسمارت کردن.

اگر نمی توانید راهی برای اسمارت کردن یک هدف بیابید، شاید بخواهید آن هدف را از لیست خارج سازید.

به طور مثال، اگر یکی از اهداف شما خریدن یک عمارت مسکونی ۱۰ میلیارد تومانیست، شاید باید به این آگاهی برسید که این هدف واقع بینانه نیست (شاید داشتن یک عمارت ۱ میلیارد تومانی واقع بینانه تر باشد) پس شاید بهتر باشد آن را از لیست حذف نمایید.

گام سوم: تعیین یک چهارچوب زمانی

همانطور که در بالا گفته شد، وقتی اهداف بلند مدت را تنظیم می کنید، حتماً باید آنها را زماندار کنید چون به شما کمک می کند در مسیر تکمیل آن مانده و قدم بردارید.

اگر یک چهارچوب زمانی برای اهداف خود ترسیم نکنید، چنین حس می کنید که باقی عمرتان را باید صرف تکمیل آنها نمایید.

اما اگر شما تصمیم دارید که هدفی را باید ظرف  ۳ سال به سرانجام برسانید، پس می دانید که به کار مستمر در جهت آن هدف در طول ۳ سال آینده نیاز دارید تا به موقع به آن دست یافته و آن را به اتمام برسانید.

می توان از چهارچوب زمانی اهداف برای سازماندهی آنها نیز استفاده کرد. با جدا کردن اهداف خود به ۴ دسته چهارچوب زمانی « ۱ ساله، ۳ ساله، ۵ ساله، و ۱۰ ساله » می توانیم برای هر چهارچوب زمانی به تعداد مساوی اهدافی را مشخص کنیم. این یعنی در هر زمانی می توان هم بر روی اهداف کوتاه مدت کار کرد هم اهداف بلند مدت.

اکنون زمانی را برای لیبل گذاری بر روی اهدافتان صرف کنید (۱ساله، ۳ ساله، ۵ ساله، ۱۰ ساله) می توانید فقط عدد بگذارید.

توجه: اگر معتقدید هدفی بیش از ۱۰ سال طول می کشد، شاید توانایی های خود را دست کم می گیرید. من معتقدم می توان در کمتر از ۱۰ سال تقریبا به هر هدف دست یافتنی دست یافت- که اغلب آنها حتی در مدت زمان کوتاهتری قابل دستیابی هستند.

گام چهارم: دسته بندی

تمام اهداف شما باید در یکی از این دسته بندی ها قرار بگیرند:

۱-خانواده و دوستان

۲-رشد فردی

۳-ایمان و اعتقاد

۴- امور مالی

۵-حرفه و شغل

۶-روابط/ازدواج

۷-تفریح و سرگرمی

۸-خیریه

۹-محیط فیزیکی

۱۰-سلامت و تندرستی

لیبل گذاری اهداف خود با دسته مرتبط به شما کمک می کند که مطمئن شوید در حال کار کردن بر روی اهداف خود در تمام زمینه های زندگیتان هستید. در گام بعد به چگونگی آن پی خواهید برد.

یک دقیقه زمان بگذارید تا هر یک از اهداف خود را با یک (یا چند) دسته بالا لیبل گذاری نمایید.

شاید بخواهید به لیست خود بازگشته و چند هدف دیگر به هر دسته ای که اهداف کافی ندارد اضافه نمایید.

گام پنجم: اهداف برتر خود را انتخاب کنید

زمانی که برای هر یک از اهداف خود یک دسته و چهارچوب زمانی مشخص کردید، ۳ هدف برتر در هر چهارچوب زمانی را انتخاب نمایید. اینها اهدافی هستند که اول باید بر روی آنها کار کنید.

کار کردن بر روی تمام ۳۰ هدف به طور همزمان سریع شما را تسلیم می کند، پس مهم است که لیست اهداف خود را به مهمترین اهداف محدود نموده و سپس بر روی ۳ هدف متمرکز شوید.

زمانی که اهداف برتر شما انتخاب شدند، سعی کنید دسته های انتخابی برای هر چهارچوب زمانی را متنوع و گوناگون انتخاب نمایید.

اگر هر ۳ هدف برگزیده شما در چهارچوب زمانی ۳ ساله اهدافی هستند که مرتبط به حرفه و شغل شما می باشند، بهتر است به سراغ لیست خود رفته و یک یا دو هدف از دسته های دیگر انتخاب نمایید.

اگر این کار را نکنید، تمرکز بر روی حرفه و شغل ممکن است شما را از تفریح و سرگرمی با خانواده و دوستان غافل سازد.

می دانم که انتخاب فقط ۳ هدف در هر زمان ممکن است دشوار به نظر برسد اما وقتی یک هدف به سرانجام رسید می توانید آن را با هدفی دیگر جایگزین کنید.

توجه: اهدافی که انتخاب نکرده اید را پاک نکنید. نهایتاً قرار است وقتی به اهداف خود دست یافتید به این لیست برگشته و از میان همین لیست هدف بعدی را انتخاب نمایید.

۳ هدفی که برای هر ۴ چهارچوب زمانی انتخاب کرده اید اهداف بلند مدت هستند. (دیدید که به راحتی توانستید اهداف بلند مدت خود را بنویسید؟)

اما با این اهداف چه کنیم؟

سوال خوبی است. لطفاً آگاه باشید که این فرایند اینجا خاتمه نمی یابد. ایجاد اهداف بلند مدت فقط اولین مرحله است.

تنظیم اهداف بلند مدت زیاد به شما کمک نمی کند مگر اینکه آنها را به اهداف اجرایی کوتاه مدت تر تقسیم کنید.

اگر آماده هستید که بیشتر در مورد اقدام کردن برای اهداف بلند مدت بیاموزید، مقاله بعد را مطالعه نمایید.

اما قبل از رفتن به سراغ آن مقاله، یک گام نهایی دیگر مانده است که شما را مطمئن می سازد بر روی اهداف بلند مدت خود کار کرده و تا رسیدن به مرحله حذف اهداف اولیه از لیست ادامه خواهید داد.

گام پاداش: مرور اهداف خود

زمانی که اهداف خود را نوشته و شروع به کار بر روی آنها کردید، می خواهید مطمئن شوید که به طور منظم آنها را مرور می نمایید.

اهداف اغلب در طی زمان تغییر می کنند، و این طبیعی است. اولویت های امروز شما احتمالاً با سال گذشته توفیر دارد.

پیشنهاد می کنم اهداف خود را هر ۶ ماه یکبار مرور کنید.

به لیست خود نگاهی انداخته و ببینید چه اهدافی را تکمیل کرده اید و چه اهدافی را می خواهید تغییر دهید.

اگر اهدافی هستند که دیگر برای شما مرتبط یا جذاب نیستند، آنها را کاملاً از لیست حذف نمایید.

اگر اهدافی هستند که می خواهید بر روی آنها کار کنید پس آنها را به لیست تخلیه مغزی برگردانید که شاید در ادامه مسیر جزو اهداف اصلی شما شوند.

فقط مطمئن شوید که مرتب در حال عقب جلو کردن اهداف خود نباشید. تغییر اهداف به طور مکرر به شما این امکان را نمی دهد که تمرکز واقعی بر روی اهدافتان داشته و به آنها دست یابید.

اگر تصمیم دارید دست از پیگیری یک یا دو هدف بردارید آنها را جایگزین نمایید. در مورد آنچه اکنون برای شما مهم است و آنچه می خواهید بر روی آن تمرکز نمایید فکر کرده و اهداف جدید را به سایر اهدافی که بر روی آنها کار می کنید اضافه نمایید.

نکته آخر:

یادتان باشد «اگر فرد دیگری می تواند این کار را انجام دهد پس من هم می توانم». همیشه این جمله را به خود بگویید مخصوصاً وقتی که اهداف بلند مدت را تنظیم می نمایید.

چیزهای بسیار کمی وجود دارند که نمی توانیم انجام دهیم – این را باور داشته باشید. وقتی اهداف خود را تنظیم می کنید، لطفاً سقف باورهای خود را بالا ببرید. معتقدم شما می توانید هر کاری را انجام دهید. باید باور کنید که می توانید.

برگرفته از thelifestyle-files.com

اهداف بلند مدت شما چه هستند؟ برایمان یکی از این اهداف را بنویسید.

برای دریافت 6 فایل صوتی رایگان شامل 30 نکته اتیکتی کلیک کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *