پیش نمایش رایگان

یک قدم کوچک می تواند زندگی شما را تغییر دهد نوشته رابرت ماورِر

این کتاب در سه جمله:

 1. هنر ایجاد یک تغییر بزرگ و ماندگار بواسطه‌ی قدم های کوچک و ثابت بدست می‌اید.
 2. کایزن مقاومت داخلی مغز، در برابر رفتار‌های جدید را دور می زند.
 3. پاداش‌های کوچک منجر به بازدهی بزرگ می‌شود.

پنج ایده اصلی:

 1. کایزن فرایندی است که در آن با استفاده از قدم‌های بسیار کوچک می توان یک عادت را بهبود و اصلاح کرد.
 2. قدم‌های کوچک می‌تواند باعث تغییرات بزرگ شود.
 3. کایزن واکنش ترسیدن مغز را بی‌اثر کرده و باعث می شود تغییر طبیعی‌تر اتفاق بیفتد.
 4. ما واکنش جنگ یا گریز را با پرسیدن سوالات کوچک و ملایم، “خاموش” یا غیر فعال نگه می داریم.
 5. شما با برداشتن قدم‌های بسیار کوچک که به نظر ناچیز یا حتی مضحک می‌رسند، می توانید با آرامش از موانعی که قبلا شما را شکست داده اند، عبور نمایید.

خلاصه این کتاب:

 1. کایزن دو تعریف دارد:
  1. بهبود و اصلاح یک عادت با استفاده از قدم‌های بسیار کوچک
  2. یک فرایند، یا محصولی که از لحظات بسیار کوچک برای الهام بخشیدن به محصولات و اختراعات جدید استفاده می نماید.
 2. باورهای رایج در مورد تغییر
  1. افسانه شماره ۱: تغیر سخت هست
  2. افسانه شماره۲: اندازه قدم، اندازه نتیجه را تعیین می‌کند، پس برای نتایج بزرگ قدم‌های بزرگ بردار.
  3. افسانه شماره ۳: کایزن کند و آهسته است؛ و ابتکار سریعتر.
 3. “در فرهنگ “هرچه بزرگتر، بهترِ” فیلم‌های IMAX، غذاهای فوق بزرگ، و تغییر ظاهرهای بیش از حد، باور اینکه قدم‎‌های کوچک می‌تواند منجر به تغییرات بزرگ شود، سخت است. اما واقعیت شگفت‌انگیز این است که قدمهای کوچک می‌توانند چنین تغییراتی را ایجاد نمایند.”
 4. “دو عامل روحی یا هدفی وجود دارد که کایزن نقش اساسی در آنها ایفا می نماید: خدمت و قدردانی.”
 5. “تغییرات کم، به ذهن انسان کمک می کند تا ترسی را که مانع موفقیت و خلاقیت اوست، دور بزند.”
 6. همه تغییرات حتی از نوع مثبت، ترسناک هستند. تلاش برای رسیدن به اهداف، از طریق ابزارهای افراطی یا انقلابی اغلب شکست می‌خورند چون آنها ترس را افزایش می‌دهند. اما قدم‌های کوچک کایزن واکنش ترس مغز را بی‌اثر نموده و تفکر منطقی و بازی خلاقانه را تحریک می نمایند.
 7. زمانی که شما می‌خواهید تغییر کنید اما مانعی را حس یا تجربه می کنید، می‌توانید اغلب مغز میانی را مقصر خراب شدن کارها بدانید.
 8. اهداف کوچک و اهدافی که به راحتی بدست می آیند – مثل برداشتن فقط یک گیره کاغذ از روی میزی که همیشه بهم ‌ریخته است و گذاشتن آن سر جای خودش – به شما اجازه می‌دهد خیلی آرام و درست از کنار آمیگدالا رد شوید، آرامش خوابش را به هم نزنید و آن را در به صدا درآوردن زنگ‌های هشدار ناتوان سازید.
 9. مغز شما طوری برنامه ریزی شده است که موقع ترسیدن، یا فرار کند یا حمله –و همیشه کاربردی‌ترین گزینه را انتخاب نمی کند.
 10. اقدامات کوچک نیاز مغز شما را برای انجام کاری برآورده ساخته و استرس خود را آرام می نماید.
 11. مغز شما برای مقاومت در برابر تغییر برنامه ریزی شده است. اما با برداشتن قدم‌های کوچک، شما سیستم عصبی خود را به شکلی موثر دوباره سیم‌کشی کرده تا کارهای زیر را برایتان انجام دهد: شما را از یک مانع خلاق رها می‌کند، از واکنش حمله یا گزیر عبور می نماید، و باعث ایجاد اتصالات جدیدی بین نورون‌ها می شود به طوریکه مغز با اشتیاق فرایند تغییر را برعهده می گیرد و در نتیجه شما به سرعت به سمت هدف خود حرکت می‌کنید.
 12. زمانی که زندگی سخت و ترسناک می‌شود، ما تمایل داریم دنبال راه حلهایی بگردیم که انجام آنها ساده یا حداقل آشنا باشد، نه راحلهای نا آشنا و غیر آسانی که ممکن است اتفاقاً راه حل واقعی ما باشند.
 13. در مواقع سختی به یاد داشته باشید که ترس هدیه بدن ماست تا به هنگام چالش به ما هشدار دهد.
 14. سوالات کوچک یک فضای ذهنی ایجاد می‌کنند که از بازیگوشی و خلاقیت بی پروا استقبال می نماید. زمانی که از دیگران سوالات کوچکی می‌پرسید، شما نیروی خلاق را به سمت اهداف تیم هدایت می‌کنید. با پرسیدن سوالات کوچک از خودتان، زمینه یک برنامه شخصی سازی شده برای تغییر را پایه زیری می نمایید.
 15. ملاک اصلی هیپوکامپوس (مرکز احساسات، حافظه و سیستم عصبی خودمختار مغز انسان) برای ذخیره سازی تکرار است، بنابراین بارها و بارها سوال پرسیدن باعث می شود مغز چاره‌ای جز توجه کردن و شروع فرایند پاسخ سازی نداشته باشد.
 16. از خود بپرسید” اگر سلامتی اولویت اول من بود، امروز چه کاری را متفاوت انجام می دادم؟ یک راهی که می‌توانم به خودم یادآوری کنم آب بیشتری بنوشم چیست؟ چطور می‌توانم چند دقیقه بیشتر ورزش را به برنامه روزانه‌ام اضافه کنم؟
 17. مغز شما سوالات را دوست دارد و آنها را رد نمی‌کند، مگراینکه آن سوال به قدری بزرگ باشد که باعث ترس شود.
 18. ما با پرسیدن سوالات کوچک و ملایم، واکنش جنگ یا گریز مغز خود را در حالت “خاموش” نگه می داریم. سوالات کایزن مثل «کوچکترین قدمی که می‌توانم بردارم تا اثربخشی بیشتری داشته باشد چیست؟» به ما اجازه عبور از ترس‌هایمان را می‌دهد.
 19. سوالات خود را کوچک کنید. به این طریق احتمال بیدار کردن آمیگدالا و برانگیختن ترس ناتوان/فلج کننده را کاهش می دهید. زمانی که ترس خاموش است مغز می‌تواند سوالات را بپذیرد و طبق زمانبندی خود پاسخ آنها را تولید نماید.
 20. اگر تمایل دارید با سوالات منفی خود را سرزنش کنید، (مثل «چرا من خیلی چاق هستم؟») سعی کنید از خود این را بپرسید: «یک چیزی که امروز درباره خودم دوست دارم چیست؟/ امروز چه چیزی را در مورد خودم دوست دارم؟» این سوال را هر روز از خود بپرسید و جوابش را در دفتر گزارش روزانه یا برگه کاغذی که مکان خاصی را به آن اختصاص داده اید، بنویسید.
 21.  سوالات باکیفیت
  1. اگر خوش‌حال نیستید اما مطمئن نیستید دلیلش چیست، این سوال را از خود بپرسید: «اگر تضمینی وجود داشت مبنی بر اینکه من شکست نمی‌خورم، چه کاری را متفاوت انجام می دادم؟»
  2. اگر در حال تلاش برای رسیدن به هدف خاصی هستید، هرروز این سوال را از خود بپرسید: «یک قدم کوچکی که امروز می‌توانم برای رسیدن به هدفم بردارم چیست؟»
  3. «یک قدم کوچکی که امروز می‌توانم برای بهبود سلامتی‌ام (یا روابطم، حرفه‌ام، و هر زمینه دیگر) بردارم چیست؟»
  4. «آیا فردی در محل کار یا زندگی شخصی‌ام هست که مدتهاست صدا یا پیامی (خبری) از او نشنیده‌ام؟ چه سوال کوچکی می‌توانم از این شخص بپرسم؟»
  5. اگر شخصی شما را اذیت می‌کند، از خود بپرسید «یک چیز خوب درباره این فرد چیست؟»
  6. «یک چیز خاص کوچک درباره من (یا همسرم یا سازمان من) چیست؟»
 22. تکنیک آسان پیکرتراشی ذهنی/تجسم ذهنی، از افکار کوچک استفاده می‌کند تا به شما برای ایجاد مهارت های جدید اجتماعی، ذهنی و حتی جسمی کمک نماید_فقط با تصور اینکه خودتان در حال انجام آنها هستید!
 23. اقدامات کوچک در قلب کایزن قرار دارد. با برداشتن قدم‌های بسیار کوچکی که به نظر ناچیز یا حتی مضحک می رسند، با آرامش از موانعی که قبلاً شما را شکست داده اند، عبور خواهید کرد. آرام – ولی بدون درد!- اشتیاق به موفقیت مستمر را پرورش خواهید داد و یک مسیر جدید دائمی برای تغییر ایجاد می نمایید.
 24. اگر تا به حال احساس کرده اید که از یک فعالیت ترس دارید یا برای انجام ندادن آن بهانه می آورید، وقت آن است که اندازه قدم خود را کاهش دهید.
 25. ما آنقدر به زندگی کردن با آزاردهنده های ریز و جزئی عادت کرده ایم که شناسایی آنها همیشه آسان نیست، چه برسد به اینکه بخواهیم اصلاحاتی بر روی آنها انجام دهیم. اما این آزاردهنده ها به شیوه ای بر روی هم جمع می شوند تا اینکه در نهایت تبدیل به مانعی در مسیر تغییر شما خواهند شد. با آموزش و تعلیم خود در شناسایی و حل مشکلات کوچک، می‌توانید از تحمل روشهای دردناک بیشتری که در آینده با آن مواجه خواهید شد، پیشگیری نمایید.
 26. چه بخواهید ایجاد عادتهای بهتر را به خودتان آموزش دهید چه به دیگران، پاداشهای کوچک، تشویقی عالی محسوب می شوند. این پاداشها نه تنها ارزان و راحت هستند، بلکه انگیزه درونی مورد نیاز برای تغییر مداوم را هم بر می انگیزانند.
 27. هر چقدر پاداشهای بیرونی بزرگتر باشند، خطر مانع سازی یا متوقف شدن رشد انگیزه درونی برای رسیدن به کمال و تعالی هم افزایش می یابد.
 28. رویکرد کایزن برای زندگی، به سرعت آهسته‌تر و قدردانی از لحظات کوچک نیاز دارد. این تکنیک خوشایند می‌تواند منجر به پیشرفتهای خلاقانه و روابط محکم شود، و هر روز شما را به سمت تعالی و کمال پیش ببرد.
 29. همانطور که با استفاده از تکنیک کایزن موفقیت را در روشن کردن اهداف خود مثل کم کردن وزن یا پیشرفت شغلی، تجربه می کنید، به خاطر داشته باشید که جوهره اصلی آن را حفظ نمایید یعنی: «یک باورخوش‌بینانه به توانایی خود برای پیشرفت مداوم».

 

مترجم:
محمد رضایی – سیما دشمن فنا

 

 

 

برچسب های درس:خلاصه کتاب, رابرت مارر, سیما دشمن فنا, محمد رضایی, یک قدم کوچک می تواند زندگی شما را تغییر دهد
بازگشت به:خلاصه کتاب

دیدگاه خود را بنویسید