پیش نمایش رایگان

مینیمالیسم دیجیتال نوشته کال نیوپورت

کتاب در یک جمله:

مینیمالیسم دیجیتال یک فلسفه ی فناوری است که به موجب آن شما مدت زمان آنلاین خود را صرف چند فعالیت که مطابق با ارزش های شما بوده و با دقت انتخاب شده اند، می‌کنید.

پنج ایده اصلی:

 1. مینیمالیسم دیجیتال: فلسفه ای برای استفاده از فناوری که به موجب آن شما مدت زمان آنلاین خود را بر روی تعداد اندکی از فعالیت های بهینه شده ای که با دقت انتخاب شده اند، و تا حد زیادی مطابق با ارزش های شما هستند،‌ متمرکز می کنید و سپس با کمال میل سایر موارد را فراموش می کنید.
 2. پاکسازی دیجیتالی (کاستن از حجم ارتباطات دیجیتال): تمرینی است که بر اساس آن شما مقررات تکنولوژی (فناوری) خود را تعریف می کنید، سی روز استراحت می کنید و مجدداً استفاده از فناوری را از سر می گیرید.
 3. محرومیت از تنهایی: حالتی است که در آن تقریبا هیچ زمانی را با افکار خود تنها نیستید و بدون دریافت ورودی از نظرات و ذهن دیگران سپری نمی کنید.
 4. پارادوکس شبکه های اجتماعی: با استفاده از شبکه های اجتماعی شما هم احساس در ارتباط و وصل بودن دارید هم احساس تنهایی، هم حس خوشحالی و هم حس غم.
 5. اصل بنِت: تمرینی است که در آن شما فعالیت هایی سخت و دشوار را به مصرف منفعلانه ارجحیت می دهید، از مهارت ها برای تولید چیزهای ارزشمند در دنیای فیزیکی بهره می برید و به دنبال فعالیت هایی می روید که نیازمند تعاملات ساختار یافته در دنیای واقعی هستند.

خلاصه این کتاب: 

معرفی

نیوپورت معتقد است که ما به فلسفه ای تکامل یافته در زمینه استفاده از تکنولوژی، که ریشه در ارزش های اصلی فرد دارند، نیازمندیم تا بتواند پاسخ های روشنی به این سوالات بدهد: از چه ابزارهایی و چگونه باید استفاده کنیم که ما را با اطمینان قادر به چشم پوشی از هر چیز دیگری سازد.

یک رقابت مچ اندازی نا برابر

 1. “مردم به دلیل تنبلی تسلیم صفحات نمایش نمی شوند، بلکه به این علت تسلیم می شوند که میلیاردها دلار برای رسیدن به چنین نتیجه اجتناب ناپذیری، سرمایه گذاری شده است.”
 2. ادعای نیوپورت این است که بررسی کردن صفحات اجتماعی برای دیدن تعداد “لایک” دریافتی، مانند سیگار کشیدن است یعنی یک نوع اعتیاد جدید.
 3. اعتیاد به عنوان ” شرایطی که در آن فرد، درگیر استفاده از ماده یا رفتاری می شود که تاثیرات پاداشی آن با وجود پیامد های مضرش، انگیزه قانع کننده ای برای پیگیری مکرر رفتار مذکور فراهم می کند” تعریف می شود.
 4. نویسنده آدام آلتر، پس از بررسی مقالات روانشناسی و مصاحبه با افراد مرتبط در دنیای فناوری، کشف کرد که:
  • فناوری های جدید ما به طور ویژه ای برای ترویج اعتیادهای رفتاری مناسب هستند؛ و
  • در بسیاری از موارد، این خصوصیات اعتیادآور فناوری های جدید، ویژگی هایی هستند که به دقت مهندسی و طراحی شده اند.
 1. شرکت های فناوری از طرق زیر اعتیاد رفتاری را تشویق می کنند:
  1. تقویت مثبت مکرر و متناوب؛ و
  2. تحریک نیاز به گرفتن تایید اجتماعی

مینیمالیسم دیجیتال: یک راه حل کوچک

 1. نیوپورت مینیمالیسم دیجیتال را اینطور تعریف می کند: “فلسفه ای برای استفاده از فناوری که به موجب آن فرد مدت زمان آنلاین خود را بر روی تعداد اندکی از فعالیت های بهینه شده ای که با دقت انتخاب شده اند، متمرکز می سازد که این فعالیت ها تا حد زیادی مطابق با ارزش های او هستند و سپس با کمال میل سایر موارد را فراموش می نماید.”
 2. نیوپورت می نویسد،”مینیمالیست ها از دست دادن چیزهای کوچک برایشان مهم نیست. آنچه آنها را بیشتر نگران می کند کاستن چیزهای بزرگیست که حتماً می دانند چقدر می تواند یک زندگی را خوب بسازد.”

اصول مینیمالیسم دیجیتال

 1. اصل شماره #۱ : “مینیمالیست های دیجیتال به این درک رسیده اند که بهم ریختگی توجه و زمان آنها، که بخاطر استفاده از دستگاه ها، نرم افزارها و خدمات بسیار متعدد ایجاد می شوند، چه هزینه منفی کلی برای آنها به بار خواهد آورد و می تواند منافع کوچکی که هر کدام از این وسایل به تنهایی ارائه می دهند را از بین ببرد.”
 2. اصل شماره #۲ : “مینیمالیست های دیجیتال بر این باورند که تصمیم گیری درمورد اینکه یک فناوری خاص از چیزی که برای آنها اهمیت دارد پشتیبانی می کند، تنها اولین قدم است. برای استخراج کامل منافع بالقوه آن به شکل واقعی، لازم است با دقت به چگونگی استفاده از این فناوری بیندیشند.”
 3. اصل شماره #۳ : ” مینیمالیست های دیجیتال، رضایت چشمگیری از تعهد کلی خود نسبت به نحوه تعامل هدفمندی که با فناوری های جدید دارند، نشان می دهند. منشا این رضایت، مستقل از تصمیمات خاصی است که می گیرند و یکی از بزرگترین دلایلی است که مینیمال گرایی برای افرادی که به آن عمل می کنند بسیار معنادار است.”

پاکسازی دیجیتالی  (کاستن از حجم ارتباطات دیجیتال) : درتبدیل شدن (سریع) به یک مینیمالیست

 1. در اینجا نحوه توصیف چیزی که نیوپورت آن را فرایند پاکسازی دیجیتالی می نامد، ارائه می شود:

«یک دوره سی روزه را در نظر گرفته و در آن زمان، از تکنولوژیهای اختیاری زندگی خود فاصله بگیرید. در طول این دوره سی روزه، به دنبال فعالیت ها و رفتارهایی بگردید که برای شما رضایت بخش و معنادار هستند و آنها را مجدداً کشف کنید. در پایان این دوره، مجدداً فناوری های اختیاری را وارد زندگی خود کرده و از نو آغاز کنید. به ازای هر فناوری که مجدداً شروع می کنید، مشخص نمایید که چه ارزشی در زندگی شما دارد و شما برای به حداکثر رساندن آن ارزش، دقیقاً چطور از آن استفاده خواهید کرد.

فرآیند پاکسازی دیجیتال سه مرحله دارد:

مرحله #۱: قوانین تکنولوژی خود را تعریف کنید

 1. ” پاکسازی دیجیتال در وهله اول متمرکز بر تکنولوژیهای جدیدیست که نرم افزارها، سایت ها، و ابزاری که از طریق یک کامپیوتر و یا صفحه نمایش موبایل ارائه می شوند را در بر می گیرد. احتمالا باید بازی های ویدیویی و استریمها را نیز در این گروه قرار دهید.”
 2. ” از هر یک از تکنولوژیهایی که آنها را “اختیاری” می پندارید- به این معنا که می توانید بدون ایجاد آسیب یا مشکل خاصی در زندگی کاری یا شخصی خود آنها را کنار بگذارید- به مدت سی روز فاصله بگیرید. در برخی موارد، کلاً استفاده از فناوری اختیاری را متوقف می کنید، در حالیکه برای موارد دیگر ممکن است مجموعه ای از شیوه های اجرایی را تعیین نموده که به طور دقیق زمان و نحوه استفاده از آن تکنولوژی را در طول فرآیند مشخص می کند. در نهایت، شما لیستی از تکنولوژیهای ممنوع شده را به همراه روش های عملیاتی مرتبط در اختیار دارید. آن را نوشته و در جایی قرار دهید که هر روز آن را ببینید. شفافیت در مورد اینکه شما در دوران پاکسازی، مجاز به انجام چه کارهایی بوده و چه کارهایی برای شما ممنوع است، رمز موفقیت شما در این فرایند می باشد.”

مرحله #۲: سی روز استراحت کنید

 1. “احتمالا هفته های اول پاکسازی دیجیتال برای شما دشوار باشد، و شما مرتب در حال جنگیدن با وسوسه چک کردن ابزارهایی باشید که نباید از آنها استفاده شود. اما ، این احساسات می گذرند، و هنگامی که زمان تصمیم گیری های روشن در پایان دوره ی پاکسازی می رسد، احساس سم زدایی ناشی از آن مفید واقع خواهد شد. با این حال، هدف پاکسازی دیجیتال صرفاً لذت بردن از آن مدت زمانی که از فناوری های مخل و مزاحم دور هستید، نیست.”
 2. “درطی این فرآیند سی روزه، شما باید به شکلی تهاجمی به جست و جوی فعالیت های مفیدی باشید تا زمان خالی مربوط به تکنولوژیهای اختیاری که از آنها دوری می کنید، را پر نمایید. این دوره باید دوره ای پر از فعالیت شدید و تجربه باشد. هدف این است که شما وقتی به پایان دوره پاکسازی می رسید آن نوع فعالیت هایی که باعث ایجاد رضایت واقعی می شوند را دوباره کشف کرده و در نتیجه زندگی بهتری را با اعتماد به نفس برای خود بسازید- زندگی که در آن تکنولوژی فقط نقش حمایتی برای هدف های معنادارتر ایفا می نماید.”

مرحله #۳: تکنولوژی را دوباره از سر بگیرید

 1. پس از شروع مجدد استفاده از تکنولوژی، از خود بپرسید:
  • آیا این تکنولوژی مستقیماً از چیزی که من عمیقاً برای آن ارزش قائل هستم پشتیبانی می کند؟
  • آیا این تکنولوژی بهترین راه برای پشتیبانی کردن از این ارزش می باشد؟
  • از این به بعد چگونه از این تکنولوژی استفاده کنم تا ارزش آن را حداکثر و آسیب های آن را حداقل سازم؟
 2. برای اینکه به یک تکنولوژی اختیاری اجازه برگشت به زندگی خود بدهید، آن تکنولوژی باید:
  • در خدمت چیزی باشد که شما برای آن ارزش قائل هستید (ارائه برخی مزایا کافی نیست)
  • بهترین شیوه برای خدمت کردن به آن ارزش باشد (اگر اینگونه نیست، آن تکنولوژی را با چیز بهتری جایگزین کنید)؛ و
  • نقشی در زندگی شما داشته باشد که بتوان زمان و نحوه استفاده از آن را با یک شیوه اجرایی استاندارد محدود و مشخص نمود.

زمانی برای تنهایی: زمانی که تنهایی ملت را نجات داد

 1. در فصل چهارم، نیوپورت شیوه ای را با عنوان محرومیت از تنهایی معرفی می کند: حالتی است که در آن تقریبا هیچ زمانی تنها نبوده و نمی توانید با افکار خود خلوت کنید و بدون دریافت ورودی از نظرات و افکار دیگران سپری نمی کنید.
 2. برای تمرین کردن تنهایی، تلفن همراه خود را در خانه جا بگذارید، پیاده روی های طولانی داشته باشید و نامه نوشتن به خود را تمرین کنید.

روی دکمه “لایک” کلیک نکنید

 1. زمانی که به مغز خود استراحت می دهیم، به صورت پیش فرض به فکر کردن در مورد زندگی اجتماعی مان می پردازد.
 2. قطع ارتباط اجتماعی، همان سیستمی را در بدن ما فعال می کند که موقع درد جسمانی تجربه می کنیم
 3. “شبکه های اجتماعی یا باعث تنهایی ما می شوند یا باعث شادی.”
 4. “هر چه بیشتر از شبکه های اجتماعی برای تعامل با شبکه دوستان و روابط خود استفاده کنید، زمان کمتری را به ارتباطات آفلاین اختصاص می دهید.”
 5. هر چه بیشترشبکه های اجتماعی را به کار بگیرید، زمان کمتری به ارتباطات آفلاین اختصاص می دهید، به این معنی که بیشتر احتمال دارد احساس تنهایی و بدبختی کنید. همانطور که نیوپورت می نویسد، ” حس خوب و دلگرمی های کوچکی که از پست کردن روی دیوار فیسبوک یکی از دوستانتان یا لایک کردن آخرین عکس اینستاگرامی آنها دریافت می کنید، نمی تواند خسارت بزرگی را که با نگذراندن زمان در دنیای واقعی (دنیای خارج از دنیای مجازی) با همان دوست ایجاد می کند را جبران نماید.”
 6. طبق گفته های نیوپورت، برای موفقیت در مینیمالیسم دیجیتال (به حداقل رساندن میزان استفاده از ابزار و فضای دیجیتال)، باید بین گفتگو (ارتباطات بسیار غنی تر با ظرفیت انرژی بالاتری که برخورد های دنیای واقعی بین انسان ها را تعریف می کند) و اتصال (تعاملات با ظرفیت انرژی پایینی که زندگی اجتماعی آنلاین ما را تعریف می کند) به شیوه ای که برای شما منطقی باشد،‌ مجدداً تعادل برقرار کنید. (نکته: نیوپورت تمایز فوق را از استادMIT پروفسور شری ترکل اقتباس کرده است.)
 1. نیوپورت چنین توضیح می دهد:

فلسفه ی ارتباطات گفت وگو محورچنین استدلال می کند که گفتگو تنها شکل تعاملیست که به تعبیری برای حفظ یک رابطه مهم است. این گفتگو می تواند به صورت یک ملاقات حضوری، یا به شکل یک تماس تصویری یا یک تماس تلفنی باشد- تا وقتی که با معیار های شری ترکل که شامل نشانه های آنالوگ ظریف مثل لحن صدا یا حالات چهره شما می شود، مطابقت داشته باشد. هر چیز متنی یا غیر تعاملی – که اساساً تمام شبکه های اجتماعی، ایمیل، پیامک، و پیام های متنی فوری را در بر می گیرد – به عنوان گفتگو محسوب نمی شوند و در عوض باید در طبقه اتصالِ محض قرار بگیرند.

 1. برای اشتراک در ارتباطات گفتگو محور، از کلیک کردن روی دکمه “لایک” یا ارسال نظر در شبکه های اجتماعی، پیامکهای تلفیقی و گفتگوهای طولانی در ساعات اداری خودداری کنید.

بازیابی اوقات فراغت: اوقات فراغت و زندگی خوب

 1. “زندگی که خوب گذرانده شود نیازمند انجام کارهایی است که تنها هدف آنها رضایت ناشی از انجام خود فعالیت می باشد.”
 2. ” اگر قبل از اینکه متقاعد شوید حواسپرتی های دیجیتال کم ارزش، به شما در پر کردن خلاهایی که آنها را نادیده می گیرید کمک می کنند، شروع به حذف آنها از زندگی خود نمایید، این تجربه در بهترین حالت نا خوشایند و در بدترین حالت یک شکست بزرگ برای شما خواهد بود.”
 3. برای پیروی از چیزی که نیوپورت آن را اصل بنِت می خواند موارد زیر را انجام دهید:
  1. فعالیت های دشوار و زمانبر را به مصرف منفعلانه اولویت دهید.
  2. از مهارت های خود برای تولید چیزهای ارزشمند در دنیای فیزیکی (واقعی) استفاده کنید.
  3. به دنبال فعالیت هایی باشید که به تعاملات اجتماعی ساختار یافته در دنیای واقعی نیاز دارند.
 1. نیوپورت پیشنهاد می کند که در طی یک دوره شش هفته ای، هر هفته یک مهارت جدید را بیاموزید و به کار بگیرید.

در مقابل جلب توجه مقاومت کنید: دیوید و گلایث ۲٫۰

 1. “اقتصاد توجه” آن بخش از تجارت را توصیف می کند که درآمدش را با جلب توجه مصرف کنندگان بدست می آورد و سپس آن را مجددا بسته بندی کرده و به تبلیغ کنندگان می فروشد.
 2. برای مقاومت کردن در برابر جلب توجه:
  1. شبکه های اجتماعی را از تلفن همراه خود پاک کنید.
  2. ابزارهای دیجیتال خود (مثل گوشی های همراه) را به رایانه های تک منظوره تبدیل کنید.
  3. مانند یک حرفه ای از شبکه های اجتماعی خود استفاده کنید.
  4. از شبکه های آهسته استقبال کنید؛ و
  5. گوشی هوشمند خود را ساکت کنید (نوتیفیکیشن تمام اپلیکیشنها به ویژه اپهای پر استفاده را بسته و در حالت سکوت قرار دهید).

 

مترجم:

فاطمه اعتضاد – سیما دشمن فنا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب های درس:خلاصه کتاب, سیما دشمن فنا, فاطمه اعتضاد, کال نیوپورت, مینیمالیسم دیجیتال
بازگشت به:خلاصه کتاب

دیدگاه خود را بنویسید